Рибари искат забраната за улов на бяла мида да е само през април
С този бизнес си докарват понякога до 1000 лв. на ден
200 рибари в Бургас окупираха централата на ИАРА, за да протестират срещу планираната от Министерството на земеделието забрана за улов на бяла мида от края на май до август. Те настояват тя изцяло да отпадне, в противен случай заплашват с блокада на пътища по Черноморието. Ако все пак има забрана, компромисното им предложение е забраната да важи само през април, когато е размножителният период. Става въпрос за видовете Donax trunculus и Chamelea gallina, които се срещат по крайбрежието ни.
През последните години уловът на бяла мида измести риболова в Черно море като по-доходоносен, а в някои райони направо го детронира. Бяла мида се лови от Обзор до Синеморец, в добри дни рибари изкарват и по 1000 лв.
Бялата мида е деликатес, в Италия, Испания и Турция върви по около 30 евро килото. У нас изкупната ѝ цена допреди 2 г. беше 2,50-3 лв. , но заради голямото търсене се вдигна двойно.
Тъй като се лови лесно, много рибари вече зарязаха традиционния улов на риба. За по-големи печалби някои се изкушават да използват тралове, но те са забранени.
За добър улов се смята изкарването на 200-300 кг бяла мида, може да се вадят и повече. “Бялата мида е достатъчна да изхранвам семейството си, паламуд не ми трябва”, казват рибари от Царево.
Това не е първият протест срещу забраната за улов на бяла мида. През последните 3 г. рибарите на три пъти окупираха ИАРА с искане за цялостно отпадане или ограничение само до месец.
“Размножителният период зависи от температурата на водата и не е толкова продължителен. Реално става въпрос за 20 дни през април. А написаното в проектозабраната е копи-пейст от разпоредби за Средиземно море, които не съответстват на българските условия. Природата пази тази мида чрез самия хабитат - тя се намира на прибоя на вълната. Не ни трябва мида в размножителен период, защото партньорите ни от Испания, Италия и Франция не я искат пълна с хайвер - тогава тя има малко месо”, изказаха доводите си протестиращи.
“В момента тече обществено обсъждане и до края на месеца ще съберем информация. Становището ви ще бъде взето под внимание. Ние само осъществяваме контрола по заповедите, не бива да бъдем страна - има си дирекция в земеделското министерство, която отговаря”, заяви пред протестиращите новият директор на ИАРА Христо Панайотов. Той е действащ общински съветник от БСП и заради новата си длъжност поиска преди ден да бъде освободен като член от комисиите по туризъм и общинска собственост към местния парламент.
Рибарите настояват да се направи и цялостна карта на мидените полета по Черноморието и да се проучат запасите, а не да се спекулира, че са намалели от дейността им.
“И да спрем да ловим бяла мида, бракониерите ще продължат да тралят морското дъно”, смятат бургазлии.