Най-великите писатели в историята са имали различни професии
Станете част от новия продукт на Книгоиздателска къща "Труд" по примера на Димитър Димов и Агата Кристи - нарича се "Alter eho. Другото аз"
Често хората смятат, че великите поети и писатели не са имали друга професия, освен да пишат шедьоври.
Невинаги това е така. Шекспир – преди да бъде признат за най-великия поет – е бил коняр, учител и актьор. Агата Кристи е била медицинска сестра и помощник в аптека. Джак Керуак е миел чинии, а великият Фьодор Достоевски, освен велик класик, е бил инженер.
Скандалният Уилям Бъроуз няма успехи в армията, откъдето е изгонен поради непригодност, затова
се е издържал като
унищожител на
вредители
Селинджър е организирал луксозни пътувания, Набоков е бил... куратор на пеперуди към музея по зоология в Харвард, а създателят на Шерлок Холмс – сър Артър Конан Дойл, е бил истински лекар.
Интересни професии и образование са имали и някои от българските класици. Материалните трудности накарали Елин Пелин да се труди като уредник в къщата-музей “Иван Вазов”. Там той работи цели 20 години, но пък професията му позволявала да пише на спокойствие.
Невероятна професия
имал и Димитър Димов
Един от най-талантливите български автори е сред малкото, които са имали сериозна работа извън писането. Бащата на “Тютюн” и “Осъдени души” е и успешен доктор по ветеринарна медицина. А от 1953 година той става и професор по анатомия, ембриология и хистология на гръбначните животни във ВССИ “Г. Димитров” в София.
Бедността преследва Никола Вапцаров през целия му живот и той се издържа като огняр и механик. Докато Алеко Константинов пък има сериозната задача да е съдия, прокурор в Софийския окръжен съд и Софийския апелативен съд, помощник-прокурор, юрисконсулт и адвокат на свободна практика. Примерите за това, че великите поети и писатели невинаги са се издържали в живота с писане и че са имали различни професии, са много. Всъщност и днес е така.
Затова
Книгоиздателска
къща “Труд” дава
шанс на всеки –
независимо какво работи и какво е образованието му, да изпрати своя ръкопис (поезия и проза) – придружен с кратка информация за себе си. Екипът от редактори на издателството ще даде оценка на ръкописа.
Ако премине редакторските критерии, авторът на произведението ще бъде поканен на среща, на която да се определят детайлите по съвместното издание. Другият му живот ще има свой път, а думите му ще заживеят сред своя публика.
* * *
Здравка Евтимова зад изящната смелост
на Лилия Илиева
Вече на книжния пазар “живее” книгата на Лилия Илиева “Delete. Без сбогуване”. Банкер и финансист по професия, Лилия се доверява на екипа на издателството, а поезията ѝ е оценена от самата Здравка Евтимова.
Здравка Евтимова е автор на кратки разкази, публикувани в 32 страни, носител на национални и международни награди, представител на най-новата българска литература. Председател на ПЕН клуба на преводачите.
През 2015 г. разказът на Здравка Евтимова “Кръв от къртица” е включен в учебниците по английски език за гимназиалния курс в Дания. От 1 януари 2019 г. същият разказ е включен в антология от препоръчани разкази за обучение по литература в прогимназиите на САЩ.
Ето какво пише известната писателка за творчеството на Лилия Илиева:
“Поезията на Лилия Илиева е извор на мъдрост и смелост – изящна смелост, която бих сравнила с дързостта на пролетния вятър. Той стопява преспите по улици и покриви и леда в сърцата. Това постигат стиховете на Лилия Илиева – те са дългоочакваният слънчев ден след мъгла и студ в живота ни. Нейната стихосбирка докосва сърцата и разума.”
“Когато цифрите те заклещват в професия, а душата търси думи или цветове, за да опише колко е различна всъщност, се появява страстта да бягаш от точните науки във всеки свободен миг. Писането на стихове е опит да разбера себе си, да видя какво остава след думите и емоциите.”, казва Лилия Илиева.
Бъдете смели и изразете себе си, като станете част от новата поредица на Книгоиздателска къща “Труд”. Изпращайте ръкописите си на имейл trudpublishing@gmail.com. Издателят си запазва правото да се свърже с авторите само на одобрените ръкописи.
Очаквайте интервю с поетесата Лилия Илиева.