Проф. Николай Витанов: Голяма световна война в следващите 20-30 г. няма да има

05.03.2022 08:00 Генка Маркова

Вземе ли Путин Харков, Одеса и Киев, Русия става империя

Цикълът на Кондратиев върви нагоре и това спасява света. Малки локални войни обаче има. И тази в Украйна няма да е повече от 3-4 месеца

Проф. Николай Витанов е математик. Доктор на математическите науки (ВАК), доктор по физика (ВАК) и доктор на естествените науки на университета “Байройт”, Бавария, Германия. Професор по механика (ВАК) и ръководител на направление “Механика на флуидите” в Института по механика – БАН.

Специализира теория на турбулентността и нелинеен анализ на времеви редове в Германия, Франция и Япония. Занимава се с моделиране в областта на популационната динамика и приложението на това моделиране за изследване, предсказване и контрол на поведението на природни и социални системи от 1999 година.

От началото на март 2020 г. ръководи екип математици, които правят анализи и прогнози за правителството по развитието на COVID кризата. 

- Изненада ли се светът от войната в Украйна, проф. Витанов?

- Доста голяма част може да се е изненадала, но има и част, за която беше ясно, че ще има нещо такова. Да се върнем 61 г. назад - Куба, 1960 г. - разполагане на руски ракети в Куба. Как реагираха тогава САЩ - мобилизираха всичко: самолетоносачи, блокада, ядрената война едва не почна, докато накрая се разбраха. Едните махат ракетите в Куба, другите махат ракетите в Турция. Но тогава дипломацията успя да победи военните. Сега какво се получи - същата работа. Путин откога говори, че нападателните ракети на НАТО са на 10-15 минути от Москва, махайте тези оръжия от Украйна. Какво му се отговаря - те имат право да си избират какво да правят. Украйна си избира НАТО. Русия беше изправена пред перспективата да има нападателни оръжия, които да са на минути от Москва и големите руски градове.

И Путин направи това, което президентът Кенеди направи преди 61 г. За разлика от тогава сега дипломацията не сработи. Общо взето, решиха да го унижат и ето го резултата.

Нямаше изненада и че това се случва заради ставащото в Донбас. От десетина дни цяла Украйна говори за мир, докато тези в Донбас 8 г. имаха проблеми с обстрели от украинската армия и говореха за мир, но никой не ги слушаше.

Тази война е следствие от огромния провал на дипломацията.

- Какви са възможните сценарии?

- Не са много. Войната е започнала и тя трябва да свърши. То не започна като война, а като ограничена операция. Но общо взето, съвременните конфликти започват така поради една проста причина: трябва да се постигне въздушно превъзходство, без него не може да се вкарат големи наземни части, защото рискувате те да бъдат унищожени от противниковата авиация.

Това беше причината в началото да кажа, че ставащото в Украйна изглежда като ограничена операция, засега. Причината за това “засега” беше, че се очакваше да се постигне въздушно превъзходство. Защо се постига то - много просто, за да си докара бомбардировачите. А ограничената операция заминава - идва пълномащабната война, каквато се и случи.

- Както казва Макиавели, почваме войната, когато искаме, но я спираме, когато можем.

- Точно така. Много мъдра мисъл и аз я обичам. “Войната я почнахме, когато искаме”, сега трябва да я завършим, ако можем. Тя не може да бъде завършена толкова лесно. Защото победата на една от двете страни означава поражение на другата. За Путин е немислимо да има поражение, защото ще му се разклати властта. За другата страна също е немислимо да има поражение, защото си заминава. А какво става в победената държава - търси се сметка защо загубихме войната.

Трудна работа, водят се преговори, но те едва ли ще спрат, преди едната страна да постигне решителни успехи. Или Русия ще превземе Харков, Киев и Одеса, или украинската армия ще спре това настъпление. Не виждам скорошно спиране.

- Значи идеята за блицкриг отива в канализацията?

