Как Божието правосъдие изпревари Темида за катастрофа край Пловдив отпреди 8 години
"При Божието правосъдие обжалване няма."
Така съдия Веселин Хаджиев от Пловдивския окръжен съд коментира съобщението, че подсъдимият за катастрофа с 2 жертви отпреди 8 години е мъжът, намерен мъртъв на пейка в района на Сточна гара преди 2 дни. За да бъде прекратено делото, ще се изиска официален смъртен акт, което е формална процедура. А по същество се оказа, че Божието правосъдие е изпреварило Темида, защото осъден за двамата загинали няма, а инцидентът е с дата 30 март 2014 г.
В ранните часове на този ден след обикаляне из заведения от Брестовица за Перущица тръгват две коли - „Форд Мондео“, шофиран от Рангел Ташев, с когото пътуват брат му Иван и техните приятели Николай Николов и Костадин Малинчев, и БМВ, управлявано от Любомир Македонски. Ташев се движи с около 95 км/час, Македонски - със 110. На завой Македонски решил да изпревари Ташев, при което блъснал форда странично. Колата с четиримата пътници напуснала шосето и се ударила в дърво. Иван Ташев и Николай Николов загинали на място, шофьорът и другият пътник се разминали с травми. Ранен бил и Любомир Македонски, чието БМВ се преобърнало встрани от платното.
Окръжна прокуратура – Пловдив, повдига обвинение на Рангел Ташев, като твърди, че той е виновен за инцидента, защото на завоя навлязъл за кратко в лентата за насрещно движение и така засякъл пътя на изпреварващото го БМВ. На 30 октомври 2015 г. Ташев е признат за виновен и осъден на 4 години затвор. Той обжалва и съдебната рулетка се завърта, като делото е връщано няколко пъти още в досъдебна фаза, поръчвани са нови и нови автотехнически експертизи и накрая през 2021 г. наказателното производство срещу Рангел Ташев е прекратено. Повдигнато е обвинение на Любомир Македонски, защото той е предприел рисковата маневра с несъобразена скорост, при това е бил с 2,1 промила алкохол в кръвта.
Предявяването на обвинението на Любомир Македонски се забави, защото той претърпя ПТП, обясни прокурорът по делото Албена Георгиева. Правосъдието свише обаче не закъсня.