Лято без сертификати и тестове, но в очакване наесен COVID да се върне като грип

17.03.2022 22:44 Константина Костова
Тълпа от хора, разхождащи се по бул. Витоша

 От 21 март отпада изискването на документа навсякъде в България, а седмица по-късно и учениците спират да плюят в пликче

 Ако обаче спре ваксинирането, има риск да дойде нов мутант на вируса

Лято без зелени сертификати, с малко тестване за CОVID и най-вероятно с (не)официално отпаднали изисквания за носене на маски чака българина.

Но и у нас, и по света експертите са в напрегнато очакване как ще се държи вирусът наесен, докъде са стигнали ваксините за варианта омикрон и дали няма да ни изненада нов щам, който да заобикаля имунната защита на имунизирани и преболедували.

Зеленият сертификат отпада напълно у нас от 21 март, гласи заповедта на здравния министър Асена Сербезова от вчера.

Седмица по-късно - на 28 март, спира и тестването на учениците, които сега всеки понеделник плюят в пликче за неинвазивно изследване за COVID. В училищата случаите не са напълно изчезнали, но са спорадични и просветният министър Николай Денков, както и директори призовават от две седмици за край на процедурата.

Тя обаче бе продължена по решение на здравното министерство заради невижданата у нас бежанска вълна. Сред пристигащите украински семейства има и заразени.

Това е предпоследната стъпка на облекчаването на мерките, обещано от властите. Сертификатът вече отпадна за посетителите на ресторанти, театри, кина и молове, но до понеделник остава задължителен за персонала. От първа пролет обаче той практически става изцяло ненужен.

Ще нараснат ли пак заболелите с облекчаването на мерките, попита “24 часа” здравни експерти.

Прогнозата им за лятото е оптимистична - спад на заразените, ниска циркулация на вируса и спокойна ваканция.

“Вирусът си намали активността, но

няма как да изчезнат всички случаи

По принцип такива епидемични вълни е малко вероятно да се очакват през лятото”, обясни епидемиологът проф. Мира Кожухарова.

По думите ѝ вирусът ще се появява отново след известно време и ще протича масово, но по-леко, като грип. Тя напомня, че не по-малко опасен е грипът, който се появява всяка година.

Същевременно в Благоевград е обявена епидемична обстановка заради грип от днес. Най-много заразени са деца между 5 и 14 г. Спират се плановите операции и профилактичните прегледи.

Според Кожухарова с отслабването на вируса

няма да има толкова висока

смъртност, каквато познахме през двете години пандемия.

“За лятото не бива да се притесняваме, имаме доказателство,че летата минават спокойно. Към края на пролетта и есента е по-вероятно да има повече заразени, но е рано да се правят прогнози”, каза още проф. Кожухарова.

Да се върне лятото като това преди пандемията, пък очаква инфекционистът доц. Атанас Мангъров. Той не предвижда идваща вълна от други заболявания.

“Хората много се страхуват, че с идващите бежанци от Украйна ще има пик на други зарази. Украйна е като страна от Европейския съюз, там хората са цивилизовани и няма причина масово да пренасят болести”, смята Мангъров.

Проблем за обществото, макар и малко вероятен, би била появата на

нов вариант, който има имунно бягство

Това прогнозира микробиологът и консултант на Столичната община за ваксинационния процес проф. Тодор Кантарджиев. Според него в държавите с ниско имунизационно покритие или с много бавен темп на ваксинация е възможно генетичната мутация да се превърне в нов вариант, който да бяга от защитата на ваксини.

Затова е важно хората да се ваксинират, за да не се стигне до този сценарий, предупреждава професорът.

Ваксинацията обаче реално вече е спряла, констатира проф. Кожухарова. “Капацитетът се изчерпа. Хората, които искаха да се ваксинират, го направиха. Сложиха си и трета доза, но това е максимумът”, обясни тя.

Хората да продължават да се имунизират, тъй като омикрон невинаги преминава леко и смъртността не е спаднала драстично, е препоръката на експерта по безопасност на ваксините и ръководител на лаборатория в Берн д-р Аспарух Илиев.

“Засега с една бустерна доза от ваксините делта-вариантът е добре контролиран. Същото важи за тежкото протичане и до голяма степен за разболяването от омикрон”, уточнява Илиев.

Ефектът от имунизацията обаче бързо спада след няколко месеца, затова

е нужна повторна бустерна доза

Не толкова оптимистична е неговата прогноза за протичане на лятото - според д-р Илиев тази година ще има повече заразени в топлите дни. Това се дължи на по-силната заразност на омикрон спрямо делта. Единственият начин да няма толкова висок брой болни е, ако хората се ваксинират, настоява той. Дори само една доза също намалява риска от усложнения и дълготрайни ефекти след COVID, обяснява експертът.

В момента масово се наблюдават усложнения след прекараната инфекция, напомнят лекарите.

Засега няма данни да се е появил по-нов вариант, който да се разпространява, успокоява Кожухарова. Същевременно петата вълна все още не е приключила и не бива хората да неглижират вируса.

“Заболяемостта чак сега започна да се доближава до заболяемост, която преди смятахме за много висока.

Бавно спада процентът на положителните проби, което показва, че COVID си го има

и се разпространява сред хората”, подчертава епидемиоложката.

Макар вирусът да продължава да съществува, хората вече почти не се тестват. Около това мнение пък се обединяват личните лекари. Причината са именно отменените мерки, което кара народа вече да неглижира риска. Тревогата около войната в Украйна също измества в някаква степен тревожността от коронавируса, коментират психолози.

“Тези, които се тестваха, са неваксинирани, но искаха да посещават определени места или да ходят на работа. Сега отпада това изискване и след 21 март съвсем ще спрат да го правят”, обяснява общопрактикуващият лекар Радка Иванова. Според нея оттук нататък ще се тестват само тези, които са болни.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>