Фермери в Пловдивско искат по 10 лв./кг за живи агнета за Великден

24.03.2022 10:12 Радко Паунов
Месец преди Великден живите агнета вървят по 10 лева за килограм.
В пловдивските магазини месото е 24 лв. за кг. Хората гледат и подминават.

- Да си ги държат в кошарите, казват хора по селата

- 24 лева е месото по магазините, ще поскъпва

Прясно агнешко на Великден май ще хапнат само тези, които отглеждат овце. Такова е мнението на хората по селата в Пловдивско, след като фермери отсега искат по 10 лв. за килограм живо тегло. Това означава, че

чистото месо

излиза 20 лева

за килограм

тъй като 50% е рандеманът, след като се махне кожата и се почистят вътрешностите.

“Няма как да продаваме под себестойност”, категоричен е Димитър Вършилов от Националната асоциация на овцевъдите. Той отглежда близо 1000 овце и агнета в района на пловдивското село Брестник. В този занаят е от 40 години. Твърди, че в последните месеци изхранването на животните станало сложно.

Фуражните

смески скочили

тройно

Комбинираните поскъпнали от 0,30 лв. на 0,85 лв./кг, а царевицата и ечемикът, с които се захранват овцете през зимата, са се вдигнали от 0,25  на 0,60 лв.

“Тази година в нашия бранш ситуацията е много тежка, но като гледам, не само при нас, а при всички колеги е така”, коментира Вършилов.

Той припомни, че м.г. по същото време агнетата са вървели по 6-7 лв. за килограм живо тегло. Сега ще е с 30% нагоре. Не било изключено обаче с наближаването на светлите празници още да поскъпнат.

В момента в пловдивските магазини килограмът е 24 лева. Толкова се предлага бутчето. Цялото излиза поне 2 кг. “Да си го ядат! Как да дам 50 лева”, отсича възрастна жена, докато гледа етикета на витрината.

Очаква се да скочат и агнешките дреболии за дроб сармата. При цена от близо 9 лв. за килограм през миналата година, към момента те стигат близо 11-12 лв.

Мария Йорданова от пловдивското село Маноле, която отглежда овце, е категорична, че няма да отстъпи от цена 10 лв. за кг живо тегло. “Виждате, че всичко скача. Вчера купих царевица. Беше 38 стотинки, а сега я взех на 70”, посочва тя. Казва, че за Великден ще запази само на тези, които предварително платят капаро - между 50 и 100 лева за агне.

“Специално ходих в Пловдив по магазините да проверя. Килограм месо се предлага за 25 лева. Е, как да продам моето на безценица? Трудът ми се обезсмисля”, казва животновъдката.

Всеизвестно е, че родопските агнета са най-вкусни. Месото им е крехко и няма този мирис на овца. Незабравка Дамянова от с. Хвойна има в момента 26 агнета. Но всички са запазени отдавна.

“Още през януари

се обадиха

клиентите

и помолиха да им запазя”, обясни тя. Към момента в тяхното село агнетата вървели 8,50 лева килограма живо тегло. “Толкова беше миналия месец. Не е изключено обаче по Великден да се вдигне още. Предупредила съм клиентите, че ще продаваме на цени съобразно пазара”, каза Дамянова. Оплака се, че т.г. ѝ умрели 7 агнета, а 4 овце абортирали, което е голяма загуба за производител от нейния ранг. Но сега гледа агнетата ѝ да наедреят, да направят нужните килограми.

За разлика от родопчани, пловдивските животновъди настояват за по-висока цена. И са категорични, че няма да отстъпят.

“Да си държат агнетата в кошарите!

Миналата година

купих цяло по

6 лв. живо тегло,

половината ми стои във фризера. Сега няма да купувам”, категорична е Милена Вълчева. Тя е убедена, че производителите ще се принудят да свалят поне 2 лева от цената, като видят, че няма кой да им го купи.

Според фермери по селата няма много овце. В пловдивското с. Чалъкови например само двама-трима отглеждат. А преди години са били над 20 души. 

Обикновено българинът яде агнешко два пъти в годината - по Великден и на Гергьовден. “Това е времето, в което продаваме и някак се опитваме да си избием разходите”, посочва Димитър Вършилов. Личното му мнение е, че без внос на агнешко няма как пазарът да бъде изцяло задоволен, но в оставащия месец до празниците ще се избистрят и крайните цени, след като се види каква е конкуренцията.

“Вносът на

агнешко

съвсем може да съсипе крехкия пазар у нас. Македонското месо е по-евтино от нашето, но никой не може да гарантира на купувача дали в отглеждането на животните не са ползвани хормони за растеж или забранени в ЕС субстанции”, коментира Симеон Караколев, зам.-председател на Асоциацията на овцевъдите.

Други от От страната и света

Румен Христов: Държим Борисов да е премиер. Когато трябва животоспасяваща операция, се търсят най-добрите

„Не знам на този етап дали ще се обсъжда Атанас Атанасов да бъде председател на парламента. Но въпросът за председателското място на НС беше обсъждан преди

"Продължаваме промяната" иска срещата с ГЕРБ да е пред медиите

Дължали на хората да се спре влиянието на Пеевски върху институциите Среща пред медиите, на която да обсъдят с ГЕРБ как да се спре "влиянието на Пеевски върху институциите"

Асен Василев: В писмото от ГЕРБ няма нищо за издигане на ген. Атанасов за шеф на парламента

Снощи получихме писмото от ГЕРБ. В писмото няма нищо за издигане на ген. Атанас Атанасов за председател на парламента, и според мен някой спекулира с това

Загубил приятели на пътя IT специалист помага без пари на 1300 шофьори да карат умно

Виктор Георгиев от 6 години развива инициативата си "Аз на пътя - научи ме да шофирам" Желаещите ползват лична кола,но минават по специален маршрут Няколко трагедии на негови близки приятели

Лъчезар Борисов: Част от партиите се страхуват да управляват заради изискването за 3%-ия дефицит

Дупката в бюджета е 13 млрд, изчислиха от Министерството на финансите, а с натрупване може да достигне 18 млрд. "Със сигурност изключително трудно се преодолява подобен дефицит"

>