Дядо Николай поръча мраморен иконостас за новия храм на Трихълмието в Пловдив (снимки)
- Откриваме го на Архангеловден, ще е много значим символ за града, твърди владиката
- Бившето гръцко училище ще е новата митрополия
- Индулгенции? Отдавна ми е минало времето за тях, казва Георги Гергов, който дари имота на църквата
Един запуснат доскоро имот на най-емблематичното място в Пловдив - Трихълмието, вече е с нов облик. Бившето гръцко училище, което повече от три десетилетия стърчеше недовършено, сега грее в бяла фасада със сини орнаменти. Там ще е новата митрополия и седалището на владиката Николай.
На метри от нея се издига и бъдещият храм “Св. Архангели”. Работници поставят керемиди на купола, предстои да направят фината шпакловка.
“В момента
се изработват
мраморните
мозайки за пода
Иконостасът ще е в мраморна резба. За Архангеловден се надяваме да осветим новия храм”, обясни пред “24 часа” митрополит Николай.
Казва, че храм трудно се строи. Работата по него започна преди две години успоредно с преустройството на бившето гръцко училище в митрополия.
Двата етажа от имота бяха притежание на бизнесмена Георги Гергов, който ги дари на Църквата. Останалите два владиката откупи от реститути. Колко точно е броил, не уточнява. Едни споменават сумата 1,5 млн. лева, но твърдят, че в крайна сметка собствениците свалили цената на 600 хил.
“Този изоставен доскоро строеж беше като цирей. Сега отдалече радва окото”, казват живеещи в Стария Пловдив.
На най-горното ниво, където е входът, се влиза в голям салон. От двете страни са разположени помещения - там ще са
кабинетът на
владиката и
покоите
На долния етаж са обслужващи помещения, предвидени са стаи за почивка, приемна, иконна зала, изложбени площи. Има кабинети за сътрудници, секретари, трапезария. Направен е асансьор.
“Надявам се да стане хубаво. Там ще е новата митрополия”, казва арх. Румяна Пройкова, която преди много години е проектирала новото Гръцко училище. Сега е консултант по преустройството.
“Фасадите са в бяло и синьо и са в духа на възрожденската орнаментика. Художникът Никола Стоянов и неговият екип имат още малко работа по тях”, твърди арх. Пройкова.
Владиката не пропуска да спомене семейство Гергови. “Благодарение на щедростта им точно на това представително място ще има много значим символ. Светите Архангели ще бдят над божия народ и град”, казва дядо Николай.
Строителството на храма започна на 1 септември 2020 г., основния камък положи кметът Здравко Димитров.
“Храмът е царството Божие на земята. Това е духовен градеж”, казва днес митрополит Николай. Твърди, че
не е броил колко
църкви са
построени
в Пловдивската епархия, откакто той е нейн предстоятел - вече 15 години.
“Дарих бившето гръцко училище на Пловдивската митрополия, което беше в капитала на “Стария Пловдив”. Там се събираха наркомани. Не знаех какво да го правя. Баща ми беше още жив и двамата минавахме веднъж оттам. “Георги, това какво ще го правиш?”, попита ме той. Отвърнах му, че не знам, защото долните два етажа от сградата, които са избени, са на реститути и не мога да се разбера с тях. “Подари го на Църквата”, ми каза той”, обясни пред “24 часа” Георги Гергов. И той послушал баща си.
“В деня на погребението на татко преди 3 г., на което присъстваха митрополит Николай и кметът Здравко Димитров, се обърнах към тях и обявих, че дарявам имота в негова памет. Но искам да построя и църква”, описа бизнесменът. Сега като минавал оттам, се радвал, че това място придобива съвсем друг облик. Това го зареждало.
“Св. Архангели”
е вторият храм,
който дарявам
на Пловдив. Преди 15 г. построих църквата “Св. Климент Охридски” в район “Западен”. Струваше 2 млн. лева”, припомня Гергов. На “Св. Архангели” поел изцяло финансирането на строителството. Отделил и 100 000 лева за преустройството на Гръцкото училище в митрополия.
Не си ли купува по този начин индулгенции от Бога, питаме го. “Нямам нужда от индулгенции. Аз съм Георги Гергов. Отдавна ми е минало времето за индулгенции. Имам свой път, който следвам, и не ме интересува кой какво мисли за мен”, отвръща той. Твърди, че бизнесът му е прозрачен, а всичко останало е злоба и завист.
“Завършването върви нормално. Храмовото изграждане е отражение на Божието домостроителство”, казва и митрополит Николай.
Гледката отгоре е поразителна - южната част на Пловдив се вижда като на длан, а зад нея са Родопите.