Заради войната: само 2,6% ръст на икономиката и двуцифрена инфлация
В песимистичния сценарий храните може да поскъпнат с 16,4%, а горивата с 25,1%
Заради войната и световната криза и трудностите при прогнозирането на продължителността им, финансовото министерство понижи очакванията си за ръст на икономиката и за инфлацията. Това е записано в пролетната прогноза, обявена от институцията.
Експертите на Асен Василев очакват по-ниски растежи през 2022 и 2023 г., съответно 2,6 и 2,8%. За сравнение в предишната прогноза очакванията за икономиката бяха за ръст от 4,2%.
Причините- войната, коятовече се отразява на икономиката чрез ограничаване на покупателната способност на домакинствата, по-висока инфлация, по-ниско външно търсене, което на свой ред забавя износа, и увеличена несигурност, която ще се отрази и в отлагане на частни инвестиции.
Номиналният растеж на доходите от труд ще остане висок, но оценките за тяхното реално нарастване са ревизирани надолу заради инфлацията. Тя ще достигне 10%, а средногодишната – 10,4%, са очакванията за тази година. Реалното нарастване на доходите от труд се прогнозира да се възстанови отчасти през 2023 г., като едва през 2024-2025 г. може да се очаква то да е съпоставимо с темповете в периода преди 2021 г. , които се движеха около 10% годишно. В песимистичния сценарий очакванията са храните да поскъпнат с 16,4%, а на горивата – 25,1% в края на годината
През 2022 г. търсенето на кредити ще се забави в сравнение с 2021 г., в съответствие с очакваното влошаване на икономическата ситуация и повишената несигурност. При фирмите търсенето на заеми ще се забави до 4,6% в края на годината, а този на домакинствата - до 9,9%.
В зависимост от хода на войната и отражението и върху световните икономики, експертите на финансовото министерство са разработили и алтернативен макроикономически сценарий, който включва пряк шок върху външния сектор на икономиката. При него реалният растеж на БВП се оценява да бъде с 2 пункта по-нисък през 2022 г. и с 1,5 пункта през 2023 г. в сравнение с базисния сценарий, а инфлацията – по-висока съответно с 2,9 и 2,2 процентни пункта.
Възстановяване на икономиката, според прогнозата може да се очаква най-рано през 2024 г. , през 2025 г. то ще се доближи до дългосрочните средни от периода преди 2020 г. Средногодишният валутен курс на еврото се очаква да се понижи номинално с 6,8% до 1,10 долара и да остане на това ниво в периода 2023–2025 г.
Основните рискове пред реализирането на прогнозата са свързани с неизвестните около войната, която може да доведе не до частично, а до спирането на вноса на енергийни суровини от РФ. Такъв сценарий ще доведе до нарушения в производствените процеси както в страната, така и в основни търговски партньори, което може да се отрази в ограничен износ, влошени финансови резултати на фирмите, увеличаване на безработицата, по-ниска инвестиционна активност. Риск остава и епидемичната ситуация, заради вероятността от поява на нов вариант на вируса и въвеждането на ограничения. Освен тези преки ефекти, в прогнозата има различни сценарии за броя на бежанците, като той се движи от 35 000 до 400 000 души, което освен бюджетни разходи ще се отрази върху пазара на труда.
В прогнозата е разработен и алтернативен сценарий, при който шокът върху цените на суровините засилен. Има допускане ,че те ще нараснат с по-висок темп през 2022 г., поскъпването ще продължи до 2025 г. Той залага по-висок темп и в ръста на цените на храни, торове, метали. При него ръстът на инфлацията през 2022 и 2023 г. е с 2,9 и 2,2 пункта над тази в основния сценарий от 10%.