Какво е замислил Путин: защо иска Западът да плаща с рубли за руския газ?
Изненадващо агресивен ход от Русия: Путин иска изнасяният газ да се плаща само в рубли. След заявлението курсът на руската валута веднага се повиши. Каква тактика се крие зад това искане, обяснява "Дойче веле".
В бъдеще клиентите на Русия в Европа ще трябва да плащат сметките си само в рубли. Както заяви в телевизионно изявление руският президент Владимир Путин – оттук нататък Русия няма да приема плащания в евро или в долари.
От мярката са засегнати държавите, определени от Русия като „неприятелски“. Сред тях са страните от ЕС, включително Германия, както и САЩ, Канада и Великобритания. Путин даде на Централната банка и на правителството едноседмичен срок да приложат съответната разплащателна система.
"Ескалация на икономическата война"
Руският президент посочи, че в случая става дума за реакция на замразяването на руските капитали на Запад. Същевременно той увери, че доставките на газ ще се изпълняват в пълния им размер, но смисъл да се плаща за тях във валута нямало – Западът сам обезценил валутите си, замразявайки руските активи в чужбина.
„За газовите доставки са сключени дългосрочни договори за плащания в долари“, посочва икономистът Йенс Зюдекум от дюселдорфския университет „Хайнрих Хайне“. Поради това искането за плащане в рубли е ясно нарушение на договорите – и изостряне на икономическия конфликт между Русия и Запада. „Това е ескалация на икономическата война“, казва още Зюдекум, според когото почти никой не е очаквал предприемането на подобен ход.
Западът ще трябва да реагира под някаква форма. „Налагането на ембарго за вноса на горива от Русия става по-вероятно“, смята експертът. Ако Западът изпълни изискването на Русия, ще трябва да наруши собствените си санкции заради войната в Украйна. Тъй като рублите би трябвало да се купуват от Руската централна банка, която обаче е санкционирана, припомня Зюдекум. „Подобно нещо няма как да се направи.“
Стойността на рублата расте
„По този начин Путин изпраща политически сигнал“, казва банковият анализатор Ралф Умлауф. „В крайна сметка става дума за ответна реакция на наложените от Запада санкции.“ Руското правителство реши още в началото на месеца, че ще изплаща задълженията си към „неприятелските“ държави само в рубли. Сред тях са и Украйна, Швейцария и Япония.
„Освен това мярката на Путин води до укрепване на рублата“, посочва Умлауф. „Ако сметките за газа в бъдеще не се плащат в долари или в евро, това естествено укрепва рублата, тъй като търсенето й ще нарасне.“ Решението може да се отрази благоприятно и на разклатената руска икономика. Същевременно експертът отбелязва, че е трудно да се каже доколко ликвидността на пазара на рубли ще е достатъчна за покриването на всички сметки за газ с руска валута. „Пазарът няма как да е особено голям, тъй като всички западни държави са фактически извън него.“
Теоретично обаче руската емисионна банка би могла да отпечата неограничено количество рубли и да ги предаде на страните-вносителки на газ срещу валута, без да е ясно какъв би бил обменният курс. Заявлението на Путин тутакси доведе до ръст в стойността на рублата, която от началото на войната в Украйна е под голям натиск и беше паднала на рекордно ниски нива.
Русия предупреждава за енергийно ембарго
Същевременно Русия предупреди Запада, че може да наложи бойкот на доставките на нефт и газ. Световните пазари на нефт и газ ще се сринат, ако в енергийния сектор бъдат наложени мащабни санкции срещу Русия, каза вицепремиерът Александър Новак. „Русия е най-големият доставчик.“ В момента на световните пазари съществува недостиг от около един милион барела нефт на ден. Европа е застрашена и от дефицит на дизела, запасите от това гориво са на най-ниското си равнище от 2008 година.