"Балканфарма Дупница" стана инвеститор на годината

31.03.2022 19:34 Албена Арабаджиева
Българската агенция за инвестиции връчи тазгодишните си награди "Инвеститор на годината"
Министър Лорер връчи голямата награда на директора на "Балканфарма Дупница" Генади Мукомолов

“Балканфарма Дупница” взе голямата награда “Инвеститор на годината" за 2021 г. Събитието, организирано от Българската агенция за инвестиции, се провежда за 16-и път. Основни медийни партньори на събитието тази година са БНТ, вестник “24 часа” и БТА.

Статуетката “Златен бик” получи изпълнителният директор на компанията Генади Мукомолов от министъра на иновациите и растежа Даниел Лорер. 

„Тева“ е един от водещите производители на лекарства и има 52 обекта в 26 страни. Два от тях са в България - в Дупница и Троян. През юни 2021 г. открихме нов завод за 42 млн. долара в Дупница, който е част от 3-годишната ни инвестиция. Той ще увеличи с 1 млрд. повече производството на таблетки и капсули годишно. Това разширение ще допринесе и за развитието на региона и ще открие нови работни места", каза Мукомолов при взимането на наградата. 

Министър Лорер връчи и още една награда - специален плакет за иновации и растеж, на първия български еднорог - стартъпа "Пейхоук".

„Този бик имаше много трудна задача в последните 1-2 години, целият свят се задъхваше. Усещането за нас като ново правителство е също бягане с препятствия - COVID, криза с цените на енергоносителите, война в източна Европа. Те създават у нас усещането за трудности и предизвикателства, но въпросът е как ги посрещаме.

На 14 декември българското общество каза: „Време е за промяна“. Промяната дойде и в последните 100 дни започна да се усеща и в българската икономика. Правителството си е поставило за цел да покаже на обществото и инвеститорите в чужбина, че България е мястото за развитие. За да не сме голословни, създадохме министерство за иновациите, което да се грижи за тях от техния зародиш, като малки и средни компании и големи инвеститори“, каза министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер.

Той подчерта, че категорията иновации е много емоционална за него, защото създават различното и имат шанса да се превърнат в голям бизнес. „Тук не сме свикнали да се чувстваме като иноватори, но тази година се случи нещо изключително, за което беше крайно време, а именно първият български еднорог. Защо това е толкова важно? Този тип компании създават стойност в нашето общество, непропорционална на времето, в което съществуват, стимулират младите хора да мечтаят.

Нашата мечта е младото поколението да бъде заразено с мечтата на тези млади хора и България да се нареди сред фабриките за еднорози в Европа“, допълни Лорер. Той разказа и за разговора си с естонския си колега, който му споделил, че неговото министерство следи един единствен показател – колко нови еднорога ще има следващата година, защото това е амбицията на естонското общество.

„Това е постижение на цялата екосистема. Надяваме се, че няма да сме просто една случайност на природата, а това ще е стъпката, с която ние вече имаме самочувствието, че ще се създават все повече такива компании в България. Ние ще помагаме с всички възможни средства и се надяваме да постигнем това, което постига Естония“, каза съоснователят на „Пейхоук“ Христо Борисов.

Министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков награди “Интерлинк груп” и “Профилинк” за инвестицията им в човешки капитал. Статуетката прие управителят на фирмите Здравко Линкин.

"Сигурно единството по-добро нещо от това да получаваш награда, е да връчваш награда. Всеки министър на труда би наградил с удоволствие работодател, който създава добре платени и устойчиви работни места. Инвестициите в човешки капитал се възвръщат най-бързо и най-лесно минават през трудностите“, изтъкна министър Гьоков. И призова компаниите да инвестират в хората си, в техните знания и умения, безопасни и здравословни условия на труд и да не забравят да увеличават заплатите. „Това повиши конкурентоспособността на вашите компании и ще подобри живота на служителите ви, обществото като цяло, а и ще намали работата на Министерството на труда“, пошегува се Гьоков.

„Тези събития трябва да дават на бизнеса сила да вървим напред и да чувстваме, че зад гърба ни стои организация и хора, които мислят за нашите идеи. Общо в цялата ни група заетостта е над 1000 човека и техните семейства, благодаря им, защото заради тях сме тук“, благодари Линкин.

“Солвей Соди” получи “Златен бик” за инвестициите си в разширяване на бизнеса. Наградата прие Теодора Борисова - мениджър комуникации, връзки с обществеността и институциите, от зам.-министъра на иновациите Десислава Бонева.

„За мен е удоволствие да наблюдавам как с годините съществуващи инвеститори се надпреварват кой да инвестира в България. Мисля, че това е най-хубавото доказателство, че нашата държава успява в тази посока“, подчерта Бонева.
Теодора Христова подчерта, че компанията е от 25 години в България и е започнала да реализира много амбициозна програма по околна среда и устойчивост, която предполага още инвестиции в бъдеще.

Заводът за български електромобили “Некст.е.Го” бе победител в категория “Инвестиция на зелено”. Главният изпълнителен директор Любомир Станиславов получи статуетката от директора на агенцията за инвестиции Стамен Янев.

