Когато полиция и прокуратура се дебнат, в шах е държавата

24.03.2022 12:22 Иван Тодоров

През конституционни промени изход скоро

не се очертава - може дори да се окаже,

че не може да бъде избран нов ВСС

Заради арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова напрежението между МВР и прокуратурата се увеличи. И това е проблем за държавата.

Защото кои са най-основните функции на една държава? Да поддържа реда и да осигурява ефективна отбрана. Не бива да се подценява и ролята в образованието.

Всичко друго

може да се

прави от частни

или държавни фирми.

В цивилизованите страни като САЩ вече и космическите изследвания все повече се възлагат на частни фирми. Към такива се насочват даже определени функции по отбраната.

Военното производство в развитите икономики също се прави от частни фирми. Охранителите в България са около 130 000 човека. Извън охранителните фирми има още десетки хиляди пазачи.

Полицаите в България са към 28  700, т.е. над 4 пъти по-малко от охранителите. Така че на реално живеещите в България се падат по 470 полицаи на 100 000 човека. За ЕС средно се падат 352 полицаи на 100 000 човека. Да, трябва да има повече полицаи в България, защото правосъзнанието е доста по-ниско от средното за ЕС. И прокурорите са повече на 100 000 човека от населението, отколкото са в ЕС, което също е нормално.

Дотук добре.

Първият проблем от години е, че

полицаите

не са достатъчно

добре платени

Затова не са достатъчно мотивирани да си гонят задълженията. В последните години все по-рядко се виждат полицаи по улиците.

В цивилизованите държави полицията хваща престъпниците. След като се установи с голяма фактическа сигурност, че е извършено престъпление, би следвало в досъдебното производство прокуратурата да установи какво точно трябва да се докаже със съдействието на полицията.

И тук се къса

нишката

При обтегнати отношения между полиция и прокуратура и при изключително формалния ни наказателен процес, прокуратурата може многократно да връща направеното от полицията за доизкусуряване и обективно това може да е в съответствие със закона. Не е проблем, ако това не продължи дълго време. Но когато периодът е дълъг, може да се превърне в рай за престъпниците.

Твърде много

органи с

разследващи

функции се

нароиха

в България през годините – МВР, ДАНС, КПКОНПИ, следствието. За малка държава това си е разпиляване на сили. Нито има достатъчно качествена техника, нито достатъчно добри специалисти, за да си позволяваме такова разточителство.

Смятам, че в правителството има високообразовани и умни хора. И в прокуратурата има такива хора. Впрочем, вече от години, за да станеш младши прокурор, се изискват сериозни правни знания. Не е проблем в законите да се оптимизира съществено дейността на прокуратурата, като се използват добри практики на развитите държави.

Конституционен

изход не се

задава

Засега не се очертават като възможни промени в конституцията относно прокуратурата. Много трудно ще се формира следващият ВСС в частта, която касае избраните от парламента членове. Те се избират с конституционно мнозинство от две трети. Може да се стигне до ситуация да не може да се формира нов ВСС. Вярно е, че КС е правил няколко тълкувания на Конституцията, които, да кажем, че я оптимизират. Но в случая с избора на нов ВСС изправително тълкуване ще е трудно, а и ми се струва, че поне за следващите 3 г. няма и мнозинство за това.

А Европейската

прокуратура?

Тя е стриктно ограничена в дейността си на практика до европейските фондове. България е използвала и използва немалко европейски пари - особено много са в пътното строителство и в земеделието. Европейската прокуратура може да работи по установяването на всякакви престъпления във връзка с усвояването на тези пари, което дава широки възможности. Но все пак в споменатите ограничения.

Затова е добре да се помисли за евентуални законодателни промени като се оптимизира правораздаването в съответствие с добрите световни практики и едновременно с това - за създаването на стабилност в работата между полиция и прокуратура.

Правителството правилно извади на преден план въпроса за борба с корупцията и за по-голяма независимост на съда.

Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши в интервю по една от националните телевизии преди дни изрично каза, че ключова за съдебната система е независимостта на магистратите. Не е тайна, че в продължение на години и

регулаторните органи, и

съдилищата бяха

под силно влияние

на правителството.

Това не бива да се повтаря.

Законодателят от десетилетия не желае да направи необходими промени в законите за по-ефективна борба с корупцията. Например да се декриминализира провокацията към подкуп. В САЩ това масово се използва и резултатите са добри.

В световен мащаб най-ефективният начин за борба срещу корупцията при определени възлови държавни служители и в специалните служби е проверката с детектор на лъжата (полиграф). Но в България едва ли ще бъде въведено по-широко. И сега полиграфът се използва изключително успешно в специалните служби на почти всички държави, в полицията и учрежденията на много държави, а също и в много от корпорациите.

Ефективното електронно управление и специално електронните услуги ще намалят рязко дребната корупция. Би трябвало главните архитекти и кметовете да отговарят и лично за вреди при забавяне на разрешенията за строеж. Подобно разрешение следва да има при останалите административни процедури. Наличието на само една държавна здравна каса е безкраен източник на корупция.

Ако искаме да станем качествена правова държава, крайно време е да се промени юридическото образование и да се спре с бълването на неграмотни юристи.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>