Задава се тиха революция

09.04.2022 03:00 Павлина Трифонова
Не само силният звук от мегафон може да причинява негативни емоции. За някои хора е достатъчно и обикновено мляскане.
Слушалки с филтрираща маска е най-новата джаджа за предпазване на живеещи в големи градове.

Все повече хора се насочват към джаджи за потискане на шума

Ако има някаква полза от пандемията, то тя е, че ни показа с колко лоши неща сме били свикнали да живеем, като прекалено натоварване, замърсена околна среда и прекомерен шум. Затова не е изненадващо, че доста хора си взеха поука, докато прекараха в принудителна самоизолация заради коронавируса, и сега се опитват да моделират ежедневието си.

Според експерти една от големите промени, които се наблюдават, е задаващата се тиха революция. Тя включва не само миграция към по-малки и спокойни населени места, но и повишено търсене на устройства за потискане на шума и стартиране на проекти за борба с него. “Оставайки да работим въщи, осъзнахме какво голямо въздействие имат различните звуци под един покрив, а също и в заобикалящата ни среда. По време на пандемията шумът в градовете намаля наполовина и това не остана незабелязано”, казва пред Би Би Си Попи Шкилер, която ръководи английска неправителствена организация, занимаваща се с проблема. Тя е трето поколение активист в борбата срещу излишния шум и смята, че за първи път грижата за здравето и околната среда се намира в топприоритетите на хората. Нейният дядо Джон Конъл основава през 1959 г. организацията, която лобира за приемането на закон, признаващ за вредата от прекомерното излагане на шум. Благодарение на неговите разпоредби се въвеждат регламенти, които задължават спазването на определени норми.

Въпреки това отнема десетилетия, докато бизнесът и хората започнат да се съобразяват с тях, и едва през последните години се наблюдава истинска експанзия в разработването на технологии за намаляване на шума, като съревнованието между фирмите е сериозно. Израелската Silentium е разработила система, която значително може да намали нежелания звук, дори да идва от хъркащ човек в леглото ви. Начинът на работата ѝ е доста сложен, но най-общо казано, представлява микрофон, който поема нежелания шум, след което компютърен алгоритъм го обработва и високоговорител издава същите звукови вълни, но в обратна фаза. Това създава смущения, които потискат голяма част от двата звука. “Смятаме, че нашата технология ще може да помогне на много хора, тъй като за разлика от други съществуващи устойства за шумопотискане не предвижда използването на слушалки. Можете просто да монтирате нашия високоговорител и сензори към таблата на леглото си и звукът от хъркането на партньора ви ще бъде драстично намален”, казва директорът на израелската компания Йоел Наор.

Също така е в състояние да осигури спокойствие на шофьор, докато децата му се карат на задната седалка или играят електронни игри с много силен и дразнещо повтарящ се звук. Фирмата даже вече работи с някои производители на автомобили за създаването на технологии за индивидуални звукови зони.

Английската Brigade Electronics прави пък аларми за коли, които сигнализират за заден ход, но само в рамките на 10 метра. Така издаваните от тях звуци се чуват само от пешеходци и други шофьори в непосредствена близост, а не от целия квартал.

Британската Dyson се е насочила към устройство, предлагащо защита и от шум, и от мръсен въздух. Става въпрос за шумопотискащи слушалки с филтрираща козирка, която се намира точно пред носа и устата. “Решихме да инвестираме в такава технология заради нарастващите опасения от вредното влияние на замърсения въздух и прекомерния шум в градските райони. По данни на Световната здравна организация девет от десет души вдишват замърсявания над препоръчваните от нея норми, а около 100 милиона души в Европа са изложени дългосрочно на звуци над допустимите”, казват от компанията. Тя се надява да пусне на пазара своите слушалки с филтър през есента, но все още не е обявила каква ще бъде тяхната цена.

Англичанката Сю Пърл и съпругът ѝ Дейвид посрещат всяка новина за подобни джаджи с надежда. 65-годишен адвокат от Лондон е опитал почти всичко, за да излекува проблема със силното си хъркане - от капки за нос до електрическа гривна, която му причини лек токов удар. “Когато спи, цялата къща се тресе. Това е кошмар.

Изтощително е да живееш с хъркащ. Често се събуждам и не спя пълноценно. Наистина не е страхотно за никоя връзка, но се налага да го изпращам в друга стая, за да мога да се спася от шума”, признава Сю пред Би Би Си.

Ако за нея това все пак е някакво компромисно решение, за много други хора, които са свръхчувствителни към звуци, трябват далеч по-радикални мерки. Психотерапевтът Талия Ресел признава, че пациентите ѝ се увеличават, тъй като сме бомбардирани от шум повече от всякога. Тя помага на хора, страдащи от мизофонията - състояние, при което определени звуци могат да предизвикат отрицателен емоционален отговор. И въобще не е задължително да са силни или дразнещи. Може да са щракане с химикалка, тананикане, дори мляскане. “Дъвченето е почти универсален дразнител за тях. Те не харесват също шум от прочистване на гърлото, кашляне, подсмърчане, духане на носа, въобще много неща са”, обяснява психотерапевтът Джаелин Джафи, която практикува в Лос Анджелис. Симптомите, които проявяват, обикновено са силно раздразнение, стигащо до плач, задушаване от вбесяване и сърцебиене. Засега няма открито универсално лечение срещу мизофонията, но е установено, че помагат шумопотискащи слушалки, медитация, различни техники за дишане, успокояващи разходки и повече физическа активност.

“Ако не можете да избегнете нежелания звук с подобни трикове, тогава имате нужда от активен план за управление на ситуацията. Игнорирането на проблема не означава, че тялото се справя. Опитайте се да намирате по няколко минути всеки ден в пълна тишина. Това ще ви даде шанс да се нулира напрежението, дори да не става въпрос за болестно състояние, а просто да се успокоите, след като сте били бомбардирани от шум цял ден”, съветва Талия Ресел. Тя предупреждава, че дори звуци, които не чуваме или забелязваме, могат да имат много различен ефект върху другите. Затова е добре да се замисляме как да намалим шума, който предизвикваме със собствените си действия. Да не се надвикваме, когато спорим, да не пускаме пералнята и съдомиялната през нощта, дори електроенергията да е по-евтина тогава. Да не усилваме прекалено музиката, когато правим купон, и да не натискаме клаксона на автомобила, ако някой просто се забави за части от секундата да тръгне на зелен светофар, защото всички тези неща са част от звуковата среда на големия град, който стресира и става все по-нежелан за живеене.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>