- Не знам дали изобщо някой е планирал блицкриг. Украинската армия не е за подценяване - тя е 20-а в света или някъде там. По конвенционални оръжия отстъпва 5-6 пъти пред руската армия, а правилото да водиш успешна война е, че ти трябва 4 пъти превъзходство. Е, руснаците го имат това 4 пъти конвенционално превъзходство и виждате, че настъпват. Обаче превъзходството е малко над 4 пъти и ако те са само с конвенционални оръжия, както действат досега, никакъв блицкриг няма да има.

Друг е въпросът защо руснаците не искат да използват оръжия, с които може да сринат Киев, Харков и Одеса и войната да свърши. Но те не искат да има големи жертви сред цивилните.

- Какви са целите на Путин сега?

- Целта на Путин е една - да отмести западните нападателни оръжия по-далече от големите руски градове, и се опитва да я постигне по директен начин - като увеличи територията на Русия, като отмести границите от Москва и Санкт Петербург на запад. За него минимумът е да вземе Донбас и оттам нататък всичко е бонус.

Казах вече, че с Харков Русия става империя - като вземе промишлеността в Донбас и Харков, икономическата мощ на Русия ще се увеличи. “С Украйна Русия става империя, без Украйна не е” - това е цитат, нека вашите читатели да познаят на кого е.

- Подскажете им.

- На един поляк на висока длъжност в американската администрация.

- Бжежински ли?

- Ами да. Ако Путин гледа Петър Първи и се възхищава от него, то целта е ясна. При Петър Първи кога Русия става империя? При Полтава. А сега ще стане при Харков - същата работа.

- Това какво ще промени в световната карта?

- Зависи как ще свърши войната в Украйна. И какво е Украйна без Донбас, Харков, Киев и Одеса -един регион около Лвов. Ако Путин успее да вземе и да задържи Киев и другите два големи града, от Украйна ще остане една малка държава и границите на Русия ще се преместят на запад. Ако Путин успее и руснаците контролират Одеса, до Приднестровието остава нищо работа. Изведнъж руската граница ще се окаже много близо до нас - това първо. Второ, с контрола на Одеса и Черноморското и Азовското крайбрежие Русия стъпва много силно на Черно море - започват да се възраждат времената на Екатерина Велика и царете след нея. Ще бъдем изправени пред по-голяма военна опасност.

- България какво ще трябва да прави в спешен порядък?

- България няма много опции, защото сме на едната страна в конфликта, няма как да сме неутрални. При военното засилване на Русия ще трябва да се предприемат мерки за укрепване на отбраната, която беше доста занемарена в последните 30 г. и работихме по системата “НАТО ще ни пази”. Видяхме колко опази Украйна. Да, те не са член, а ние сме, но представете си, ако стане нещо, докато се задейства НАТО, при това състояние на Българската армия нечии войски много бързо може да стигнат до София.

- В отбранителен режим какво да прави България?

- Наблюдаваме една модерна война в Европа с една относително силна армия (каквато е украинската) срещу друга армия (втора в света и достатъчно високотехнологично оборудвана). Как ще спирате танкове и колона от бронирани автомобили? С ваши танкове и бронирани автомобили ли? Абсурд - ще ви пометат за нула време. Следователно трябват мобилни преносими оръжия, които да нанасят поражения, трябват ви използване на релефа и проучване на опита на швейцарската армия например. И други работи трябват... Всичко това е занемарено, няма го. Не можем да се противопоставим на една модерна армия, ако нахлуе на наша територия.

- Толкова ли са драматични наистина нещата?

- Само ако ни нападнат. Проблемите на Русия в момента не са малко. Трябва се оправи в Украйна, а след това ще ѝ трябват години, за да възстанови някакъв нападателен потенциал. Освен това политиката трябва да се задейства такива неща да не се повтарят. Видя се, че Путин е доста решителен, и не може да се очаква, че той ще седи и ще гледа. Готов е дори да натисне червения бутон. Нещата не са толкова драматични, но не трябва и да се подценяват.

