Пловдивчани отказват да погребват роднини, а им наследяват имотите

06.04.2022 09:24 Радко Паунов Ваня Драганова
Коста Попов твърди, че случаите на изоставени покойници зачестяват. СНИМКИ: РАДКО ПАУНОВ
Работници от “Траурна дейност” почистват алеите на централни гробища в Пловдив, където от години няма места.
Тези близки се грижат за покойните си роднини.

Централните гробища в града не могат да се разширяват. Възможност има на “Рогошко шосе”, както и в кварталите “Коматево” и “Прослав”

“Не искам да чуя за него, а вие ме карате да го погребвам!” С тези думи разведена от години пловдивчанка отказала да се занимава с починалия бивш съпруг. А той нямал други близки. Наложило се общината да го погребе служебно.

“Между 10 и 20 са случаите на година, когато роднини не искат да изпратят в последния път свои покойници”, твърди шефът на “Траурна дейност” Коста Попов. Така уверението, че никой не е останал непогребан, напоследък се опровергава.

Наблюденията на Попов за изоставени покойници сочат, че

това най-често

се случва,

когато човек

почине в болница
“Персоналът в здравните заведения трудно открива някои роднини. Тогава документацията отива в прокуратурата и след като оттам дойде разпореждане, ние го погребваме служебно. Излиза ни около 200 лева”, обяснява дългогодишният траурен шеф на Пловдив.

Според него нещата по-скоро опират до морал. Имало не един и два случая, когато роднини категорично отказвали да извършат погребение, а в същото време са се сдобили със смъртен акт, чрез който си вадят удостоверение за наследници.

“Чувал съм. Не съм го виждал. Но се говори, че приживе настояват самотният им роднина да им припише имотите си, а после го зарязват и изчезнат. Не се интересуват кой ще го погребе”, разказва Коста Попов.

По думите му тази практика се прилагала не само от представители на малцинствата.

“Да, има покойници, които действително нямат роднини. Но съществуват и такива, чиито близки просто отказват. Най-често обясняват, че не го познават.
Може да сме родственици, но нито сме го виждали, нито го познаваме. Как да дойдем от Северна България в Пловдив да го погребем”, питат те. И отказват да се занимават.

Според Попов проблемът с изоставени мъртъвци съществува и дори се задълбочава. Затова и община Пловдив готви промени в Наредбата за траурните паркове, които изключват служебни погребения на покойници, чиито близки отказват да се погрижат за тленните останки.

Градската управа ще полага в земята за своя сметка само починали, които са без роднини, били са настанени в социални заведения или

за чието

погребение има

влязло в сила

постановление

на прокурор
“Не е въпросът за парите, които харчим. Искаме да възпитаме у хората съзнанието, че трябва да се погрижат за своите покойници. Християнско е”, обяснява Коста Попов.

Освен с изоставени мъртъвци той е изправен и пред още една трудност - липсата на места в траурните паркове. В последните 2 години заради пандемията смъртността се увеличи.

“Ако преди средно на ден умираха по 10-12 души, по време на пиковете на заразата стигаха до 20-24. Така миналата година отчетохме ръст с 40% на смъртните случаи. През 2020 г. имахме около 3900 погребения, а м.г. - над 5000, особено в последното тримесечие”, посочва Попов.

  Казва, че в тежката ситуация с липсата на места много са помогнали кремациите. Митрополит Николай обаче е голям противник на трупоизгарянето.

“Трябва ли да дишаме пепел от изгорели човешки тела”, реагира скоро владиката. Според него това е кощунство.

“Тялото на християнина - живо или бездиханно, е храм на Светия Дух и храм на живия бог. И то не може да се осакатява приживе или изгаря след смъртта”, категоричен е митрополитът.

“Българинът е

консервативен

към кремацията
И все повече хора предпочитат погребение. Но при липсата на места в гробищата тя е част от решението”, смята шефът на “Траурна дейност”.

По думите му централният гробищен парк няма къде да се разширява. Единствена възможност има в този на “Рогошко шосе”, както и в кварталите “Коматево” и “Прослав”.

Но това е свързано с отчуждения и големи разходи на общината. Според Попов най-сигурният начин този проблем да бъде решен не само в Пловдив, а и в цялата страна е да отпадне възможността за ползване на гроб за вечни времена.

“Кое е вечно”, пита той. И допълва, че за да се случи това, са нужни законодателни промени, защото понятието “за вечни времена” е въведено в Закона за местните данъци и такси.

Вдигнаха цените на услугата, някои поръчвали гълъби и пеперуди

Общинското предприятие “Траурна дейност” в Пловдив завиши цените на услугите си. Изкопаването на гроб в ново място, което до момента струваше 84 лева, стана 108. С 24 лева поскъпна и същата услуга, когато става дума за старо гробно място. Новата цена е 120 лева.

Организацията на погребение, полагане в урна или кремация се вдига от 12 на 15 лева.

“Не сме увеличавали цените от 2012 г., но и сега не ги завишаваме драстично, защото нашите услуги ползват по-бедните пловдивчани. Богатите наемат траурни агенции, които понякога организират погребения за хиляди левове”, казва Попов.

Според запознати пищните погребения вървели между 5000 и 8000 лева. Някои роднини казвали: “Искаме всичко и най-доброто.”

И агенциите им предлагали всякакви екстри като пускане на пеперуди (символ на отлитащата душа - б.а.), гълъби и кетъринг.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>