Бонжур, мон амур Пловдив! Или как да почиваме за Великден без пари
Разходка или пикник на открито може да донесе много добро настроение
Над 300 000 души са тръгнали на път покрай четирите почивни дни около Великден, от които 60 хиляди отиват в чужбина, а другите остават в страната. Ентусиазмът от премахнатите пандемични ограничения обаче е попарен от скочилите цени на всичко – транспорт, храна, хотели, ресторанти.
Въпреки това има вариант за нетипичен Великден и почивка
за хората, които не са успели да си направят резервация или нямат възможност да заделят допълнителни средства за празнуване.
Екопътеки, спортни състезания, разходка до място с лековит минерален извор или природна забележителност, защо не и пикник сред природата, няма да натежат кой знае колко на джоба.
Барбекютата в "Лаута" - чудесен вариант за празник на открито
Агнешкото е скъпо, но кой казва, че е задължително - Веселина Мирчева и семейството ѝ от пловдивския район “Тракия” са решили да отбележат светлия празник с барбекю. Но не вкъщи или на отдалечено място, а в парк “Лаута” на чист въздух - сред природа, пеене на птички и зеленина.
Мирчеви няма да са единствените, които ще предпочетат това място. От години край 11-те изградени барбекюта пловдивчани празнуват рождени дни, годишнини от сватби, семейни тържества. Събират се цели компании, украсяват беседките с балони и се веселят. Децата тичат на воля, защото мястото е обезопасено и няма автомобили.
“Хем в градски условия, хем сред природа”, посочва Мирчева.
Парк “Лаута” е на удобно разстояние, не изисква транспорт, особено за живеещите в район “Тракия”. Е, тези, дето са от други квартали, могат да отидат с градски автобуси и автомобили, за да си направят пикник на Възкресение Христово. Прогнозата е за хубаво време.
Беседките са разположени непосредствено до барбекютата. Масите са големи и събират цели компании. Достатъчно е да си занесеш дървени въглища и разбира се, материал за печене - пържоли, шишчета и кюфтета. Тези, които непременно държат на агнешкото, могат да хвърлят на скарите някой котлет. Освен че е безопасно и спокойно, наблизо има и чешми. В същото време е изолирано от градския живот.
Барбекютата в парк “Лаута” са много предпочитани от пловдивчани, казва кметът на район “Тракия” Костадин Димитров”, който преди години ги направи. Даже се ползват и за тиймбилдинги, такъв си направиха м.г. футболистите от “Локомотив”.
Френски и арменски градски турове също ще има
Вариант за празниците са и градските турове, които се организират. Предложението за 23 април е обиколката “Бонжур, мон амур Пловдив!” по следите на френската диаспора в града, както и турът “Пловдив по арменски”, който проследява местата и историите, свързани с най-голямата арменска общност в България.
Програмата на френския тур започва от централната сграда на Пловдивския университет “Паисий Хилендарски”, която е била дом на една от най-престижните образователни институции в страната още през XIX век - Френския мъжки колеж “Св. Августин”, давал образование на най-прогресивните пловдивчани по онова време.
Съвсем близо до него се е намирал и девическият колеж “Св. Йосиф”, в който днес е разположен един от факултетите на Техническия университет. Турът запознава хората с френското присъствие в Пловдив и част от беседата е посветена на фигурите на вицеконсулите, представлявали интересите на Париж в Града под тепетата. Сред тях е Шарл Шампоазо, откривател на величествената статуя Нике от Самотраки, съхранявана и до днес на видно място в Лувъра.
“Пловдив по арменски” пък стартира от църквата “Сурп Кеворк” в Стария град и продължава с една от най-красивите къщи в архитектурния резерват – на арменския търговец и благодетел Степан Хиндлиян, строена в периода 1835-1940 г. Туровете имат и кулинарна част, която включва дегустация на характерни за двата етноса специалитети.
През почивните дни къщите в Стария Пловдив, Епископската базилика и Античния театър са отворени за посетители. Екскурзоводи и уредници са на разположение, увери шефката на общинския институт доц. Елена Кантарева.
Най-дългият въжен мост на Балканите е до Кърджали
Ненко Станев
Повече от сполучлива идея за преход с еднодневен излет край Кърджали е село Лисиците. То се намира на десния бряг на яз. “Студен кладенец”, на около 10-ина км от Кърджали. Единственият начин да се стигне до селото е по въжен мост, който е най-дългият на Балканите - 260 метра. Районът предлага изключителни гледки. Освен това от местните могат да се купят домашно мляко, сирене, масло, чайове и подправки.
Около с. Лисиците се намира и друг туристически обект, който е достъпен пеша - средновековната крепост “Моняк”. За там обаче трябват задължително удобни дрехи и обувки, защото се изкачва връх с височина почти 600 м. От крепостта се открива невероятно красива гледка към яз. “Студен кладенец”. В цитаделата през 1206 г. е избран вторият император на Латинската империя Анри Фландърски.
Местността Каменната сватба е сред най-популярните за еднодневна екскурзия в района на Кърджали. Природният феномен се намира само на 2,5 км източно от центъра на града и до него може да се стигне дори без да се слагат спортни обувки. Каменната сватба представляват меки скали, които наподобяват човешки фигури. Според легендата в древни времена на една от сватбите свекърът погледнал булката и я пожелал. В този миг всички – и младоженците, и сватбарите, се вкаменили. В района на скалния феномен има много поляни, където може да се направи пикник.