- Умберто Еко казваше, че голямата студена война е свършила през 1990 г., но е заменена от малки топли войни. Идва ли нова студена война?

- Преди няколко години в едно интервю ви казах, че в следващите 20-30 години няма да има голяма световна война, защото цикълът на Кондратиев върви нагоре. Той все още върви нагоре и това спасява света от голямата световна война. Обаче малки войни има и от стратегическа точка тази в Украйна е такава локална война. И след като свърши, нищо чудно да има и нова студена война. Но защо спря предишната студена война - защото на Запад имаше умни хора като Кисинджър и Бжежински, които успяха да скарат Русия и Китай. Сега ситуацията е друга - и Русия, и Китай са притиснати, те виждат, че не могат един без друг, тъй че тази студена война, която се очертава, ще е доста по-неприятна. Главният противник в момента на САЩ не е Русия, а Китай. Той де факто е изключително мощна държава, а отбранителната линия на САЩ минава след Втората световна война през Тихия океан - по Тайван и Япония. Всяко по-голямо въвличане на САЩ в действия на европейския театър, образно казано, започва да поднася на тепсия Тайван на Китай. Затова САЩ не се намесват толкова активно в сегашната война. Знаят, че отслабнат ли, отбранителната им линия в Тихия океан ще замине. А замине ли тя, те стават уязвими, което не бива да допускат.

- Преразпределение на зоните на влияние в света - това ли се случва сега?

- Ще видим. Доста съм изучавал Китай - тяхната политика е интелигентна и е такава хиляди години. Не си дават зор, просто се засилват и чакат евентуалния противник да отслабне, след което си вземат каквото искат. Рано е да се говори за преразпределение на зоните на влияние - те ще си останат поне в следващите години такива, каквито са. После зависи кой как ще се засилва икономически и военно.

- Възможни ли са прогнози за бъдещето на Европа - може ли вместо Зелена сделка да попаднем в студените и мрачни времена на Средновековието, ако останем без енергийни ресурси?

- Трябва да си прави сметката Европа. Какво може да спре бронираните колони на Путин - това са американските ракети. Европа като отделен играч не я виждам, само в състава на НАТО, но там е ясно кой е диригентът. Проблеми в Европа ще има, тя не е от военния калибър нито на САЩ, нито на Русия и е силно зависима от енергийни доставки. Ако Европа стане независима от енергийни доставки от Русия, няма да се върнем в тъмните и студени времена. Трябва да се работи по този въпрос - доставките може да секнат. А и Путин вече пренасочи газовите доставки към Китай - може и да преживее спирането на газа към Европа, но не знам как европейците ще го преживеят. Тежки въпроси, включително и за нас, да не си мислим, че сме остров на стабилността. Интересува ни и още как. Вижте какво стана по бензиностанциите...

- Да, защото паниката е лош съветник.

- Тази криза един хубав ден ще свърши и дипломатите ще тръгнат да си поправят грешките. Ще се получи ново равновесие - зависи какво ще е. Съвременните войни не продължават дълго, и тази няма да е повече от 3-4 месеца. И полекичка нещата ще започнат да се регулират. След 2-3 г. пак ще имаме “интересът клати феса” - Русия има интерес да изнася газ и нефт за Европа. Европа има интерес да ги получава на по-ниски цени. Има взаимен интерес икономическите връзки да продължат, но трябва да се спре тази война и да се уредят проблемите дипломатически.

Аз съм оптимист - голям световен конфликт няма да има, докато цикълът на Кондратиев върви нагоре. Така ще е още 15-ина години. Като махнете тази война в Украйна, икономиката не се развиваше лошо, има нови технологии, чийто потенциал се експлоатира, и това ще продължи до към 2040. Тогава цикълът ще тръгне надолу - текущият потенциал на тези технологии ще бъде изчерпан и ще трябва да се разработват нови. Към края на положителния ход се появяват икономически проблеми, икономиката спира да расте, появяват се социални проблеми. Образно казано - натрупва се социално се напрежение, което трябва да бъде изпуснато като парата на локомотива и това винаги досега е избивало в конфликти. През вървенето надолу на цикъла на Кондратиев се активират потенциални конфликти - а като гледаме те в момента се редят един подир и чакат часа си. Часът им ще дойде след 15 г. Тогава ще имаме проблеми. Още в Библията е казано - ще има 7 хубави години, идват 7 лоши. Тази цикличност отдавна се знае.

