Столичната община изгражда и разширява 10 булеварда тази година
Проектобюджет 2022 предвижда 584 млн. лв. капиталова програма
Изграждане и разширение на 10 основни пътни артерии предвижда тази година Столичната община. Ще стартира изграждането на пробива на бул. "Т. Каблешков" - от ул. "Луи Айер" до бул. "Черни връх", на ул. "Ф. Кутев" - от ул. "Ат. Дуков" до "Сребърна". Улица "Хенрих Ибсен" ще се разшири в участъка от бул. "Черни връх" до ул. "Козяк", разширение ще се прави и на бул. "Ломско шосе" - от кръговото кръстовище до околовръстния път, както и ул. "Д. Пешев" - от ул. "Обиколна" до бул. "Цариградско шосе". Ще стартира и изграждането на Източната тангента - от бул. "Вл. Вазов" до Северната скоростна тангента и последния етап от локалната мрежа на Северната скоростна тангента. Планира се реконструкция на ул. "Опълченска" - от бул. "Т. Александров" до бул. "Сливница", изграждане на бул. "Копенхаген" - от ул. "Самоковско шосе" до бул. "Ал. Малинов" и на бул. "Рожен" - до Северна скоростна тангента. Това съобщи зам.-кметът на София по обществено строителство инж. Ангел Джоргов на общественото обсъждане на бюджет 2022 на столицата.
Сред обектите, предвидени за основен ремонт са следващите етапи на от реконструкцията на бул. "Първа българска армия" - от р. Суходолска до бул. "Илиенци", на ул. "Н. Коперник" - от ул. "Гео Милев" до ул. "Калиманци" и др.
"Най-късно през лятото очаквам да започне ремонтът на транспортния тунел към "Люлин" по бул. "Царица Йоанна", а до 2 месеца да имаме избран изпълнител за този на транспортния тунел при НДК. Там дейностите включват и изместване на трамвайното трасе по бул. "Скобелев" в северна посока. През май месец се очаква да се възстанови движението на трамваите по линия 5 в участъка от Съдебната палата до "Бъкстон". След това реконструкцията на трамвайното трасе ще продължи от "Бъкстон" до Княжево. До 2 седмици очакваме да имаме избран изпълнител и за обновяване на двете зони в центъра - около улиците "Шишман" и "Шести септември" и около пл. "Ал. Невски", обясни инж. Джоргов.
Готови са работни проекти за велоалеи по бул. "Самоковско шосе", "Ботевградско шосе" и при изграждането на пробива на "Т. Каблешков", "Ф. Кутев" и Източната тангента.
Тази година ще стартира и изграждането на канализация на в "Модерно предградие", "Горубляне" и "Овча купел".
47,7 млн. лв. се предвиждат за строителство на детски градини и училища. В момента се строят 16 детски градини и се подготвят проекти за още 18.
Проектобюджетът на София за 2022 г. е 2,078 млрд. лв. бюджет, с около 200 млн. лв. повече от 2021 г.
"44% от бюджета се формират от приходите от местни данъци и такси, 41% - от държавно делегирани дейности, с които на практика общината не може да оперира и 15% - са европейски средства, които са с целеви характер. Очакват се данъчни приходи в размер на 456,4 млн. лв., а неданъчни - 292,8 млн. лв. 150,2 млн. лв. се предвиждат за финансиране на градския транспорт. За съжаление, не получихме подкрепа от държавата. Увеличават се средствата за текущи разходи за образование, здравеопазване, социални грижи и др. Капиталовата програма е за 584 млн. лв. при 511 млн. лв. за 2021 г. Основната причина за увеличението е предстоящото строителство на метрото до "Левски Г" и предвидените обекти за изграждане и основен ремонт на улици и булеварди, обясни зам.-кметът по финанси и здравеопазване Дончо Барбалов.
В средата на годината се очаква доставка на 5 електробуса, с които да бъде пусната услугата транспорт на повикване - през мобилен телефон пътници ще задават маршрута. Ще се доставят и 52 малки електробуса, които ще се ползват за довеждащ транспорт в кварталите.
Довършваме стандартите за градското обзавеждане, вида на уличните настилки и надписите на сградите в кварталите. Ще ги представим през април на обществено обсъждане. До края на април ще обявим и конкурс за нещо като втори мост на влюбените. Той ще преминава над ул. "Бяла черква" и ще свързва пешеходно втора и трета част на Южния парк. Готови сме и с анализа за частните имоти, попадащи в зелени площи", отчете главният архитект Здравко Здравков.
От 1 март направление "Архитектура и градоустройство", което арх. Здравков ръководи, за първи път у нас предоставя възможност всеки проектант да подава електронно проекти във фаза градоустройство. В момента акцент в работата на НАГ е обезпечаването на трасето на зеления ринг и терени за нови детски градини и училища в "Манастирски ливади - изток", "Кръстова вада", "Горубляне" и др. Работи се и по актуализация на недвижимото културно наследство, като през тази година акцент ще е районът около Женския пазар.
Зам.-кметът по екология Десислава Билева подчерта, че проектите за безплатна подмяна на уреди на дърва и въглища на домакинствата с нови и екологични ще продължат и тази година. Общината е готова с проекти за облагородяване на над 160 кални точки в кварталите, които са на стойност над 7 млн. лв. Надяваме се да получим финансиране за тях от екоминистерството. Работим и по два проекта за поставяне на соларни панели в зоопарка и завода за преработване на отпадъци. Надяваме се, че ше завършим и системата ни за управление на отпадъци - нейната трета фаза предвижда изграждане на инсталация за оползотворяване на енергията от отпадъци. Предвиждаме изграждане на нови детски площади в парка "Заимов" и Княжеската градина и два екопарка в парк "Въртопо" и в район "Красно село", каза зам.-кметът по екология Десислава Билева.
Уеб базирана портална информационна система с мобилно приложение - Digital Sofia пък ще даде възможност цялата община да влезе в телефона ви на едно виртуално електронно гише, от което да ползвате всичките й услуги, каза зам.-кметът по дигитализация Генчо Керезов.
Ще продължи и програмата "Пясъчник за иновации", по която общината финансира с до 30 000 лв. проекти на стартъпи. През 2021 г. по нея в столицата се реализира проект за първата умна детска градина, която сама произвежда енергия, следи в реално време потреблението на комунални услуги, а сензори контролират качеството на въздуха в помещенията.
Присъстващите на общественото обсъждане граждани се интересуваха колко детски градини ще се строят, кои поликлиники ще се ремонтират, какви инвестици се предвиждат за северните територии и за Лозен, което е най-голямото село у нас и от предвидените за ремонт улици и булеварди. На общественото обсъждане присъстваха и общински съветници от различни политически групи в СОС, както и районни кметове.
Според независимия общински съветник от "Спаси София" Борис Бонев общината не се е постарала да разпространи съобщението за обсъждането, затова на него присъствали "общински съветници, общински служители, медии и само няколко граждани". Той попита дали се предвижда увеличение на таксите за издаване на строителни разрешителни и за разглеждане на инвестиционни проекти и дали администрацията ще приеме предложения на опозицията, които да бъдат включени в бюджета.
"Г-н Бонев, очевидно вече не сте толкова популярен, след като днес пуснахте в социалните мрежи съобщение за обсъждането и призовахте хората да дойдат, но не ги виждам. Вероятно затова компенсирате с политически изказвания", отговори му Барбалов. Иначе предложения за бюджета се приемали, а актуализация на цените на таксите се обсъждала.