22° в старческия дом, без мухъл и миризми или губи лиценза
Всеки ден приказки и разходки за децата с увреждания
Над 34 хил. българи ползват социални услуги
Всички домове и услуги за стари и болни възрастни и за деца ще трябва да отговарят на определени стандарти, за да работят. Това предвижда Наредба за качеството на социалните услуги, качена за обществено обсъждане.
В старческите домове вече ще се настаняват между 15 и 120 души. За тях трябва да се осигури 24-часова грижа, а при повече от 20 настанени да има здравен кабинет. Близо до стаите трябва да има бани и тоалетни.
През зимата в спалните трябва да се поддържа температура 18-22 градуса, а в дневната - минимум 20°. Помещенията трябва да са чисти, без влага и мухъл и да няма специфичен мирис. Навсякъде трябва да има естествена светлина.
В една спалня няма да се настаняват повече от двама души. Всеки ще разполага с лични вещи, облекло и обувки, които се съхраняват в определен за тях гардероб или шкаф, пише в стандарта. Трябва
да има и осигурени условия за уединение -
за къпане, обличане, личен тоалет, конфиденциален разговор и пр.
Старческите домове трябва да имат двор за разходки, а трапезарията да събира поне половината от обитателите. Специално помещение трябва да се обособи за дневни занимания, което да е достатъчно голямо и да събира всички.
Отделна стая пък ще се използва за индивидуална работа с потребителите, а там възрастните ще могат да останат насаме с близките си. Поне едно помещение трябва да осигури възможност за предоставяне на заместваща грижа. Ще има и обособено място за пране и сушене на дрехи.
В домовете ще има домофон, телефон, интернет и камери в общи помещения, коридори и входове.
Всяко дете с трайно увреждане, настанено в услуга, ще трябва да има индивидуален режим, съобразен с възрастта и здравословното му състояние, предвижда друг от стандартите. При възможност най-малко веднъж в седмицата поне една услуга трябва да е извън дома.
За всяко дете трябва да е отделено индивидуално внимание от възрастен – разходка, игра, четене на приказки и др., всеки работен ден. Трябва да се осигури и възможност за подвижни прегради (паравани или подвижна стена тип “хармоника”) между леглата и мебелите за лични вещи, за да може спокойно да се правят специфични медицински грижи и манипулации.
В една стая може да има две легла, като полезната площ за всяко дете трябва да е минимум 8 кв. метра. Леглата пък трябва да са с ортопедичен или антидекубитален матрак, а при необходимост да са медицински.
В спалните осветлението трябва да се пуска от ключ до леглото, пише в стандарта за качество на интегрираната здравно-социална услуга. За да не се наранят децата, мебелите и съоръженията трябва да са обезопасени.
Предвидените промени предвиждат поне едно обзаведено кухненско помещение за приготвяне на храна, трапезарията трябва да е в друга стая. Също в отделни помещения трябва да се провеждат заместващите грижи и индивидуалната работа.
Родителите ще могат да остават да нощуват
в дома.
На всеки две стаи трябва да има санитарен възел. Ако е възможно, да е с вана, подвижни душове, снабдени с терморегулатори на водата и парапети. За кърмачета ще има индивидуални ванички.
Всички санитарни възли трябва да са пригодени за деца със затруднена мобилност и такива на инвалидни колички. В тях трябва да има комбиниран тоалетен стол, шезлонг за баня, подвижна бебешка ваничка с плот, кушетка.
Домът трябва да е достъпен и обзаведен с рампи или асансьор. В услугата трябва
да се осигуряват детски инвалидни колички
и универсален мобилен електрически лифт за повдигане.
В момента в специализираните домове и услуги работят около 16 000 души. През 2020 г. броят на частните доставчици е 953 за 1907 социални услуги.
34 804 пък са хората, които използват социални услуги.