И “Възраждане” поиска квоти за българска музика в национален ефир
Да се въведе квота за българска музика в националните медии БНТ и БНР - такъв проект за промени ще внесат от “Възраждане” в парламента.
Опитите да се въведе такава квота продължават от години. Последният такъв направиха “Обединени патриоти” в 44-ото Народно събрание. Промените предвиждах най-малко една трета от дневното музикално съдържание в радио- и телевизионния ефир да бъде предназначено за българска музика, като от това време се изключват новините, филмите, спортните предавания и рекламите. Предлагаше се и половината от българската музика да бъде с текст на български език, а въвеждането на тези квоти да се осъществява в периода между 6 часа и 22 часа.
Идеята бе отхвърлена от парламента, както и от Комисията за защита от конкуренцията (КЗК) с аргумента, че подобно законово предложение би ограничило конкуренцията. За такава квота обаче от години настояват представители на българския музикален бранш.
През последните 3 десетилетия липсва последователна стратегия за развитие на българската култура. Българската музика следва да бъде опазена и да получи поощрение. Затова подготвяме законопроект, който да подпомогне българските автори, каза пред журналисти в парламента Петър Петров от “Възраждане”.
В българските национални медии трябва да звучи българска музика и по наше мнение е унизително, че това не е така. Българската музика ни обединява и е основа не само на културата ни, а и нашата идентичност, каза колежката му Цвета Галунова. Тя обясни, че идеята им е за 50% българска музика в ефира на БНР и БНТ. И посочи статистика, че през 2019-2020 г. процентът българска музика в ефира е бил 20%, а сега е под 16%.
От партията ще организират няколко кръгли маси с представители на музикалния бранш, като първата ще е на 15 април.
Частните медии няма да са обект на този законопроект. Националните медии се издържат от нашите данъци и е логично те да подкрепят българските творци и артисти. Ако сами не подкрепим нашите артисти, няма как да очакваме и другите да ги подкрепят, каза Галунова.
Няма да налагаме изисквания каква да бъде музиката. Всеки музикален редактор ще може да реши каква музика искат да слушат слушателите му, продължи тя.
СЕМ е регулаторния орган, който ще трябва да следи за това. Водили сме разговори с БНТ и БНР, смятаме, че те ще подкрепят тази инициатива. Не виждам каква е причината да има проблем с въвеждането на тези квоти, отвърна Галунова на въпрос очаква ли подкрепа за инициативата, след като подобни предложения поне на два пъти пропадат в парламента.