Рашков: Прокурори ще се еманципират от Гешев и ще поискат имунитети на бивши министри
Освен пране на пари ГДБОП вече разследва и данъчни престъпления по строителството на “Хемус”
Прокурори ще се еманципират от Иван Гешев и ще поискат от него снемане на имунитетите на депутати, които са били министри при ГЕРБ, по едно от разследванията за строителството на автомагистрала “Хемус”. Прогнозата направи вътрешният министър Бойко Рашков в четвъртък, когато МВР отчете дейността си за 2021 г. В този дух говори преди него и премиерът Кирил Петков (виж по-долу).
“Не може да се разследват толкова престъпления, свързани с “Хемус” и Гешев да мълчи. Чакаме прокуратурата да се произнесе. Има едни министри, които присъстват в досъдебното производство”, каза Рашков.
Още през миналата година МВР започна две разследвания за “Хемус”. Едното е за пране на пари при строителството на лот 5 в ГДБОП, по което обвиняем е футболният рефер Борислав Колев. Другото е в Националната полиция за незаконна сделка, по което бяха разпитвани
бившите
регионални
министри Петя
Аврамова и
Николай Нанков
Двамата са давали показания и по трето разследване за “Хемус”. То е за безстопанственост, което се води от следователи към Софийската градска прокуратура.
Директорът на ГДБОП главен комисар Калин Стоянов съобщи за още едно досъдебно производство, свързано с “Хемус” - за данъчни престъпления (неплатено ДДС).
“Сигурен съм, че няма да останем с един обвиняем. Трябва да установим до кого точно са достигнали парите и това рано или късно ще стане факт”, каза Калин Стоянов. Той поясни, че ГДБОП работи и по другите лотове на автомагистрала “Хемус”, за които са отпуснати 1,3 млрд. лв. по инхаус процедури през 2018 г.
От 8 декември м.г. Националната полиция е предала материалите от проверката си за неизгодна сделка в прокуратурата, но оттогава няма развитие по случая, посочи министър Бойко Рашков. По време на разследването стана ясно, че държавната “Автомагистрали” ЕАД е сключила договор за озеленяване на бъдещата магистрала и е платила 5 млн. лв. от 10-те, предвидени за това.
Освен за неизгодна сделка по строителството на “Хемус” прокуратурата мълчала за още над 100 случая, които са разследвани от МВР и са предадени на държавното обвинение с мнение за образуване на досъдебно производство. Рашков обяви, че се готви списък с делата, които ще бъдат публикувани, за да се информират хората кой спира разследванията.
“С месеци и години стоят там и нямаме информация дали се движат, дали се прави нещо. Или от прокуратурата се ослушват, защото
ще навредят на
Гешев и близките
им от бившите
управляващи
Вероятно така разбират върховенството на правото”, каза Бойко Рашков. Един от материалите е по случая с ресторант “Осемте джуджета”, по който на разпит в ГДБОП бяха бившият следовател Петър Петров-Петьо Еврото, съпругата му Любена, бившият вътрешен министър Младен Маринов, бизнесмените Илия и Явор Златанови.
В последните месеци от МВР пратиха в държавното обвинение папки с данни за престъпления за строителството на детската болница, за толсистемата, за високите цени на тока и много други. Текат разследвания още за останалите лотове на недостроената магистрала “Хемус”, за ремонта на язовирите, за харчове на десетки милиони към общини на ГЕРБ и ДПС за справяне с бедствия и аварии.
Кирил Петков: Гешев е компрометиран дори в Евросъюза
Прокуратурата призова на разпит премиера в понеделник по случая с Божков, Борисов, Горанов и Арнаудова
“Вярвам, че има честни и смели прокурори. Все повече хора ще се присъединяват към нас, защото показахме, че никой не е над закона. Факт е, че Иван Гешев е компрометиран дори на ниво Европейски съюз. Но аз правя разлика между ръководството на прокуратурата и хората, които работят там”, каза премиерът Кирил Петков, който уважи събитието на МВР.
Часове по-късно от прокуратурата съобщиха, че ще го призоват за разпит в понеделник по случая с разследването за изнудването на Васил Божков. То започна от МВР с разпит на премиера, след което бяха арестувани Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова. Според прокуратурата Петков е дал показания пред нелегитимен орган, какъвто е разследващият полицай, и сега думите му трябва да се “санират” от следовател, който може да разследва членове на Министерския съвет.
По същото дело прокуратурата е изискала информация от НСО за хората, които са влизали в Министерския съвет от 23 февруари до 23 март (виж на 2-а и 3-а стр.).
“По случая с изнудването на Божков една и съща информация влезе в българската и в Европейската прокуратура. Времената се променят.
Законността в България се връща. Няма недосегаеми, никой не е над закона. Не ни е страх от хората на подземния свят, които имат връзки с предишната власт, нито от тези, които са били част от корупционния модел”, заяви Кирил Петков пред ръководството на МВР. Той благодари на полицията, че е организирала честни избори, поздрави ги за организацията на пунктовете за приемане на бежанци и посочи, че държавата влиза от криза в криза, но се справя.
“Имаме още много работа. Промяната е дълъг процес. Призовавам за смелост. България може да се промени, ако всеки поеме своята отговорност. Страхът е в миналото. Нека страната да стане символ за законност и вече да не ни приемат като най-корумпирани, а като държава, която най-бързо се е справила с корупцията.
Демерджиев не иска да е зам.-министър, а да бори от друг пост корупцията
Служебният правосъден министър Иван Демерджиев изненадващо обяви с писмо до медиите, че няма да стане заместник на Бойко Рашков в МВР. Миналата седмица премиерът Кирил Петков подписа акт за назначението му, но Демерджиев няма да встъпи в длъжност. “Идеята беше по-друга - да поработи в МВР в този напрегнат момент, след това да работи нещо различно. Тъй като сега няма развитие, колегата Демерджиев отказа да встъпи в длъжност. Работили сме с него, разбираме се прекрасно, не е междуличностен проблем. Той смята, че на друго място ще бъде по-полезен”, коментира казуса Бойко Рашков. Името на Иван Демерджиев се обсъждаше като кандидатура за председател на Антикорупционната комисия. Управляващите обаче все още пишат новия закон, който разделя институцията на две комисии. В писмото си Иван Демерджиев пише, че в последните месеци е водил разговори за “поемане на решителна роля в борбата с корупцията”, включително и преминавайки през поста на зам.-министър в МВР.
“Днес твърдо вярвам, че позицията, от която мога да направя решителни нови стъпки в борбата с корупцията и за утвърждаване на върховенството на правото, не е на длъжността заместник-министър на вътрешните работи”, пише още Демерджиев. Той посочва, че предложният му временно пост няма да му позволи да работи за реална промяна. Засега бившият правосъден министър остава адвокат. (24часа)