Пестим по левче на минута, ако стигнем половин час по-бавно до морето

20.04.2022 19:50 Георги Луканов
За да се спести гориво, шофьорите не трябва за вдигат повече от 130 км/ч на магистрала. СНИМКА:РУМЯНА ТОНЕВА
Цената на бензина в България доближава 3 лева, дизелът отдавна ги надскочи. СНИМКА: ЙОРДАН СИМЕОНОВ

l Карайте по магистралата със 110-120 км/ч, по нормални пътища - между 60 и 90 км/ч

l Превключвайте бързо на най-високата предавка

l Златното правило е стрелката да се движи около 2000 оборота

l Климатикът и меките гуми също вдигат разхода

Не само в България, но и в цяла Европа шофьорите се чудят как да намалят разходите за гориво. У нас цените на дизела вече прехвърлиха 3 лева за литър, а на Стария континент са около 2 евро. По Великден повечето хора ще пътуват с личните си коли и логично ще се опитат да спестят някой лев от гориво.

Много шофьори знаят, че най-важният фактор за разхода на гориво на един автомобил е скоростта – особено при движение по магистрала.

Нека разгледаме един простичък пример с маршрут от София по магистрала “Тракия” до Бургас и околните градчета и курорти по Южното Черноморие с пробег от около 400 км в едната посока.

Ако карате с максимално разрешените засега от закона 140-145 км/ч, ще стигнете до морето за около 3 часа.

Разходът

на гориво,

естествено,

зависи от това

какъв тип е

автомобилът и

колко е мощен

двигателят

– няма да разглеждаме екстремни примери като изключване на климатика и каране по инерция, с които също се пести.

Нормален бензинов автомобил от среден клас с двулитров двигател, било то и кросоувър, харчи при скорост от 140-145 км/ч около 8-9 литра на сто. Това означава, че от София до Южното Черноморие ще изгорите поне 32 литра бензин, или около 96 лева.

Да приемем, че решите да се движите по магистралата със скорост от около 110-120 км/ч, тогава разходът на гориво ще падне с литър и половина-два на 100 км пробег.

При тази скорост разходът на бензин ще е около 24 литра, или горивото ще ви струва около 72 лева, или с около 25 лева по-малко.

Простите сметки показват, че с всеки намален километър от максималните допустими 140-145 км/ч пестите по левче.

При скорост от около 110-120 км/ч ще пристигнете от София до Бургас с 25-30 минути по-късно, но пък ще спестите по левче за всяка “забавена” минута.

Подобни са сметките и при дизеловите автомобили, както и на тези, които използват газови уредби или метан.

Колкото по-висока е скоростта, толкова по-голямо е съпротивлението на въздуха. Това е решаващ фактор и за разхода на гориво, потвърждават в скорошно изследване и немските специалисти от автомобилния клуб ADAC.

При високи скорости от около 140 км/ч автомобилът изгаря над средното количество гориво.

ADAC е изчислил за автомобили от среден клас, че

когато шофирате

със 160 км/ч,

използвате до

две трети повече

гориво,

отколкото при

100 км/ч

Ако искате да използвате възможно най-малко бензин или дизел, трябва преди всичко да държите под око скоростомера.

Златното правило е стрелката да се движи около 2000 оборота.

Най-икономичният начин е да ускорявате смело, бързо да превключвате на възможно най-високата предавка и да поддържате скорост между 60 и 90 км/ч.

Разбира се, това върши работа при движение по нормални пътища, но не и по магистрала.

Идеалната скорост тук е от 100 до 130 км/ч на възможно най-високата предавка при автомобилите с ръчна скоростна кутия.

Като цяло

германските

специалисти

препоръчват

скоростта да е

със 70-80%

по-ниска от

максимално

разрешената,

но да не надвишава 130 км/ч.

За разхода на гориво влияят и други фактори - като използването на климатика, колко хора и багаж има в автомобила, както и състоянието на гумите.

Използването на климатичната система може да бъде ограничено в пролетния сезон, което може да спести още 2 литра гориво при 400 км пробег, поне още толкова може да намали разхода и правилното налягане в гумите.

При спаднали с 0,3 атмосфери гуми в сравнение с препоръчаната стойност от производителя от 2 атмосфери разходът се увеличава с 6%.

В същото време при пренапомпани с 0,3 атмосфери, разходът спада с 5%.

Пренапомпването обаче може да увреди ходовата част на колата.

В България се работи 40 мин за литър гориво,

в Швейцария - 5 минути

Българите, които по традиция са в дъното на класацията по ниски доходи в ЕС, съответно трябва да работят най-много, за да си купят литър гориво. Това показва изследване на германското издание Focus. В него се сравняват цените на бензин и дизел в ЕС плюс Великобритания, Швейцария и Норвегия спрямо средната годишна заплата.

Цената на горивата в България се оказва сред най-ниските, посочва изданието. По-евтин бензин се намира само в Унгария, Малта и Кипър.

Но изчислен през покупателната способност, се оказва най-скъп у нас - при средна годишна нетна заплата от 3193 евро българите трябва да работят около 40 минути, за да си купят литър гориво. В Румъния времето е 35 минути, а в Латвия 32 минути.

В Швейцария са достатъчни 5 минути работа за литър бензин, 6 минути в Люксембург, 8 минути в Ирландия и 9 минути във Великобритания. На германците се налага да работят 12 минути. Средно за Европа времето е 18 минути.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>