Сандов: Заводът за горене на отпадъци в София няма как да се реализира, парите да се пренасочат
Инвестиционно намерение застрашава работата на метеорологичната станция в София
Твърденията за мини в Черно море според мен са част от хибридната война, но и да ги има, няма опасност за българското крайбрежие
Кметът на Столична община Йорданка Фандъкова упорства за изграждането на инсенератор в София, въпреки че проектът е невъзможно да се изпълни по Оперативната програма, която изтича следващата година. Вариантът е общината да дофинансира проекта с 50% от сумата, или 90 млн. лв. - пари на столичани, които ще отидат за инсталация, която не е сигурно колко е ефективна и дали изобщо ще заработи.
Това заяви вицепремиерът и министър на околната среда Борислав Сандов на брифинг пред журналисти. Поводът беше призивът на Фандъкова държавата да не експериментира с отпадъците на София и настояването й да се изгради заводът за РДФ.
Според Сандов обаче най-логичното нещо е общината да се откаже от проекта и средствата за него да се релокират за нещо друго, което ще е по-полезно за столичани. Вариант е да се използват за подобряване на чистота на въздуха или за системи за ранно предупреждение, които биха били от полза не само при бедствия и аварии, но и заради ситуации като сегашната война в Украйна.
"Топлофикация-София" също признава, че не може да изпълни проекта за изгаряне на отпадъци, заяви Сандов.
Той изтъкна, че през януари е подписал проект за 94 млн. лв. за довеждащ колектор и пречиствателна станция по Северната дъга, което показвало, че министерството няма негативно отношение и дескриминация към Столична община.
"Вината и в забавянето на процеса, и за опорочаните процедури са също по вина на Столична община. Фаза 2 на проекта също не е осъществена добре и вече има технологични проблеми", каза още министърът. Според него по-удачно е да се подобри сегашната дейност на завода - за сепариране на отпадаци, а оползотворяването на РДФ отпадъците може да се случи чрез удължаване на договорите с циментовите заводи.
Екоминистърът днес е бил и на посещение в НИМХ, който премина под негово ръководство. "Искам да израза опасение заради действия на Столична община и разрешен ПУП, заради който София може да се превърне в единствената столица без метереологична станция. Има инвестиционно намерение за застрояване с високи сгради около нея, които ще я засенчат. Новата станция за измерване на въздуха също ще се намира там и ще трябва да я преместим", обясни Сандов. И отправи апел към Столична община да изпрати бележки към ВАС относно инвестиционното намерение и да защити интереса на НИМХ.
Твърденията за мини в Черно море според мен е част от хибридната война и няма такива, заяви още Сандов. Дори и да има, те няма да достигнат българското крайбрежие в следващите две седмици, категоричен беше той, след като е видял експертния модел за движението на водните обекти в Черно море.
Ако има движение на мини, то ще се установи от първо от румънската страна, така че няма опасност.