Томислав Дончев: Закъснението с плана за възстановяване може да навреди на бюджета
Все още няма нова версия на Плана за възстановяване и развитие, а само анонси на новите проекти. Това може да навреди на бюджета.
За това предупреди зам.-шефът на ГЕРБ и бивш вицепремиер по еврофондовете Томислав Дончев пред журналисти в парламента.
"Помните ли какво стана преди една година? Аз помня, това ми е работата. Може би затова често ме боли главата. В края на мандата на кабинета "Борисов 3" нашият екип остави добре разработен и съгласуван с ЕК план. Тогава всички политически сили - ДБ, левицата, г-жа Манолова, ИТН, казаха, че имат по-добри и алтернативни планове, и този план е е безобразен, защото в него има само "кражби и асфалт". Това беше сигурен индикатор, че никой не го е чел, защото в него няма никакъв асфалт, нито кражби. Аз, бидейки съвсем толерантен, казах, че като някой има по-добър план и идва с претенциите да управлява държавата, по-добре да внесе неговия. От 1 г. планът разработен от моя екип се преработва и доработва и е на 80% същият", коментира Дончев.
"Какво става сега? Не е съвсем ясно. На сайта на nextgeneration, където се провеждат обсъжданията, няма нова версия. Нито в Туитър. Има само анонс на новите проекти, но ние не знаем как тези 2 млн. разходи за батерии, за българските железници, се отразяват на старите проекти. Защото, за да предвидиш финансиране за нови проекти, трябва да отрежеш от парите за старите", каза Дончев. Според него официално нямало нищо внесено в ЕК, защото минимум бил планът да бъде одобрен от Министерския съвет преди да бъде внесен, а такова решение няма. Той подчерта, че не е ясно и какво се говори на преговорите с еврокомисията - от какво се отказваме, какво получаваме и т.н.
Ние вече за възстановяване няма какво да говорим. Идеята беше първите години - 2021 и 2022 г. обичайният размер на европейското финансиране да бъде удвоен и това да се усети от всички. Вече е късно. Второ - България загуби възможността да ползва аванс още в края на миналата година. Това значи, че за плана трябва да се инвестират пари от бюджета, които в последствие да бъдат реимбурсирани от ЕК. Трето - означава огромен риск за бюджета. Щедрата капиталова програма от над 8 млрд. лв. наполовина се базира на средства от ЕС. При това драстично забавяне има риск от изпълнение на бюджета в приходната му част. Моята прогноза, защото искам да съм оптимист е, че България има шанс да й бъде одобрен плана, заедно със споразумение за партньорство, с оперативните програми, с програма за развитие на селските региони, около средата на тази година. Това означава, че в този период България теоритично ще има достъп до пари, прогнозира той.