„Да получиш Златния бик е не само награда, но и отговорност и ще следим за изпълнението на тази инвестиция, защото тя ще бъде визуализация на една фраза на един велик американски президент: „Най добрият начин да предскажеш бъдещето е като го създаваш днес“, каза Стамен Янев.

Станиславов благодари на новото Министерство на иновациите, на БАИ и на Министерството на икономиката и индустрията, което днес е сертифицирало официално Индустриален парк „Балкан“, както и на община Ловеч, която днес е издала визата за проектиране на завода. „Истинската битка, в която участваме, е да създадем първия масово достъпен електрически автомобил в Европа и света и я водим срещу „Фолксваген“ и „Тесла“, подчерта той. И разказа как преди 10 години, когато се е създавал Автомобилен клъстер „България“, никой не е вярвал, че у нас може да има автомобилна индустрия, а днес имаме над 300 компании.

В. “24 часа” връчи своя специална награда за социална инвестиция. Тази година тя е за “Кауфланд България”.
„Kлючовата дума тази вечер е вдъхновение. Компанията, на която връчвам награда, вдъхновява по много различни начини - не само че подкрепя български производители, дарителски инициативи, опазване на околната среда, но са лидери в корпоративно социалната отговорност“, изтъкна Михалев, търговски директор на Медийна група „ България“. Той връчи плакет на Гергана Димитрова, мениджър „Корпоративни комуникации и CSR“ в „Кауфланд“.

„Искам да отбележа усилията на ръководителите ни да ни насърчават да сме професионалисти във всичко, което правим, и да мислим за въздействията за околната среда и обществото. Корпоративно социалната отговорност не е само мода при нас, е действия с реален принос за обществото. Това отличие е доказателство за смисъла на нашите действия“, подчерта Димитрова.

„Кауфланд“ има мащабна политика за корпоративна социална отговорност под мотото “Действията носят промяната”. Над 60% от производителите, с които “Кауфланд” работи, са български, като в постоянния асортимент на веригата има близо 5000 български продукта.

Дарителската програма на компанията е събрала близо 300 000 лв. за 2021 г. Финансира също футболни турнири за деца, полумаратони и други спортни събития. Инвестира и в борбата с климатичните промени, където са вложени 1 80 000 лв.

Като успешен стартъп бе отличен “Енгри Билдинг”, който представя система за управление на етажна собственост и мобилно приложение, което информира живущите за всяко действие и транзакция. Велислава Петрова - зам.-министър на външните работи, връчи наградата на Йордан Атанасов, управител и съосновател. „Това е само първият продукт, който започнахме в посока развитие на градската среда“, заяви Атанасов.

Благоевград беше отличена като успешна община. Дейвид Арабаджиев, секретар на общината, взе награда от Маджиде Ахмедова, зам.-изпълнителният директор на БАИ.

Център за творческо обучение взе специален плакет за развитие на иновативни училища и развитие на образованието по време на Ковид кризата. Станислав Христов, мениджър „Бизнес развитие“ обеща центъра да продължи да внасят най-добрите примери и иновационни технологии от световното образование, така че когато нашите ученици излязат, да бъдат подготвени за пазара на труда.

Той получи наградата си от зам.-образователната министърка Мария Гайдарова. „Иновациите са тези, които създават в образованието добрата мотивация и условията нашите деца да ходят с желание на училище и да развиват тези умения, които ги правят успешни в нашето високотехнологично общество. Дълбок поклон и уважение към това, което правите, защото образователната система прие предизвикателството за дни да се справи с ковид кризата и да организира обучението в електронна среда“, изтъкна тя.

Други от От страната и света

Лена Бориславова: Борисов не желае да се разграничи от Пеевски

Бойко Борисов не желае да се разграничи от Делян Пеевски - така Лена Бориславова Бориславова от ПП-ДБ коментира в ефира на "Тази сутрин" по БТВ" това, че лидерът на ГЕРБ отстъпи и вече няма да е той

Експерт за повторното преброяване на бюлетините: В такъв мащаб не е прилагана такава процедура

Как ще бъде извършено повторното преброяване на бюлетините в над 1700 секции, което беше наредено от Конституционния съд? И може ли това да промени резултата от изборите

Владимир Сиркаров: В нова политическа кампания сме - това е деструктивно за държавата

От фискална гледна точка имаме сериозни предизвикателства. Но по линия на основни параметри като прогнози за БВП и инфлацията, стоим солидно. Частният сектор успява да генерира добавена стойност и да

Съдът заседава по делото за смъртта на Ферарио Спасов

Съдебното дело за смъртта на футболния треньор Ферарио Спасов тръгва по същество в Окръжния съд във Велико Търново. Подсъдим е 25-годишният Начо Пантелеев от Лясковец

Стреляха с въздушна пушка по кола във Варна

Жена твърди, че по колата ѝ е стреляно с въздушна пушка. Инцидентът се е разиграл в квартал „Левски" във Варна, а потърпевшата предполага, че атаката е провокирана

>