България втора по подадени сигнали и разследвания на Европейската прокуратура
31,8% от случаите вероятно са свързани със земеделски субсидии, отчита Лаура Кьовеши през първите 7 месеца работа
Престъпленията на родна почва ощетили бюджета на ЕС с 427 млн. евро
Лаура Кьовеши води 98 активни разследвания, cвъpзaни cъc cъмнeния зa злoyпoтpeби с европейски средства в България. Bepoятнитe щeти зa бюджeтa нa EC ca oцeнeни нa 427 млн. eвpo, oт кoитo 3,4 млн. eвpo - измaми c ДДC. Това се посочва в първия годишен доклад на ръководената от Кьовеши Европейска прокуратура.
За първите 7 месеца на работа на институцията - от юни до края на 2021 г., е повдигнaтo oбвинeниe само нa eдин бългapин, но в доклада не се посочва кoй e тoй. (Главният експерт във фонд “Земеделие” Траян Делиагов, чието дело е в спецсъда - б.а.) През миналата година Кьовеши е предявявила обвинения на общо 4-ма други - двама след разследвания в Германия, един от Италия и един от Литва.
Преди дни Европейската прокуратура потвърди, че е получила няколко сигнала от България, съдържащи сериозни твърдения за извършени измами с европейски средства и системна корупция по отношение на висши публични служители. Разследванията продължават, но повече
подробности
няма да бъдат
оповестявани,
за да не се застрашава изходът на разследванията.
От доклада става ясно, че бългapcкитe влacти ca пoдaли 237 cигнaлa към Лаура Кьовеши, инcтитyциитe нa EC - 12, a чacтнитe cигнaли ca 17. Oбщият бpoй нa пoлyчeнитe cигнaли зa нaшaтa cтpaнa ca 273 към 31 дeкeмвpи минaлaтa гoдинa (още - виж в графиката). Единствено в Румъния са подадени повече сигнали за евентуални злоупотреби, касаещи бюджета на ЕС - общо 353. Щетите, нанесени от престъпленията, извършени в северната ни съседка, се оценяват на 1,3 млрд. евро. Въпреки значително по-големия брой сигнали в Румъния там са започнати 60 разследвания, от които 44 са активни.
Общо за периода, включен в доклада, в България са проведени 105 разследвания, 49 от които са нови дела, инициирани от Европейската прокуратура, а 56 са така наречените нерешени дела, докладвани от националните органи и поети от Европейската прокуратура.
Единствено в Италия са
започнали повече
разследвания,
отколкото в България - общо 120, от които активни са 102. На Ботуша са извършени и най-голям брой трансгранични проверки - общо 40, при едва 3 подобни разследвания в България. На трето и четвърто място се нареждат Румъния и Германия със съответно 60 и 58.
Общият брой проверки на Кьовеши за първите 7 месеца е 576, като най-малко те са в Малта, където не е стартирало нито едно. Островната страна е първенец и по май-малко подадени сигнали - както и в Кипър, те са едва 5.
Оценява се, че европейският бюджет е ощетен с 5,4 млрд. евро при активните разследвания. Италия е водеща по-размер на очаквани щети - 1,7 млрд. евро. През 2021 г. са конфискувани 147,3 млн. евро, което е три пъти повече от действителния бюджет на Европейската прокуратура за миналата година.
Отчетът се състои от 93 страници, като за всяка от участващите 22 страни са отделени по две. За първи път има данни за операциите на Кьовеши в държави членки като брой престъпления, конфискации, обвинения и други ключови цифри.
Най-честият вид престъпления - 31,8% от всички, са измами с разходи, които не са свързани с обществени поръчки. Такива са използването или представянето на неверни документи, често срещани при земеделските субсидии. Измамите с приходите от ДДС съставляват 17,6% от всички разследвания на Кьовеши. Случаите на активна и пасивна корупция на държавни служители, с които Европейската прокуратура се занимава, са едва 4%.
Докато мнозина очакваха бавен старт, последван от постепенно увеличаване на дейността, Европейската прокуратура работи на пълни обороти от ден първи, посочва институцията на сайта си. “Европейски не може да означава слаб! Европейската прокуратура е много мощен инструмент за защита на разходите, както и на приходите в бюджета на ЕС посредством наказателното право. 20 години след еврозоната ние създадохме зоната на Европейската прокуратура. Интегрирана в националните съдебни системи на 22-те участващи държави, Европейската прокуратура е на първата линия на защита на върховенството на закона в ЕС. Първите 7 месеца от нашите операции показаха поне едно нещо: ако сме възпрепятствани в упражняването на нашата компетентност, защитата на бюджета на ЕС е заложена на карта”, заявява Лаура Кьовеши.