Какво е НАТО и как отговори на руската инвазия?

18.03.2022 14:28
СНИМКА: Pixabay

Членството в алианса бе приоритет на Украйна, но това не се случва заради притесненията на Москва

Украинският президент Володимир Зеленски призна, че страната му няма да може да се присъедини към НАТО в близкото бъдеще, въпреки дългогодишна му надежда, че това ще се случи.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг потвърди, че блокът за сигурност остава единен в подкрепата си към Украйна. Държави-членки, включително Великобритания, вече изпращат оръжия, за да помогнат на страната в борбата срещу руската инвазия, пише Би Би Си.

Въпреки това обаче, алиансът отхвърли призивите за прилагане на "зона забранена за полети", тъй като това би довело до директен конфликт с Русия.

Русия постави своите ядрени сили в "специална готовност", за да се противопостави на това, което тя нарича агресия от страна на НАТО.

Какво е НАТО?

НАТО или Организацията на Северноатлантическия договор е военен съюз, създаден през 1949 г. от 12 страни, в които влизат САЩ, Канада, Великобритания и Франция.

Държавите-членки се съгласяват да се притекат на помощ една на друга в случай на въоръжена атака срещу някоя от страните в алианса.

Първоначалната цел на организацията е да отговори на заплахата от потенциална следвоенна руска експанзия в Европа, припомня Би Би Си.

През 1955 г. Съветска Русия отговори на НАТО, като създаде свой военен съюз, включващ източноевропейските комунистически страни - Варшавски договор.

След разпадането на Съветския съюз през 1991 г., редица бивши страни от Варшавския договор сменят страните и стават членове на НАТО. Днес алиансът се състои от 30 членове. В публикацията на Би Би Си се обръща по-специално внимание кои са държавите, присъединили се към НАТО след 1997 г., а именно Естония, Латвия, Литва, Полша, Чешката република, Словакия, Унгария, Румъния, Словения, Хърватия, Черна гора, Албания, Северна Македония и България.

Защо Украйна не е член на НАТО?

НАТО първоначално предлага на Украйна евентуално членство още през 2008 г. След анексирането на Крим от Русия през 2014 г. членството на Украйна в НАТО стана приоритет на Киев.

Това обаче така и не се случва, основно заради дългогодишното руско противопоставяне срещу подобна стъпка.

Според изданието Русия се опасява, че НАТО посяга на нейна територия, приемайки нови членове в Източна Европа, както и че приемането на Украйна би довело силите на алианса в задния им двор.

Украинският президент Зеленски вече прие, че страната му не може да се присъедини към НАТО, като в свое изявление той каза: "Ясно е, че Украйна не е член на НАТО. Ние разбираме това."

Премиерът на Обединеното кралство, Борис Джонсън, потвърди същото и заяви, че "няма начин Украйна да се присъедини към НАТО в близкото бъдеще".

Едно от исканията на Русия преди инвазията бе Украйна никога да не се присъедини - нещо, което алиансът отказа да подкрепи.

Защо НАТО не изпраща войски в Украйна?

Украйна не е член на НАТО, следователно организацията няма задължение да я защитава.

Държавите-членки също дадоха да се разбере, че ако техните войски се изправят срещу руските сили в Украйна, това може да доведе до пълномащабен конфликт между Русия и Запада.

Защо НАТО няма да наложи зона, забранена за полети?

НАТО отказа да наложи зона, забранена за полети над Украйна - стъпка, която можеше да се противопостави на въздушното превъзходство на Русия.

Организацията иска да избегне конфликт между нейните военновъздушни сили и Русия, пише още в коментара на Би Би Си.

При такъв сценарий може да се наложи самолети на НАТО да изстрелят противорадиационни ракети (ARMs) по радарни инсталации на руска територия.

Това може да се използва от Русия като причина да обяви война на страните от НАТО.

Как Западът помага на Украйна?

Няколко държави от НАТО изпращат оръжия в Украйна, за да й помогнат да се защити от Русия.

САЩ е най-големият доставчик на военно оборудване. Вашингтон първоначално изпрати оръжия на стойност 200 млн. долара (152 млн. британски лири), последвани от нова доставка, струваща 350 млн. долара (267 млн. британски лири). Това включва ръчни противотанкови ракети Javelin, противовъздушни ракети Stinger и бронежилетки.

Сега САЩ обявиха, че следващата стъпка в тази насока е помощен пакет за сигурност на стойност 1 млрд. долара (760 млн. британски лири). Това ще включва разполагане на по-усъвършенствани оръжия с по-дълъг обсег, както и дронове, в Украйна.

Би Би Си припомня, че САЩ позволи други страни от НАТО да доставят на Украйна оръжия, произведени в Щатите.

Европейският съюз заяви, че ще похарчи до 450 млн. евро (376 млн. британски лири) за финансиране доставката на оръжия за Украйна. Това е първият път в историята на ЕС, когато организацията предоставя оръжие за военна зона.

Германия също подкрепи доставката на оръжия в зоната на бойни действия, пренебрегвайки дългогодишните си ограничения за това.

Великобритания, Швеция, Холандия, Белгия, Полша, Естония, Латвия, Чехия и Словакия са сред страните-членки на НАТО, които също разполагат и доставят военно оборудване - включително противотанкови оръжия, противовъздушни ракети, боеприпаси, гориво, каски, бронежилетки и храна.

Колко войски има НАТО в Източна Европа?

НАТО вече разполага с войски, простиращи се от балтийските републики на север до Румъния на юг, като в момента се работи за увеличаването на силите в района.

Тези войски са разположени в Източна Европа през 2014 г. след анексирането на Крим от Русия и са предназначени да действат като "проводник" в случай на руска атака.

Сега НАТО изпраща части от своите Сили за бързо реагиране, наброяващи 40 000 души, в източноевропейските страни, които граничат с Русия и Украйна.

Това включва 100 бойни самолети в повишена готовност и 120 кораба, към които влизат три групи превозвачи, които ще патрулират моретата от далечния север до Източното Средиземноморие.

"Ние ще защитим всеки съюзник и всеки сантиметър от територията на НАТО", увери главният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Руският президент постави ядрените сили на страната в "специална бойна готовност" заради "агресивни изявления" от страна на Запада.

Това не означава, че Русия възнамерява да използва оръжията.

Въпреки че САЩ се ангажира с изпращането на повече войски в Европа, президентът Байдън заяви, че те няма се бият в самата Украйна.

Според Би Би Си допълнителните войски ще се присъeдинят към четирите бойни групи, които НАТО има в Естония, Латвия, Литва и Полша, както и към мултинационалната бригада в Румъния.

Превод и редакция: Димитрина Гюмова

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>