Противниците на Рейгън: СССР рухваше и без него, забави реформите на Горбачов
Рияд пак би действал с петрола, а СССР да се махне от Афганистан
Роналд Рейгън беше просто късметлията, който попадна на точното място по точното време. Това е преобладаващото мнение на противниците на 40-ия американски президент. Мнозина го смятат за клоун, който просто е разказвал вицове.
Те посочват, че Съветският съюз е нямало как да не бъде отслабен, след като за 3 години има 4-има генерални секретари. Нещо повече, мнозина смятат, че Горбачов дори не е трябвало да застава на поста.
Григори Романов е бил фаворит за позицията, но се издънил лошо, след като ползвал сервиз на Екатерина Велика за сватбата на дъщеря си. Това ядосало ръководството на партията и Романов никога повече не стигнал до високи постове. Другият кандидат - Виктор Гришин, се издънил още по-лошо. Той искал да демонстрира близостта си с Черненко, като помогнал на генералния секретар на отиде да гласува в последните месеци от живота му.
Действието му
обаче се
оказало с
обратен ефект -
всички решили, че това е изключително жесток акт. Третият фаворит - Гейдар Алиев, пък е пренебрегнат, защото е азербайджанец.
Затова и до днес мнозина смятат, че Рейгън просто е извадил късмет с Горбачов и 3-те години, в които СССР не предпиема никакви стъпки, за да се модернизират. Повечето противници на Великия комуникатор са убедени, че той е нямало да успее да се справи със силен съветски лидер, възпитан в старите традиции на СССР.
Другият аргумент срещу него е, че макар и доктрината Рейгън да е евтина, а да принуждава руснаците да харчат 8 пъти повече, то всъщност те не водят военни действия. Присъстват единствено в Афганистан. С помощта на Рейгън моджихидините печелят. Мнозина обаче са убедени, че и без 40-ия президент САЩ щяха да пратят помощ. Причината е, че освен републиканците и демократите подкрепят действията на САЩ в Афганистан.
Немалка част от противниците на президента пък смятат, че той няма заслуга и за смъкването на цената на петрола. Те са убедени, че от Рияд са щели да предприемат този ход без намесата на САЩ. Това щяло да стане най-много година по-късно. А девалвацията на долара нанесла повече щети, отколкото ползи. Русия губела под 2 млрд. долара на година, а американската икономика много повече, убедени са противниците на Рейгън.
Те са категорични и че Стратегическата защитна инициатива е била тотално излишна. “Рейгън влезе остро на СССР с нея. И какво стана - изхарчи едни пари, принуди руснаците да ни заплашат с ядрена война и
Рейгън смекчи
тона и се върна
на позицията
отпреди
инициативата”,
казват противници на президента, сред които и опонента му за втори мандат Уолтър Мондейл.
А най-големите опоненти на Рейгън дори твърдят, че той е удължил агонията и живота на СССР. Според тях Горбачов е дошъл с идеята да реформира съюза. Той щял и да оттегли руските войски от Афганистан. Нямало как обаче да го направи, след като САЩ почнали да оказват подкрепа там.
Трябвало и вместо да се заеме да модернизира СССР, да се занимава с инициативите на Рейгън и да им намира контрамерки. Така де факто прекарвал по-малко време за работа по реформи, които щели да сложат край на Съветския съюз няколко години по-рано.
И макар тези хипотези да не са доказани, редица симулации показват, че единственият шанс Рейгън да не заеме поста президент на САЩ е бил да не се кандидатира. А ако на негово място е бил Джордж Буш-старши, който бе вице на Рейгън, разликата е щяла да е само във вътрешната политика, която щяла да е по-слаба. И всъщност голямата промяна би била с неговия наследник. Пи различни варианти той би нападнал Ирак и изместил атентатите от първото десетилетие на 21 век с една декада.