Весела Лечева: Изборът ми за председател на съюза по стрелба не означава напускане на политиката

28.02.2022 20:49 Едуард Папазян

Мария Гроздева първа ми предложи да заема поста

Весела Лечева е родена на 20 май 1964 г. във Велико Търново. 5-кратна световна и 8-кратна европейска шампионка по стрелба. Два пъти е сребърна медалистка от олимпийските игри в Сеул и Барселона. Четирикратен носител на световната купа. След като сложи край на кариерата си, е избирана за народен представител в 39-ото, 40-ото и 45-ото народно събрание от гражданската квота на БСП. Председател на ДАМС в периода 17 август 2005 - 27 юли 2009 г. На общо събрание на Българския стрелкови съюз бе избрана за негов председател. За кратко през 2001 г. бе генерален секретар на федерацията по стрелба, която след години загуби лиценза си заради председателя си Камен Шишманов.

- Крачка, да не кажа две, назад ли е това ? От на практика спортен министър, а след това депутат, до председател на федерация? Какво и кой ви накара да се съгласите?

- Не гледам по този начин. Това е още едно предизвикателство, с което се захващам, още една отговорност. Преди няколко месеца разговаряхме с Мария Гроздева и тя ми сподели, че иска да се оттегли от федерацията. Предложи ми да поема ръководството на БСС, малко по-късно Христо Маринов (треньорът на Тони Костадинова) също разговаря с мен с молба да се заема с управлението.

Накрая получих

покана от всички

клубове

с надежда да се съглася. Реших, че може би точно сега е време да върна това, което получих от моя любим спорт, сега е моментът да дам своите знания и опит за развитието на стрелбата. Не можех да остана безразлична на отправената покана. Виждам желанието в очите на моите стари колеги да помогна в този момент.

Обичам новите предизвикателства, поемам ги, без да се страхувам от това, че те могат да развалят вече създаден личен комфорт и стереотип.

За да поясня - това не означава, че излизам от политическия живот. Избрана съм в Националния съвет на моята партия, участвам активно в работата му и имам своята позиция. Почти всяка седмица съм във Велико Търново, при моите съпартийци, с които имаме много идеи за бъдещето.

- Какви са новите предизвикателства? Кое е първото нещо, което трябва да се направи в стрелбата?

- Да разговарям с хората, да чуя техните проблеми и заедно да набележим необходимите стъпки. Вече проведохме първо заседание на УС. Определихме основните приоритети за мандата. Разпределихме задачите и поставихме важните цели. Ще обиколя всички клубове, за да видя на място каква е ситуацията. Вратата на кабинета ми ще е отворена постоянно за всеки един от стрелбата. Вижте - аз

ясно съзнавам,

че не съм повече

от другите,

просто ще бъда, ако мога да използвам древноримското определение: “Пръв между равни”.

Сега предстои защитата на проекта за бюджет в ММС. Надявам се да получим това, което заслужава спортната стрелба. Един от малкото медали на последните олимпийски игри е на стрелбата, затова очаквам да се отрази и на адекватното финансиране. Естествено - ние ще отидем пред ръководството на министерството с амбициозен, но реален проект.

Два са най-големите проблеми - липсата на треньори и изключително тежкото състояние на стрелковата база в страната.

Няма едно

национално

стрелбище,

което да отговаря на елементарните съвременни условия. Много малко клубове са останали. Помня много по-добри времена.

- Как могат да бъдат върнати младите на стрелбището?

- Можем да привлечем младите, като стигнем до тях. Като покажем най- хубавите страни на нашия спорт. Въпреки че не е чак толкова атрактивен както тенис или художествена гимнастика, нашият спорт има своя собствен чар. Една от важните ми задачи е да създадем продукт, наречен “спортна стрелба”. Има начини за това. Този продукт трябва да бъде привлекателен както за подрастващите, така и за спонсори и рекламодатели. Вярвам, че ще успеем.

- Сребърният медал на Тони Костадинова какво означава за българската спортна стрелба?

- Знаете, че нямаме нито едно нормално стрелбище, но имаме постоянни успехи. Олимпийският медал на Тони показва големия потенциал в българската стрелба. Десетки са българските стрелци с отличия от най-големите спортни форуми. Имаме школа, имаме традиции. Просто трябва да ги възстановим. Примерът на Тони и екипа ѝ са и показателни, че когато има успешна методика, когато се трудиш, за да реализираш мечтите си, когато има отдаденост на треньор и състезател, то нещата се получават. Медалът на Тони е пример. За всички нас.

