Радио Китай: Политически съветник призова за по-бързо одобрение на иновативните ваксини срещу COVID-19

09.03.2022 14:00 Радио Китай
Над 87% от населението в Китай е напълно ваксинирано срещу COVID-19

Над 87% от населението в Китай е напълно ваксинирано срещу COVID-19. Китайски политически съветник обаче призова правителството възможно по-скоро да одобри и приеме второ поколение ваксини срещу вируса, причинител на заболяването, с подобрено качество и безопасност, като подготовка за повторното отваряне на границите, информира Радио Китай.

Докато разширява обхвата на имунизираните, Китай трябва да ускори и усилията за постигане на по-добър имунитет през 2022 г. с по-голямо разнообразие от видове бустерни ваксини, които да са в състояние отново да активират антителата срещу вируса и мутантните щамове, се казва в предложението на Джу Тао, който е член на НК на 13-ия КНПКС. Той е и главен учен във водещия производител на ваксини срещу COVID-19 в Китай „CanSinoBIO“. Джу Тао посочва, че инактивираните ваксини са осигурили солидна имунна основа за повечето китайци. Въпреки това обаче са необходими второ поколение ваксини, като инхалационни и mRNA или специфично насочени срещу Омикрон, за да се засили стадният имунитет, уверен е той.

Това е важна предпоставка за китайското правителство за премахването на ограниченията за пътуване, защото е рисковано своеволното отваряне на границите, като се имат предвид все още тревожните последици от COVID-19, отбелязва Джу Тао. В своето предложение той казва, че бързото разработване на китайски ваксини срещу вируса е причината за създаването на по-иновативни видове, които вече са в първа и втора фаза на клиничните изпитвания, като много от тях са по-ефикасни от традиционните инактивирани.

„Ако Китай не успее да ускори въвеждането в употреба на тези ваксини и вместо това разчита само на онези от първо поколение, рискуваме да загубим предимството си във втората половина от борбата с пандемията“, отбелязва Джу Тао в своето предложение. „Ваксините срещу COVID-19 са единственият начин за имунизирането на по-голямата част от китайците, докато все повече жители на западните държави се заразяват с варианта Омикрон заради хлабавите антиепидемични политики. Така че ние имаме нужда от по-силни ваксини, с по-добро качество и допълнително насърчаване на разнообразието от видове.“

В интервю за Глобъл таймс Джу Тао каза, че инхалационната аденовирусна векторна ваксина, разработен от неговата компания, е в процес на клинични изпитвания, за да може да се използва като бустер. Тя е в състояние да изгради имунитет на респираторната лигавица. Очаква се това да бъде първата одобрена от Китай инхалационна ваксина, допълни той.

Междувременно Китай разработва и ваксини, специално насочени към варианта Омикрон, както и местни mRNA и във формата на назален спрей. На 19 февруари страната официално одобри използването на смесени бустери за напълно ваксинираните преди поне шест месеца в опит да предотврати бързото разпространение на Омикрон. Като избор за бустерна доза се препоръчват аденовирусната векторна рекомбинантна ваксина на CanSinoBIO и рекомбинантната на Anhui Zhifei Longcom.

Джу Тао призовава и за по-тясно сътрудничество в научноизследователската и развойна дейност и производството със страните в инициативата „Един пояс, един път“, например в създаването на съвместни производителни линии, трансфера на технологии, инвестирането в подготовката на специалисти и по-добри механизми за обмен.

Джу Тао насърчава издаването на лицензи за масово производство на ваксини в повече държави от инициативата, както и участието на изследователски институции в откриването на бъдещи инфекциозни заболявания, възползвайки се от световните научноизследователски центрове.

Ваксината срещу COVID-19 е като „билет“ за китайските фармацевтични компании за стъпването им на световния пазар, защото светът трябва да признае високото качество на техните продукти, което ще насърчи износа им в бъдеще.

Джу Тао насърчи местните компании в разработката и производството на фармацевтични консумативи за производството на ваксини, тъй като в момента са силно зависими от вноса от чужбина. В същото време той изрази надежда повече чуждестранни фармацевтични компании да открият свои заводи в Китай, тъй като глобалният недостиг на доставки миналата година накара страната да осъзнае колко важна е автономията в тази сфера.

Други от От страната и света

Иззети са документи от кантората на частен съдебен изпълнител в Шумен

В хода на образувано досъдебно производство, под надзора на Районната прокуратура в Шумен, след разрешение на Районния съд в града, в кантората на частен съдебен изпълнител в града

Тежка катастрофа с пострадали на ул. "Мара Бунева" в София

Две коли са се сблъскали на столичната ул. "Мара Бунева". Това стана ясно от публикация във фейсбук групата "Катастрофи и Нарушения в България".  "При удара от единия автомобил е изхвърчала жена

Агитка съблече и преби деца в магазин в столичния кв. "Люлин". От юмруците им е пострадал и възрастен мъж

Пореден случай на агресия. Младежи с черни качулки и маски са нападнали двама непълнолетни в денонощен магазин в столичния квартал "Люлин", съобщи БНТ

Израелският кабинет одобри споразумение за спиране на огъня с "Хизбула" в Ливан

Израелският военновременен кабинет одобри споразумение за прекратяване на огъня с "Хизбула" в Ливан, предаде Ройтерс, като се позова на израелската телевизия "Канал 12"

Антон Златанов: Притворихме вратата на нелегалната миграция

България отдавна е изпълнила критериите за Шенген и по суша, но това, което направихме тази и миналата година, е, че съумяхме да притворим вратата на нелегалната миграция

>