Кирил Петков пред "24 часа": С Gemcorp имаме само писмо за намерение, ако ДАНС намери укрита руска връзка - няма да ги допуснем у нас

01.04.2022 17:43 Цветелина Стефанова
Министърът на енергетиката Александър Николов и представители на двете компании подписват меморандума пред премиера Кирил Петков. Крайният вдясно е Атанас Бостанджиев.

Миналата седмица - на 23 март, министърът на енергетиката Александър Николов в присъствието на премиера Кирил Петков подписа Меморандум за сътрудничество с две компании - Gemcorp Capital Management Ltd. и IP3 Corporation. Документът регламентира сътрудничество относно планирането и изпълнението на проекти за производство на чиста енергия, алтернативни и стратегически доставки на газ, сигурност на енергоснабдяването, чиста енергия, развитие на ядрената енергетика.

Още същата вечер се появиха публикации, че британската компания Gemcorp е свързана с руски капитали и с бизнесмена Алберт Авдолян, определян в медии като близък на Путин. От 2020 г. обаче в Gemcorp не присъства Алберт Авдолян, установи тогава проверка на "24 часа".

Последва и реакция от посолството на САЩ на 31 март в предаването "Лице в лице" водещата изчете имейл от US мисията, в който се посочва, че търговското аташе на САЩ не е присъствало на подписването на меморандума и че нито един техен представител не се е застъпвал за Gemcorp пред член на българското правителство .

Въпроси директно към премиера Кирил Петков зададе "24 часа"

- Г-н премиер, какви ангажименти поема българското правителство към двете компания съгласно подписания меморандум?

- Никакви. Единственото, което беше е общо писмо за намерение за потенциални инвестиции от тях, но реално няма нищо, което българското правителство е задължено да направи на база на подписания меморандум. Това е просто писмо за намерение.

- Просто писмо за намерение, което обаче бе подписано тържествено в Министерския съвет...

- Така е, ние когато го подписахме харесахме идеята да се инвестира един милиард в България. Видяхме, че техния капитал в този момент няма руски инвеститори и запознахме се с IP3, когато министрите на финансите и енергетиката бяха в САЩ. От тази гледна точка всичко изглеждаше добре, но двете статии, които излязоха, и аз благодаря винаги на добрите журналисти, които могат да извадят допълнителна информация, че в миналото е имало руска връзка. Разпоредил съм сега на ДАНС да направим точна преценка какъв е този риск и тази руска връзка и ако видим, че тя е реална и съществуваща не бихме позволили техните инвестиции да влязат в България.

- А двете компании не бяха ли проверени предварително от българското правителство дали имат съмнително собственици и капитали?

- Да, но на съществуващите инвеститори. При съществуващите инвеститори няма руски инвеститори. В миналото обаче явно е имало, и то сериозни, доколкото четохме всички ние. Сега ще направим проверка на тези връзки и ако се окаже, че са факт няма да ги допуснем на пазара. 

- Има ли в подписания документ гаранции, че двете фирми няма да се възползват от публични средства, независимо дали от българския бюджет или европейски фондове?

- По никакъв начин не сме обвързвали публични средства в този меморандум. Единственото, което се казваше е, че те имат желание да инвестират в енергийния сектор на България един милиард от техните средства. А българското правителство каза, че ние привличаме всякакви инвестиции от този тип. Другото, което на мен лично ми беше харесало имаше уповаване на The Foreign Corrupt Practices Act -  Законът срещу корупционните практики в чужбина в САЩ, които не разрешава никакви корупционни практики по време на такава инвестиция. но, както казах на базата на статиите от "BIRD" и "Financial Times" ще направим допълнителна проверка и не бихме я допуснали, ако се окаже, че има някаква допълнителна връзка, за която ние все още не сме уведомени. 

- Имало ли е участие на чужди дипломати при представянето на двете компании на българското правителство и защо бе тази реакция от посолството на САЩ?

- Те просто се разграничиха от тези инвеститори. IP3 бяха запознати с българското правителство по време на срещите на г-н Василев и г-н Николов в САЩ, но може би не е било формално застъпване за тях, просто са били част от срещата  и оттам може би е дошло това объркване, че едва ли не те са препоръчани от американското правителство. 

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>