- Как стои въпросът с финансирането?

- Надявам се това ръководство на ММС да бъде първото, което ще инвестира средства в национален стрелкови комплекс. Виждам, че новият министър има качества и му пожелавам успех. Един път съм се срещала с него, впечатленията ми са много добри.

- Едва ли сте загубили поглед върху спортната стрелба у нас през годините. Каква е ситуацията, перспективите?

- Разбира се, че не съм загубила връзката си. Вече ви казах, че това е моят спорт. Точно по тази причина аз приех предложението да стана председател на федерацията. За да мога да помогна - със знания, опит, контакти. Нека да е ясно - трудно можем да върнем старите успехи. Системата е различна. Конкуренцията в световен мащаб стана много силна. Но да привлечем децата, да си развием спорта - това можем и трябва да го направим. Всяка инвестиция в спорт е инвестиция в здравето на нашите деца. Цял живот съм отстоявала тази теза - като състезател, като депутат, като ръководител. Вярвам, че имам много съмишленици.

- Има ли надежда държавата да се заеме със спортната инфраструктура сериозно, защото е срамно да сме единствената държава в Европа, без нов и модерен стадион?

- Знам вашата лична отдаденост на тази кауза. Все пак чета “24 часа” от първия му брой. Разбира се, че сте прав. Винаги съм изповядвала това верую - че

за да привлечеш

младите към

спорта, трябва да

имаш какво да

им предложиш

Ние трябва да им предложим перспектива, условия, привлекателност - достатъчно големи, че да ги откъснем от компютърните екрани или от нощните заведения. Имаме нужда не само от модерен стадион, а от модерни тренировъчни комплекси в цялата страна. Тук искам да припомня, че проектът и първата копка на зала “Армеец” в София започнаха по времето, когато аз бях начело на българския спорт. Документирано е.

- Последно - какви цели си поставяте като ръководител на БСС - краткосрочни, средносрочни и дългосрочни?

- Вече определихме и приехме основните приоритети в УС. Това са изработване и приемане на програма за 5-годишен мандат. Създаване на маркетингова и медийна стратегия. Завоюване на максимален брой квоти за олимпийските игри през 2024 г. в Париж. Успешно участие на нашите стрелци в състезанията от международния спортен календар. Увеличаване на клубовете в страната. Привличане на повече деца в най прецизния и точен спорт. Само в това да успеем, значи сме си свършили работата.

Други от Спорт

Стефан Стоянов ще води "Ботев"(Пд) до края на сезона

Стефан Стоянов ще води "Ботев" (Пловдив) в оставащите три мача от първенството на Еfbet лига, съобщиха от клуба.  Днес  той направи първа тренировка начело на "канарчетата"

"Ботев" (Пд) играе 2 мача с гръцкия "Арис" в памет на Тоско Бозаджийски

"Ботев" (Пловдив) уреди 2 приятелски срещи с гръцкия гранд "Арис" (Солун). Двата "жълто-черни" отбора ще играят в памет на Тоско Бозаджийски. Големият привърженик на "канарчетата" загина

"Ботев" (Пд) загуби с 1:2 от "Арда" за "сбогом" с Бруно Балтазар

"Арда" победи с 2:1 "Ботев" (Пд) в Кърджали среща от 33-ия кръг на Първа лига. Домакините успяха да обърнат резултата, след като преди почивката изоставаха в резултата

Пловдивчанинът Димитър Кузманов отпадна на квалификациите от турнира "Ролан Гарос"

Димитър Кузманов отпадна в първия кръг на квалификациите на Откритото първенство на Франция по тенис за мъже и жени „Ролан Гарос". Пловдивчанинът отстъпи с 3:6

Бойко Борисов стана шампион по футбол при ветераните, тигрите биха с 5:3 "Ботев" (Снимки)

Воденият от Бойко Борисов тим на "Витоша" (Бистрица) стана шампион на България по футбол при ветераните. Във финалния двубой, игран пред над 1000 зрители на новоизградения стадион в Пловдив

>