Не оставяйте незаключени врати по празниците, дори да сте вкъщи, това е първото, което гледат крадците
Влизат във входа и проверяват всички врати от горе до долу, изненадващо много са отворени, каза в интервю инспектор Марио Киричков от СДВР.
И още акценти:
Близки да наглеждат имота,
докато ви няма, светнатата
лампа не върши работата
Този вид престъпност намалява,
това ще се усети по-силно през
втората половина на годината
- Инспектор Киричков, идват поредица от почивни дни заради празниците. Много хора ще пътуват. Как да защитят жилищата си от крадци?
- Добре е да се поставят противозонни елементи на дограмата, или т.нар. секюрити обков. Поставен на дограма, дори и при леко отворен прозорец, секюрити обковът намалява опасността крадците да влязат в дома ви. Все по-често проникват в жилищата през отворени прозорци на дограмата, защото е по-лесно. Друга превантивна мярка срещу тях е поставянето на плоча от заключващо устройство на бравата и дръжка за врата с топка. Добре е да се поставят камери, свързани с електрозахранването на жилището, както и с допълнително захранване - UPS система. При извършени огледи на обрани жилища забелязваме, че хората все по-често разчитат на подобен вид камери, защото знаят, че ще бъдат в помощ на разследващите органи.
- Обикновено първите етажи на жилищните блокове са с решетки на терасите и прозорците. Те ли са най-лесната плячка?
- Има тенденция жилищата на първите етажи да са по-добре охранявани, включително чрез поставянето на секюрити обков, СОТ системи и метални решетки на балконите. Лицата, които извършват такъв тип престъпност обаче, предпочитат по-високите етажи. Там е по-малко вероятно охраната на жилището да е по-добра от тази на първите етажи.
- Много хора нарочно оставят светнати лампите в апартаментите си, докато ги няма. Това върши ли работа?
- Не е добра превантивна мярка. За крадеца, който наблюдава жилището, ще е логично, че няма кой да загаси осветлението и че то е празно. Добре е наши близки да оглеждат имота, когато сме на път. Препоръчвам на хората да поставят на вратите си брави, които да са минимум два броя и от различен тип.
- Много хора продължават да се хвалят във фейсбук, че пътуват зад граница например. Могат ли крадците да използват тази информация?
- Публикуването на информация в социалните мрежи за това къде пътуваме често е подценявана превантивна мярка срещу крадците. Опасно е, когато информацията достига до извършителите. Обявяването на дългосрочно пътуване в чужбина или на почивка би могло да бъде фактор, който би спомогнал да бъде извършена кражба от жилището. В случай че сме сами в жилището и проникне крадец, е добре да се подаде сигнал на тел. 112. Ние няма да почиваме по празниците. Ще работим.
- Има ли ръст на взломните кражби в София от началото на годината в сравнение със същия период през 2021-а?
- Статистиката от януари до март 2022 г. спрямо същия период за 2021 г. показва, че няма увеличение. Този вид престъпления са няколко вида - от офис, от жилища и разбивания на каси. От офиси и разбиванията на каси например намаляват между 14 и 33%.
- Какви са причините?
- От началото на годината от сектор “Престъпления срещу собствеността” към СДВР направихме няколко реализации, при които бяха задържани лица от криминалния контингент непосредствено след извършване на престъплението. Те не влизат в статистиката, защото са само задържани. Ще има още намаляване на този вид престъпления през второто тримесечие на настоящата година. Това е така, защото задържаните лица не следва да генерират престъпление през този период.
- В кои квартали на София отчитате най-много подадени сигнали за подобен тип престъпления?
- Не може да се говори за най-безопасен и най-опасен квартал. По наши наблюдения нивата на този вид престъпления са равномерни във всички квартали.
- Какъв е профилът на извършителите на домови кражби?
- Повечето са между 30 и 45 г., без постоянни доходи и с множество предишни провинения, както и осъждани. Единствените им доходи са от престъпна дейност. Тези, които са от специализирания контингент, работят само чрез информация. Те знаят, че в определено жилище или офис се съхранява голяма сума пари или злато. Крадците често познават хора от близкото обкръжение на жертвите, които им продават подобна информация. Следят за движението на паричните средства и ценностите.
- Как действат на терен?
- Когато се извършва подобно престъпление, участниците имат разпределени роли. Има т.нар. отцепки, които оглеждат периметъра около обекта, който е набелязан за кражба. Тяхната роля е да уведомят останалите участници чрез радиостанции или телефони за движението на патрули на МВР или за съмнителни цивилни. Организацията им е свързана със степента на защита на конкретния обект.
- Крадците следят ли потенциалните си жертви?
- Рядко влизат в жилищата на случаен принцип. Има и такива, но не са толкова квалифицирани. Има значение дали могат да преодолеят качествената брава, която е с по-висока степен на защита. Към жилищата с по-хубави врати и на по-богати хора се насочва специализиран контингент, който е подготвен, за да преодолее СОТ системите и определения тип касови брави.
- Какво търсят освен пари и бижута?
- В 95% от случаите търсят точно това. Функцията за проследяване на смарт устройствата също не плаши крадците. Те се изнасят в страни извън Европейския съюз, където проследяването им е трудно.
- Какви са последните тенденции при обирджиите на домове?
- Минават от първия до последния етаж, за да проверяват дали външната врата на жилището е заключена. Ако не е, влизат, взимат само това, което е в коридора - дамска чанта или ключове. Има опасност обаче да се върнат. Оказва се, че много хора забравят да заключват вратите си.