“Азов” - острието на съпротивата, или нацистите, от които Путин иска да спаси Украйна

16.04.2022 21:00 Винсент Тановски
Доброволци се присъединяват към новосформирания в структурите на МВР батальон “Азов” през 2014 г. СНИМКИ: РОЙТЕРС
Андрий Билецки
Ветеран от батальона тренира цивилни граждани дни преди руската военна инвазия в Украйна.

Батальонът участва в битката за Мариупол през 2014 г., където е и до ден днешен

След около месец и половина интензивна обсада и бомбардировки стратегическият югоизточен град Мариупол е почти изравнен със земята. Градът стана сцена на най-тежките боеве и разрушения от началото на руското нахлуване в Украйна на 24 февруари.

След военния конфликт през 2014 г. Мариупол се оказва неудобно приклещен между намиращите се наблизо руски военни сили, от една страна, а от друга – подкрепяните от Москва бунтовници от самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народни републики.

Неслучaйно на 11 април т.г. украинският президент Володимир Зеленски заяви, че очаква скоро Русия да започне офанзива в Източен Донбас, след като руските военни се оттеглиха от територията на столицата Киев. Освен стратегическото си значение Мариупол е седалище на специалното подразделение към Националната гвардия на Украйна – батальона “Азов”, който заедно с морската пехота са основните сили, които защитават града вече над 7 седмици.

Батальонът бързо печели положителна репутация за участието си на фронтовата линия още при защитата на Мариупол през 2014 г. в рамките на антитерористичната операция, насочена срещу подкрепяните от Русия бунтовници, които месеци преди това са превзели стратегическия пристанищен град. На 13 юни 2014 г. той е извоюван обратно, а по-късно същата година “Азов” официално става част от Националната гвардия на Украйна и получава висока оценка от тогавашния държавен глава Петро Порошенко.

Спорната репутация на “Азов” и изобщо присъствието му във въоръжените сили на Украйна заема централно място в обяснението за инвазията и т.нар. денацификация от страна на Руската федерация.

Възхода батальонът отчасти дължи на вътрешния министър

след Евромайдана

през 2014 г.

в Украйна -

Арсен Аваков,

когато новото промайданско правителство прибягва до използването на паравоенни и доброволчески организации, след като преценява, че армията не може да се справи с подкрепяните от Русия бунтовници на изток.

Създаден като специален полицейски батальон месец след обявяването на “Антитерористична операция” в Източна Украйна през 2014 г., “Азов” е сформиран от членовете на две крайнодесни групировки - “Украински патриот” от Харков и Социално-националното събрание със седалище в Киев.

Повечето от паравоенните групировки в Украйна се формират на базата на съществуващи организации, които вече са имали медийно присъствие и последователи в социалните мрежи.

Така в първото десетилетие на ХХ в. “Украински патриот” си сътрудничи тясно с властите и полицията в Харков и участва в патрулирането на града, докато губернатор на областта е самият Аваков.

Затова и войната в Югоизточна Украйна през 2014 г. допълнително легитимира статута им като част от редовните въоръжени сили, а първоначалният

медиен и публичен

капитал им позволи

да действат като

независими

политически

субекти

Тези формирования получават и допълнително финансиране от различни олигарси – най-известният от тях е енергийният магнат милиардер Игор Коломойски, който е и тогавашен губернатор на Днепропетровска област. Освен “Азов” Коломойски финансира и други доброволчески батальони, като например “Днепър 1” и “Днепър 2”, “Айдар” и “Донбас”.

Oбвинениян в нацизъм

През 2015 г. говорител на батальона споделя пред USA Today, че 10 до 20% от новобранците на “Азов” са нацисти.

Въпреки това в. “Гардиън” цитира думите на бъдещия командир на батальона Андрий Билецки, който през 2010 г. заявява, че мисията на украинската нация е “да поведе белите раси на света в последен кръстоносен поход... срещу водените от семитите подчовеци”.

Обвиненията в изповядване на неонацистка идеология идва и от факта, че на униформите им е изобразен символът волфсангел, който наподобява черна свастика на жълт фон.

Привърженици на “Азов” твърдят, че това е просто амалгама от буквите N и I, които значели “национална идея”. Въпреки това крайнодесният ултранационализъм е разпространен сред повечето членове.

През януари 2018 г. “Азов” образува собствен уличен патрул - “Национална дружина”, чиято задача е да “възстановява” реда в столицата Киев. Вместо това се съобщава, че отрядът е извършвал погроми срещу ромската общност и срещу представители на ЛГБТ общността.

Две години преди това в доклад от службата на Върховния комисариат на ООН по правата на човека батальонът е обвинен в нарушения на международното хуманитарно право. И колкото и добре представители на батальона да са интегрирани в структурите на МВР и на армията, връзките им с крайнодесни милиции не остават незабелязани от главните военни донори на Украйна - САЩ и Канада. Неслучайно през 2015 г. американският Конгрес наложи ограничи част от въоръжението да се предоставя на батальона именно заради крайнодесните прояви.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>