Как да запушим пробойните в семейния бюджет
Забравете за сушилня и личен автомобил за известно време
Поскъпването на живота неизбежно засяга все повече домакинства. И дори увеличението на доходите да се опитва да компенсира инфлацията, а правителството да подпомага процеса с непазарни мерки като замразяване на цената на тока, много семейства установяват, че портфейлите им застрашително изтъняват. Налага се да се откажат от някои неща като развлечения, нови дрехи или пътувания, за да могат да покриват ежедневните си нужди.
Лошата новина е, че това може да се окаже начин на живот за продължително време, ако войната в Украйна се проточи с месеци и години. Но дори да има бърза развръзка, цените и световните пазари няма вече да изглеждат както преди, сочат прогнози на финансови анализатори.
Затова все повече експерти съветват да се опитаме да пренастроим ежедневието си на по-икономичен режим, ако не искаме да се изправим пред сериозни парични предизвикателства в даден момент. Да започнем промяната с малки лишения, които не биха изменили сериозно начина ни на живот, но пък могат да спестят някой и друг лев.
Например може да се откажете от функцията за изсушаване на пералнята си – гласи една от 13-те препоръки, които британската компания за недвижими имоти Barratt Homes отправи към своите клиенти за намаляване на битовите сметки. Нейни изчисления са показали, че ако добре планирате прането на дрехи и ги сушите на закачалки из къщата или на открито, това може да ви спести около 60 паунда, или 140 лева годишно. Приблизителен финансов ефект носи и прането на по-ниска температура. “Съществува мнение, че прането с много гореща вода може да премахне петна, но това невинаги е така. Ако използвате правилните препарати и програми при 30 градуса, пак ще имате чисти дрехи и това може да спести до 60% от изпозваната енергия”, посочват от компанията.
Същото се отнася и за съдомиялната машина. При екологичен режим тя харчи по-малко ток. Проучвания са установили, че ежедневното ѝ използване на по-мощни програми за измиване струва на домакинствата около 75 паунда, или 175 лв.
Ако ви предстои купуването на нов уред за домакинството или джаджа, инвестирайте пари в по-енергийно ефективни модели. Обикновено те са по-скъпи, но при растящите цени на тока вложените средства ще се изплатят бързо. Насочете се към по-малки хладилници с фризери, ако няма нужда да държите много храна у дома. Поставете ги далеч от пряка слънчева светлина, за да намалите необходимостта да работят по-интензивно. Не забравяйте да размразявате фризера си поне веднъж годишно, тъй като това подобрява неговата функционалност.
Променете начина, по който използвате електроуредите. Изключвайте ги напълно, когато не са ви необходими, а не ги оставяйте в режим на готовност. Това може да забави повторното им включване, но пести ток.
По същия начин прегледайте и кои функции на мобилния ви телефон водят до по-бързо изтощаване на батерията и изключете тези от тях, които не използвате ежедневно. Така по-рядко ще се налага да зареждате устройството, а начинът на използването му няма да пострада съществено.
При растящите цени на горивата най-добре е за известно време да се откажете от ежедневната употреба на личния автомобил. Ако използвате обществен транспорт или колело за стигане до работното място, не само ще спестите пари, но и ще подобрите физическата си активност. По време на пандемията доста хора преминаха на дистанционна или хибридна работа, което значително сви разходите им за транспорт. Така че може да използвате това като аргумент да поискате намаляване на присъствието си в офиса от вашия работодател, особено ако той не е в състояние да осигури актуализация на заплащането, компенсираща инфлацията.
Ако пробойните в бюджета ви са по-сериозни, може да се наложи да се откажите от членство в спортни клубове или фитнес и да ги замените с безплатни физически занимания като бягане, бързи разходки сред природата, катерене на планини или домашна гимнастика. Ако успеете да запазите тренировките си във фитнес зала или стадион, просто използвайте душовете там, за да намалите разходите на ток и вода у дома. Ако работното ви място предлага баня, също не се колебайте да се възползвате.
Идеята на всички подобни съвети е да започнем да се държим по-икономично, за да се справим с финансовите предизвикателства. Когато влизаме в магазин, да не се насочваме директно към стоките, които рекламите са ни натрапили като полезни и изгодни, а да направим по-задълбочено проучване на предлагането. Повечето хранителни вериги имат собствени марки продукти, които може да не са толкова впечатляващи на външен вид, но са също добри и по-евтини. Пазаруването на промоция или пък на вещи втора ръка също е полезна стратегия в условията на растяща инфлация. Изисква повече време и обиколки на магазини, но пък пести пари.
И не се въздържайте да споделяте в социалните мрежи, ако постигнете изгодна сделка, тъй като това отдавна не е само занимание за скучаещи пенсионери. Много майки по света са се превърнали в хит в интернет със съветите за намалявена на семейните разходи. Сред тях е канадката Амбър, която има милиони гледания в своя канал в ютюб The Fairly Local Family, а наскоро бе поканена и от един от най-тиражните британски таблоиди - “Сън”, да разкрие своите спестовни методи, след като стана ясно, че е успяла да погаси студентски кредит от 70 000 канадски долара и да си осигури начален капитал за получаване на ипотека за жилище. И всичко това успоредно с отглеждането на три деца.
Основно нейно правило е, че не влиза в магазин, без да има нужда от нещо от него. Предварително си записва какво трябва да купи и стриктно се придържа към своя списък. “Преди влизах с нагласата, че просто ще видя и обикновено излизах с пълна количка, тъй като витрините със стоки са като дрога”, казва тя. Преди да състави своя списък за пазаруване, първо проверява какво има вкъщи, тъй като е установила, че дори и при добро планиране винаги остават някакви продукти. Записва си с какво могат лесно да бъдат приготвени и след това добавя останалите необходими неща. “Разбира се, първо минавам пред щанда за намалени неща и вземам каквото ми трябва, понякога даже повече, тъй като замразявам част от стоките, чийто срок на годност изтича”, обяснява Амбър. Пазаруването втора ръка и сайтовете за размяна и продажба на използвани вещи са друг неин трик за намаляване на разходите. Майката се старае да отглежда и зеленчуци в градината си, както и да има няколко дни в края на месеца, в които се изяжда всичко от килера и хладилника, за да е сигурно, че няма да има похабени и изхвърлени продукти.
Финансовите измами през социалните мрежи се увеличават
Британската банка “Барклис” предупреди, че финансовите измами се увеличават и извършителите им стават все по-изобретателни, за да стигнат до своите жертви. Триковете включват създаване на илюзии за недостиг на продукти или използване на приложения за запознанства, за да установят емоционална връзка с хора, от чиито пари по-късно да се възползват, казва пред Би Би Си главният поведенчески експерт на банката Пийт Брукс. Въпреки че видовете измами не са се променили съществено, извършителите им могат да използват много повече канали, за да стигнат до своите жертви. Благодарение на различни приложения и социални мрежи те могат да проучат личностните черти на хората и по-лесно да ги манипулират, за да им преведат пари. Това особено често се случва, когато те искат да увеличат активите си или пък спешно се нуждаят от средства и са готови да рискуват, за да ги получат бързо.
От банката обаче предупреждават, че никоя финансова институция няма да поиска от клиент да каже своя пин код по телефона или да отговаря на секретни въпроси, свързани със сигурността.
В началото на тази година Столичната дирекция на вътрешните работи предупреди, че и у нас са зачестили подобен тип измами. Тя напомни на гражданите, че банките нямат практика да изискват предоставяне на лични данни от своите клиенти чрез телефонно обаждане или по имейл.