Има или потъват доказателствата срещу лидера на ГЕРБ - МВР и прокуратура ни объркаха (Обзор)
От петък маратон с пресконференции Бойко Рашков намекна, че нов главен прокурор ще обвини експремиера
Бойко Рашков е убеден, че нов главен прокурор ще повдигне обвинение на Бойко Борисов. Вътрешният министър обяви пред Нова тв, че десетки, дори стотици проверки на МВР за представители на ГЕРБ "потъвали" в прокуратурата. Така Рашков сложи последната точка в 24-часовия маратон на обвинения между неговото ведомство и обвинението има или няма доказателства срещу бившия премиер. Министърът очаква до дни нова информация и нови дела от Европейската прокуратура.
МВР се оплака още, че 4 часа са чакали в коридора на прокуратурата полицаите, за да докладват делото за изнудване за 10% от печалбата на лотарията на Божков срещу Бойко Борисов. Те са били извикани от обвинителя, но тя не ги приела. Наблюдаващият прокурор Мария Нейчева е отказала да приеме полицаите лично. Затова те се принудили да докладват делото в деловодството в 13,30 ч в петък. Малко след това прокурорката ги извикала. Въпреки това ги държала в коридора до 17,30 часа.
“Поиска да
донесем самите
веществени
доказателства,
макар че бяхме предали пълен опис”, разказа полицай, работил по разследването. Той обясни, че от физическото им наличие по никакъв начин не зависи повдигането на обвинение. Именно така от прокуратурата обясниха защо са пуснали Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова като свидетели.
От държавното обвинение посочиха, че са разбрали за делото официално от факс на полицията. Той бил изпратен в 10 часа сутринта в петък. Имало разпити на двама свидетели. Единият казал, че е виждал Божков да влиза във финансовото министерство,
след като
слага пари в
джобовете си
Служител на ведомството обяснил, че Божков е ходил в министерството и се е виждал с Горанов, но Божков не е носел пликове, а само бил с пура в ръка. Бивш депутат казал, че Менда Стоянова била негова опонентка.
Прокурорите сметнали, че повдигането на обвинението е в нарушение на закона.
В предоставените на Софийската градска прокуратура до момента материали не се съдържат достатъчно доказателства, от които може да се изведе обосновано предположение, че което и да е от трите лица - Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова, е извършило престъпление. Няма пречка в по-нататъшния ход на разследването и при събиране на достатъчно обвинителни доказателства този извод да бъде променен, коментираха от прокуратурата.
Следствените действия били опорочени, защото единият бил премиер, а другият финансов министър по време на периода, за който се твърди, че е извършено престъплението. Затова разследването трябвало да се извърши от следовател. От МВР контрираха, че в такъв случай прокуратурата трябвало да прекрати делото, а не просто да не обвинява тримата.
Това бе и началото на спора между двете институции, който продължи през цялата събота. Първо минути преди полунощ вътрешният министър Бойко Рашков и премиерът Кирил Петков дадоха брифинг, в който нападнаха прокуратурата.
За среднощния
брифинг на
премиера и
вътрешния му
министър –
чиста политика,
написаха от пресцентъра на прокуратурата на следващия ден във фейсбук страницата си.
И посочиха, че от МВР се оправдали, че изпратили постановления за обвинения на тримата, но без “подпис, входящ номер и прочее, защото били “копия”. От прокуратурата приложиха снимки с томовете, изпратени от Главна дирекция “Национална полиция”. Къде в материалите от МВР министър Рашков вижда постановления за привличане на обвиняем, запитаха от прокуратурата.
Всички съотносими материали за произнасяне на прокуратурата са били предадени своевременно, отвърнаха обаче от МВР. И отрекоха, че не са поискали задържане на тримата. Това било станало с придружаващо писмо.
В него е посочено, че освен материалите по досъдебното производство са изпратени и материали по чл. 219, ал. 1 от Наказателнопроцесуалния кодекс, който гласи:
Когато се съберат достатъчно доказателства за виновността на определено лице в извършване на престъпление от общ характер и не са налице някои от основанията за прекратяване на наказателното производство, разследващият орган докладва на прокурора и привлича лицето като обвиняем със съставяне на съответно постановление.
Това била причината проектите на постановленията по чл. 219, ал. 1 да не фигурират в описите, разпространени от прокуратурата, тъй като те са описани в придружителното писмо, според обясненията на МВР. Така те отговориха на прокуратурата за пуснатите снимки. От вътрешното министерство обясниха и че ще изпратят писмото повторно днес.