"Спаси София": Инвестиции в трамвайни трасета и кварталите в бюджет 2022 на столицата
Инвестиции в ремонт и изграждане на нови трамвайни трасета, отчуждаване на частни имоти в парковете, обновяване на поликлиники, училища и облагородяване на кварталите. Това са предложенията на "Спаси София" за бюджет 2022 на столицата, които независимият общински съветник Борис Бонев и екипът му представиха днес.
"Важно е в бюджета на София да бъдат заложени конкретни приоритети, а не той да е миш маш от различни идеи. Бюджетът трябва да осигури развитието на София като зелен и устойчив град за хората. Нужни са инвестиции в проекти, които да направят градът по-устойчив на климатични изменения и икономически сътресения", смята Бонев.
От "Спаси София" настояват бюджетът за отчуждаване да бъде увеличен с 5 млн. лв., които да се използват само за изкупуване на частни имоти, попадащи в зелената система, като например Южния парк. Друга идея е да се засадят 150 000 дървета, за да се подобри качеството на въздуха. Предлагат се и нови спортни площадки в кв. "Гео Милев", байк парк в кв. "Орландовци" и писта за бягане в Южния парк.
"В новия бюджет трябва да залегне и развитието на трамвайния транспорт, който е много по-евтин от изграждането на метро. Предлагаме ремонт на трамвайното трасе по бул. "Мария Луиза" и проектиране на ново трасе по бул. "Т. Каблешков", обясни Бонев.
Друг проект предвижда изграждане на 3 безопасни кръстовища в "Овча купел", "Люлин" и "Слатина". От "Спаси София" настояват да се предвидят 3 млн. лв. за довършване на буферния паркинг при метростанция "Сливница", с който ще се осигурят 300 паркоместа.
Други предложения са за изграждане на детска градина в "Обеля 1", ремонт на 35-о училище в "Лозенец", обновяване на 3 общински поликлиники и реализация на проекта "Люлин градина" в най-голямото междублоково пространство в "Люлин 6".
Според организацията средствата за реализация на тези проекти могат да се осигурят без увеличаване на местните данъци. 15 млн. лв. повече могат да бъдат осигурени от данъка върху възмездните сделки, тъй като през 2021 г. имало 20% ръст на сделките. 12,4 млн. лв. допълнително приходи пък можели да бъдат събрани от данък сгради, тъй като през 2021 г. имало 39% ръст на новите жилища, които са влезли в експлоатация, изчисляват от "Спаси София". Освен това те настояват за индексация на таксата за издаване на разрешение за строеж, която не е променяна от 2006 г. В индексацията трябвало да влезе инфлацията и да се отчете увеличението на средната работна заплата на държавните служители. Това щяло да осигури допълнителни приходи от 12,5 млн. лв.
Всички проекти ще бъдат внесени в СОС. Надяваме се на подкрепа от останалите политически сили, уточни Бонев.