Ветерани от Афганистан даваме за бойната група на НАТО
България обаче няма да участва с цял батальон
Части от базирания в Ямбол 42-и механизиран батальон на Сухопътни войски ще е българското участие в бойната група на НАТО, която се сформира на наша територия.
Това стана ясно, след като Министерството на отбраната
обяви първото учение
на многонационалната бойна група. В четвъртък българският батальон ще демонстрира способности заедно с американската рота с бронирани машини “Страйкър” на полигона в Ново село.
42-и механизиран батальон е част от 2-а тунджанска бригада. Това подразделение е сред изкаралите най-много мисии в чужбина, като на няколко пъти роти от него бяха изпращани в Афганистан по време на продължилата 20 години мироопазваща мисия на НАТО там. Именно от този батальон бе и последният ни контингент в Афганистан.
Бойци от батальона ни представляват и в многонационалната бойна група на Европейския съюз HELBROC, в която участват Гърция, Румъния, Кипър и Украйна. В тази бойна група участва една механизирана рота от батальона.
42-и механизиран батальон е наследник на 42-и танкосамоходен полк. В момента основните бойни машини на батальона са БТР 60.
Многонационалната бойна група на НАТО в България бе създадена, след като правителството предложи страната ни едновременно да е рамкова държава и страна домакин на такова формирование. Така бяха туширани политическите спекулации, че на българска територия ще бъдат разположени съюзнически войски.
Първоначалното намерение на правителството бе многонационалната бойна група да е с до 1000 войници, като основната част - батальон с около 500 души, да е българска.
Дотук участие в многонационалната бойна група в България с една рота с бронирани машини “Страйкър” са потвърдили от САЩ.
Рамкова държава обаче ще бъде Италия,
тоест оттам ще е основната част от войниците и техниката в бойната група. Участие в нея са потвърдили още Великобритания и Албания.
Разполагането на четири допълнителни бойни групи в България, Румъния, Словакия и Унгария одобри НАТО в края на март като отговор на руската агресия срещу Украйна. Целта е да се усили възможността за бърз отговор и повече войски на алианса да бъдат разположени по Източния фланг, за да могат да посрещнат евентуална руска атака.