- Преди десетина години почнахте работа по един проект за Глобален социален симулатор, който трябваше да показва онези области в света, в които се очаква икономическо, финансово и политическо напрежение. Какво стана с него?

- Това беше проект "Футурист" - искахме доста пари да направим една система за ранно предупреждение за ей такива събития като случващото се сега в Украйна, за да може европейският бизнес да знае няколко месеца до година напред, че такова нещо ще стане, а не да се реагира на пожар и да си оставя активите в такива райони с бойни действия. Това беше провалено в Европейската комисия, защото тя реши да даде пари за проекта "Да вкараме човешкия мозък в компютър", който обаче стана пълен провал, но половин милиард евро заминаха. Сега има проект "Квантов компютър", който също свършва, но къде е квантовият компютър? И него го няма - още половин милиард. Вместо Европа да си направи такъв проект, та като не може да реагира като хората, поне да знае какво ще става и да направи каквото може за бизнеса и за хората, те пръскат пари по проекти без никакъв ефект.

Въпрос на лобизъм - лобито на проекта "Да вкараме човешкия мозък в компютър" се оказа по-силно от лобито на нашия проект - онова беше свързано с определени изследвания, свързани с медицината и фармацевтичната промишленост, и се оказа по-силно от тези, които искаха Европа да знае какво ще стане във времето напред.

- Правите прогноза, че ако приемем до 100 000 бежанци на месец от Украйна ситуацията с COVID няма да се усложни.

- Ситуацията с COVID върви добре. Имаше някои прогнози, че на 5 март ще има 70 000 заразени на ден, но ето че няма такова нещо. Изработи се план в Министерството на здравеопазването и този план беше приложен, сработи, и то доста добре. Учениците ходят на училище, заболеваемостта спада.

Въпросът е колко бежанци от Украйна може да приемем, за да не се обърне този тренд. Проблемът няма да е в COVID, но ние логистично не можем да приемем толкова хора. За една седмица са дошли 14 хиляди, ако този поток остане така, логистично доколко сме готови, проблемът е на друго място. Къде е планът за приемане на 100 000 души на месец? За три месеца това е град като Пловдив.

- Кои са най-големите предизвикателства пред България?

- Най-голямото е свързано с тази война. Тя трябва да свърши, доста близо до нас е. Като махнете войната, предизвикателствата пред България винаги са били икономически и технологични. Все не можем да си оправим икономиката така, че населението да води приличен живот. Да е щастливо. Все не се организираме - можем, но е въпрос на организация.

- Колко много войната ще ни обърка сметките?

- Доста. Ако тези цени на енергоносителите се запазят, представете си какви ще са сметките за следващия отоплителен сезон например. Наблюдавам войната отстрани, защото ме интересува от научна гледна точка, но тя е гадно нещо. Тя води до неприятни икономически и други последствия, тъй че сметките доста ще се объркат. Може да е положително най-накрая управляващите да се сетят, че война се печели на научно-технологичния фронт. Това е силно занемарено у нас, време е да се промени.

- И една прогноза за ковид кризата?

- Тя се развива, слава богу, по стандартния начин, по който са се развивали и предишните два вируса - свинският и птичият. Те еволюираха в някакво грипоподобно състояние, явяваха се всяка година, но не са така опасни, че да предизвикат толкова висока смъртност. Хората се заразяват и го карат леко. Перспективите ги виждам положителни - надявам се това да е последната такава вълна с по-големи поражения. При следващите мутации най-важното е смъртността да пада доста под 1 процент.

И на мен ми се иска да стане така, за да продължа да се занимавам с други теми - например тези изследвания по военните процеси.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>