Семейство от Враца: Харчим не повече от 100 лв. за дрехи, останалото до 2600 - за храна и сметки
Съкращаваме разходите си, но никога от най-необходимото, казват Цветомила и Добромир
От самото начало XXI век провокира с живот в множество кризи. Последните години се застъпват здравна криза, климатична, икономическа, финансова, а от 24 февруари т.г. и война.
“24 часа” потърси семейства от различни краища на страната, за да ги попита как живеят в условията на покачващите се цени, от какво биха се лишили и има ли изход. Представяме ви Иванови от Враца.
Петчленното семейство Цветомила и Добромир Иванови е от Враца. От година живеят в собствен дом.
Купили двуетажната къща,
на която правят основен ремонт,
без нито един заем. С немалкото средства за това се сдобиват след продажба на различни имоти във Враца и в Криводол, откъдето е Добромир.
Двамата са родители на 3 деца - 10-годишния Преслав и 5-годишните близнаци Сияна и Самуил.
За 38-годишния Добромир Иванов един от най-щастливите им мигове в семейния живот е било раждането на големия им син Преслав.
Планирахме да имаме второ дете, а когато разбрахме, че жената очаква близнаци, радостта ни се удвои, разказва с усмивка щастливият баща. И добавя, че истинското им богатство са трите деца, всичко друго е временно и доста променливо.
В трудно време живеем, а с три деца никак не е лесно - споделя Добри. - Но успяваме да се справим, без да се лишаваме от необходими неща и без да прибягваме до банкови кредити. Единственото нещо, от което се лишихме тази година, бе традиционната почивка в някой зимен курорт.
Морето обаче няма да пропуснем
това лято въпреки непрекъснато покачващите се цени по Черноморието. А ние предпочитаме да ходим на нашето море.
Може би ще си го позволим, надява се и Цветомила, която е на 36 г. Тя изчислява, че общият им месечен доход е около 2600 лв. Жената работила 13 години в офис на мобилен оператор, но наскоро напуска и се връща към истинската си професия, като започва работа като учителка в детска градина.
Радва се, че е направила тази решителна крачка, защото сега разполага с повече свободно време. С въздишка казва, че вече е забравила изключително напрегнатата си работа в телекома и вечните дежурства по празниците там.
Мъжът обаче остава от 2008 г. верен на работата си като медицински представител на фармацевтична компания за Северозападна България.
Семейството има кола и се притеснява от непрекъснатото покачване на цената на горивата, но
не дава повече от 70-80 лв. за бензин
Добромир вижда логика в повишаването на основните хранителни стоки, но смята за спекулативно рязкото покачване на природния газ и другите горива. Иванови се отопляват с газ, но разходите им за него, за тока и водата не надвишават 550 лв. месечно. Докато за храна харчовете вече стигат 600 лв. и повече. Дрехи и обувки купуват предимно за трите си деца, но за това перо от семейния бюджет рядко заделят повече от 100 лева.
В един глас съпрузите казват, че в последните години са започнали по-внимателно да планират семейния си бюджет. Позволяват си в сегашното кризисно време да съкратят някои разходи, но те никога не са от храната или необходимото за децата - обикновено
не купуват дрехи за себе си
и по-рядко зареждат гориво в колата
Запален колоездач, Добромир често прави през почивните дни преходи из региона заедно с големия си син. Гордее се като баща, че Преслав вече прави километричните обиколки с него, без да се отказва.
Това е нашият начин да спортуваме активно и синът да остави за по-дълго цъкането в смартфона, допълва мъжът.
Запознахме се навремето на празник на приятели във Враца, на който и двамата бяхме поканени - спомня си Цветомила. – Две години по-късно вече се бяхме опознали и решихме да станем семейство. Живяхме доста време при родителите на Добри в Криводол, но още тогава обмисляхме да си купим жилище във Враца и планирахме как да съберем пари за него. Помагаха ни и неговите, и моите родители.
В родната къща на Добромир в Криводол родителите му отглеждат животни, имат зеленчукова градина и младите оттам се снабдяват с домашна продукция.
Откакто са семейство, Иванови всяка година за Великден се събират с роднини в Криводол - за тях това е един от най-ценните празници и не планират другаде да пътуват.