Бойко Рашков: Дори 1 км/ч ще намали жертвите на пътя
В НПК се съобщава по мейл и телефон, изоставаме в дигитализацията, коментира вътрешният министър новите идеи за връчване на глобите
От пълна подкрепа до безсмислено упражнение - така се движеха вчера мненията за намаляването на максимално разрешената скорост от 140 на 130 км/ч на магистрала при обсъждането на проекта за промени в Закона за движение по пътищата, обобщи вътрешният министър Бойко Рашков срещата на различни институции и неправителствени организации.
“Намалението на травматизма по пътищата може да стане дори с намаление на 1 км/ч”, каза Рашков и цитира становище на Европейския съвет за транспортна безопасност, в което се казва, че повече от 2100 човешки животи могат да бъдат спасени всяка година, ако средната скорост се намали само с един километър в час. Според мотивите в законопроекта в цяла Европа има тенденция към понижаването на максималната скорост, включително и до 100 км/ч.
“Има връзка между качеството на пътя и броят на инцидентите. Затова в тази дискусия трябва да се включат МРРБ и АПИ, които стопанисват пътищата. Явно не проявяват интерес към този проблем”, каза Рашков.
Той цитира и данните от Пътна полиция, които показват, че от 1 януари до 4 април по магистралите са загинали 4-ма души, ранени са 39. По първокласните пътища са загинали 22-ма, а ранените са 138, а при второкласните пътища загиналите са пет пъти повече, отколкото при магистралите.
В сравнение със същия период на миналата година се отчитат общо
33% ръст на
загинали, ранени
и на тежки пътни
инциденти,
което е един от мотивите на МВР за промени в закона.
При общественото обсъждане е възникнал спор
да се отказва ли
годишен преглед на
автомобила, ако има
неплатени глоби
“Ако не сте си платили данъка на колата, не може да минете преглед, а обратното не го приемат. Това съпротива ли е да не се събират глоби, или нещо друго? Надявам се парламентът да възприеме тази идея”, каза Рашков.
В основата на предложенията е по-лесното връчване на документите, когато МВР е хванало шофьора в нарушение. Това ще става както лично срещу подпис от пътните полицаи, но и от други служители на МВР, както и от други администрации, които обслужват гражданите. Те ще бъдат уточнени с наредба към закона, ако промените минат през парламента. Освен това глоби ще се пращат с препоръчано писмо с обратна разписка, с куриер и по електронен път чрез информационната система за сигурно електронно връчване.
“В момента сме изостанали от дигитализирането на дейността в МВР изобщо. Търсим бързи и икономични начини за връчване, за да се повиши събираемостта на глобите. В НПК например имаме усъвършенстван подход за уведомяване - по факс, електронен път и телефон. Сега хората имат по няколко адреса и процесът по връчване трябва да се ускори. Идеята беше подкрепена от депутатите и бившите вътрешни министри Христо Терзийски и Младен Маринов. Последният е твърдо за неотменимостта на наказанието. Няма да подобрим положението, ако налагаме наказания само на хартия и те изтичат по давност”, обясни Рашков. Фиксираният размер на глобата и срокът за отнемането на книжката, а не както е сега “от - до”, има за цел да се изведат от пътя само тези шофьори, които грубо нарушават правилата и са опасни, каза още вътрешният министър.
Законопроектът предвижда също двойни и тройни наказания за рецидивистите на пътя - тези, които нарушават правилата два, три и повече пъти в рамките на една година от датата на първото. Идеята за глоби с измерване на средна скорост също е в проекта за изменение на закона.
Ще се увеличава броят на камерите на територията на цялата страна.
За да се санкционира един нарушител, не е задължително да стане на мястото, където е извършил нарушението, може да стане и на друго място”, каза Бойко Рашков.
За тази цел вече са свързани тол системата и на МВР и има техническа възможност за това, посочи комисар Калоян Драганов, началник на “Пътна полиция”.
Той допълни, че се въвеждат и по-солени глоби за любителите на високите скорости.
Ако шофьор превиши скоростта с повече от 40 км/ч в населено място, той ще остава без книжка за 2 месеца и ще плати 600 лв. За превишение с над 50 км/ч - 3 месеца лишаване от книжка и глоба от 700 лв. Ако превишението на скоростта е повече от 50 км/ч извън населените места, книжката ще се взема за 2 месеца, а глобата е 600 лв.
Шофьорите вече няма да могат да декларират, че друг е бил зад волана, ако автомобилът е минал с превишена скорост. Глобата ще се налага на собственика или на ползвателя.
За по-малко бюрокрация МВР предлага в Закона за движение по пътищата да отпадне задължителното носене на талона към книжката и да отпадне изискването на стъклото да се лепят стикери на “Гражданска отговорност” и за технически преглед.