Соня Момчилова избрана начело на СЕМ, докато питат кандидатите за съвета как ще избират шеф на БНТ
Новите членове ще бъдат гласувани в парламента на 3 май
Соня Момчилова - вече с 9-месечен стаж в Съвета за електронни медии, бе избрана за негов председател буквално дни преди в СЕМ да влязат трима нови членове.
Часове след избора ѝ Комисията по културата и медиите изслуша тримата кандидати за двете места, които трябва да се попълнят от парламента. Третото е квота на президента.
Момчилова ще заеме поста на 28 април, след като на 27-и официално изтичат мандатите на Бетина Жотева, избрана от президента Росен Плевнелиев, София Владимирова и Розита Еленова, посочени преди 6 години от парламента.
Именно Еленова гласува единствено против, след като предложи новият председател да е избран само временно. Така новите в СЕМ също биха могли да участват в избора.
“Няма как съветът да остане без председател. Никой не знае кога точно ще бъдат избрани другите членове от парламентарната квота, нито пък аз докога ще съм тук”, обясни пред “24 часа” Жотева, която е председател в момента. Впрочем мандатът ѝ на тази позиция изтича на 9 май. “Досега не е имало такъв казус - мандатът ми като член изтича преди този като председател”, каза тя.
По думите ѝ председателят на СЕМ трябва да има опит в работата, както и да има приемственост между хората на тази позиция. Той е пръв сред равни, като неговият ангажимент е администрацията на съвета. “Затова няма как този пост да се заеме от някой, който тепърва влиза в СЕМ”, обясни Жотева.
Кой ще влезе в съвета, избран от парламента?
Тримата номинирани - Пролет Велкова от ДБ, Симона Велева от “Продължаваме промяната” и Тодор Беленски от “Възраждане”, бяха изслушани в Комисията по културата и медиите часове след избирането на Момчилова.
Техните кандидатури ще бъдат гласувани на 3 май в парламента. Очаква се тогава вероятно да бъде обявено и предложението на президента кой да влезе в СЕМ от неговата квота.
И от двете институции бързат, тъй като новият съвет ще трябва да избира генерален директор на БНТ
Мандатът на Емил Кошлуков изтича в началото на юли. Вероятно затова и въпросите в медийната комисия към евентуалните нови членове на СЕМ бяха свързани именно с обществената телевизия.
Бъдещото ръководство на БНТ трябва да има добра репутация, натрупан убедителен опит, професионален и морален интегритет и доверие сред гилдията, смята Пролет Велкова. Ако стане част от съвета, тя ще се опита да направи СЕМ по-отворен чрез онлайн експертно-граждански форум. По думите ѝ той трябва да пази медиите от управляващите и властимащите.
Съветът няма законодателна инициатива, но според Велкова ще е разумно в него да има гражданска квота.
“Интересува ме моралният компас” - така се обърна към журналистката от Дарик радио председателят на медийната комисия Тошко Йорданов. Той разказа за нейно предаване от 29 септември 2021 г. с активисти, които ловят педофили. Йорданов бил изгледал няколко пъти предаването и в него нямало акцент, че жертвите са именно децата.
“Не би могло да има здравомислещ човек, който да не вярва, че децата са жертва”, отвърна Велкова.
Впрочем
Йорданов обяви успеха от дипломите на тримата кандидати,
като обясни, че си е направил труда да види образованието им. Велкова е завършила педагогика в Софийския университет с диплома 4,75. На Беленски, завършил журналистика, е 4,50, а на Велева, учила право - малко под 5,50.
Пролет Велкова е работила 12 години в БНР, а след това е в “Дарик” от основаването му. В момента е водеща на предаването “Кой говори”.
Симона Велева, предложена от ПП, е доктор по конституционно право с дисертация за свободата на словото и медийната регулация, преподава медийно право в Американския университет в Благоевград, води лекции и в Нов български университет. Същевременно е и парламентарен секретар на Министерския съвет по медийни въпроси.
Ако бъде избрана в СЕМ, ще се фокусира върху каузите, за които работи и сега - подобряване на достъпа до медийни услуги за лица със зрителни проблеми и за глухи лица.
Готова е да обвърже работата на СЕМ с Факултета по журналистика, включително и на нейните студенти, които да видят на място как се прави мониторинг. Още по-важно според нея е СЕМ да излиза с регулярни анализи и да прави медийни изследвания.
Като юрист тя е на мнение, че парламентарните групи могат да се обединят около обновяването на Закона за радиото и телевизията. Нещо повече, тя смята, че
уредбата на БНТ и БНР трябва да е в отделен закон,
а не в общия за електронните медии.
Същевременно трябва да бъде променен и законът за депозиране на печатните медии, според който е създаден регистър на собствеността на медиите. Този регистър по думите ѝ трябва да е по-скоро в СЕМ и да указва също кой е главният редактор на медията.
Велева смята, че може би в СЕМ трябва да бъде обособена и аналитична част. При тези ѝ думи Радомир Чолаков от ГЕРБ обясни, че министърът на електронното управление
Божидар Божанов имал намерение да прави аналитично звено,
което да следи съдържанието на медиите за фейкнюз. Оказа се, че това е новина за представителите на управляващата коалиция в комисията.
“Здравейте, българи, колеги, народни представители, надявам се”, започна представянето си Тодор Беленски, предложен от “Възраждане”. След което обясни, че е наясно от самото начало, че няма да бъде избран. Впуснал се обаче в конкурса, защото смятал, че медийната среда е в опасност. “СЕМ не би могъл да я оправи, но би могъл да е елемент, който да помогне в тази насока”, обясни Беленски. По думите му било публична тайна, че има забранителни списъци в медиите, за да не бъдат канени определени хора, тъй като позицията им не кореспондира с наложените практики.
30-годишният Беленски е работил в 5 медии, има собствен подкаст и 2 ютюб канала. Александър Симов от БСП и Тошко Йорданов го успокоиха да не бърза да се отписва от конкурса, тъй като всичко зависи от гласуването в парламентарната зала.