На армията ни не ѝ стига оръжие, затова България не праща на Украйна (Обзор)
Министър Заков обеща “непопулярни решения”, за да стане войската боеспособна
Работи се по 9 проекта за нова техника, сред тях дронове и две подводници
Еднакво вредни са тезите, че щом не даваме въоръжение, сме за Путин, и че ако дадем, това ни вкарва във войната
Дефицитът на техника в Българската армия не позволява да помогнем с оръжия на Украйна. Това се разбра от изказване на министъра на отбраната Драгомир Заков.
Той представи официално екипа си в деня, в който се навършват 18 г. от влизането на България в НАТО. “18 е годината на пълнолетието, на осъзнаването. Време е да осъзнаем ролята и възможностите, които ни предоставя членството”, заяви министърът. Обеща, че ще прокара тежки, непопулярни решения след години компромиси, за да се изгради боеспособна армия. Тя
не може да стане
боеспособна за
месец, 6 месеца
или дори 5 г.,
но трябва да положим правилна основа, добави Заков.
Всяка държава, която е жертва на военна агресия, има право да се защити и да бъде подпомогната. Друг е въпросът всяка една държава с какво може да помогне. Министърът на отбраната не може сам да решава да изпрати каквото и да било на когото и да било, коментира той декларацията на 6-имата свои предшественици, които призоваха страната ни да прати въоръжение на Киев.
България и Унгария са единствените в ЕС, които не са предоставили военна помощ на Украйна. Румен Радев призова миналата седмица след срещата си с полския президент Анджей Дуда кабинетът да прати защитни каски и бронежилетки за цивилните в Украйна.
За никого не е тайна, че българските въоръжени сили изпитват остър недостиг на артикули. МО не може да си позволи да се лиши от техника. Аз не се срамувам от помощта, която оказваме на Украйна. Понякога навременна и акуратна информация може да е много по-ценна от два самолета оръжие, каза Заков вчера. И напомни, че украинският президент Володимир Зеленски наскоро благодари за помощта, която страната ни оказва. Затова и призова “да не се създава хипотезата, че щом България не изпраща оръжие, значи подкрепя Путин”. Това е също толкова вредна теза, колкото и тезата, че ако изпратим оръжие, това ще ни вкара във война. И двете тези не ги приемам, заяви Заков.
За свои заместници той избра анализатора Йордан Божилов и Александър Петков, който бе зам. в МО и в служебните кабинети. Юристката Антоанета Лозенска стана шеф на кабинета на министъра.
9 приоритетни проекта за модернизация посочи Заков: придобиването на бойна техника за изграждане на батальонна бойна група в състава на механизираната бригада; развитие на способности за артилерийска поддръжка, придобиване на 3D радари, изграждане на система за ПВО за обектово и зоново покритие; придобиване на безпилотни летателни апарати; придобиване на многоцелеви дизел-електрически подводници и на боеприпаси за военноморските сили, както и на полево информационно и комуникационно оборудване.
Най-спешен е проектът за бронираните машини, който се бави от поне 10 г. Последната процедура бе прекратена от бившия военен министър Красимир Каракачанов, след като стана ясно, че двете подадени оферти надвишават тавана от 1,5 млрд. лв. След това предложи тя да бъде поета от ведомствения холдинг ТЕРЕМ чрез подизпълнители, но проектът още е в застой.
Другият важен проект е за подводниците. Идеята е да купим 2 втора ръка, това е заложено и в проекта за модернизация на армията до 2026 г.
Превъоръжаването обаче е много скъпо и трудно ще се поеме само от бюджета на МО. Затова още на преговорите за сформиране на правителството се заговори за създаването на фонд, в който да влизат и средства от продажбата на ненужни имоти, техника, неизразходвани средства и т.н.
“Важно е да се работи по създаването на този механизъм или фонд, свързан с решенията на последния КСНС за проекта за модернизация - суми, които не сме могли да изразходваме през едната година, да могат да се изразходват през следващата”, обясни Заков и напомни, че с поръчките по ЗОП вместването в една календарна година е трудно.
Че парите не могат да се изразходват навреме и се губят, се оплака и предшественикът му Стефан Янев. Той поиска нов механизъм, които да ускори покупката на въоръжение.
Все още
няма отговор по
запитването на
България за втора
ескадрила F-16, обясни Заков. Първите поръчани 8 изтребителя ще се забавят и ще са у нас след 2025 г. За тях България плати 2,1 млрд. лв. накуп, защото нямаше кредитна история със САЩ, каквото е условието за изплащане на вноски. За втората ескадрила това няма да е проблем, но междувременно цената на военната продукция скочи.
Италия вероятно ще стане водещ елемент на бойната група на НАТО, която се формира на българска територия, каза още Заков. “Това, че сме трансферирали на главнокомандващия силите на НАТО оперативния контрол, не означава, че губим командването на съответната структура. Остава връзка с началника на отбраната и министъра на отбраната, но батальонната група ще еволюира към многонационална. Това е единственият начин да имаме боеспособна бойна група”, обясни той.
Работи се за извеждането на българските моряци от Украйна, заяви още министърът.
В момента край Мариупол и Черноморск има два кораба с български екипаж, които не могат да бъдат изтеглени. Преди два дни премиерът Кирил Петков обясни, че е най-добре екипажът да не се мести, защото извеждането им както по сухоземен, така и по морски път не може да се гарантира. В момента, в който се отвори възможност, ще бъдат изведени, увери Заков.
Няма нужда да се вика противоминната група на НАТО, каза пък началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов по повод намерените в Румъния и Турция плаващи мини. Той обясни, че у нас такива не са открити, а двата сигнала от понеделник, се оказали фалшиви.