Иван Кръстев: В новата студена война най-страшното няма да са ядрените оръжия
- Рискът е животът ни да се превърне в низ от специални операции
- Путин очакваше, че украинците ще го посрещнат като освободител, стана друго - дори в Русия не знаят какво да мислят
- Когато земята гори под краката ти, "снишаването" не помага
- Най-важното за България сега: да има вътрешна сплотеност
Иван Кръстев е политолог и визионер, чиито анализи се цитират в големи световни медии.
- Г-н Кръстев, пишете, че заживяхме в света на Владимир Путин. А как ще излезем от света на Путин? Какви карти държи Западът срещу него, защото той вдигна силно залозите? За какво всеки трябва да си даде сметка в епохата, която настъпва?
- Ние вече наистина живеем в друг свят. Първо пандемията, сега войната в Украйна създават усещане за катастрофичност. Решението на Германия да изпрати оръжие на Украйна и да инвестира в собствената си военна мощ е най-яркият пример за радикалната промяна, на която сме свидетели. В тази нова ситуация най-голямата опасност е да си заровим главата в земята и да чакаме нещата да се решат от само себе си. Има моменти, в които “снишаването" е добра стратегия, но когато земята гори под краката ти, “снишаването” не помага.
В такава ситуация най-голямата сила на всяко общество е неговата вътрешна сплотеност.
- Доколко руското общество подкрепя ходовете на Путин - възможно ли е Русия да загуби войната сама със себе си, като Съветския съюз през 80-те години?
- Тази война не е война на Русия, тя е война на Путин. Руското общество не е подготвено за нея. То още не е решило какво мисли за нея.
В плановете на Кремъл война не трябваше да има, а просто “специална операция”, в която елитни десантни части превземат Киев, обезглавяват украинското правителство, “прочистват” страната от нежелателни елементи и поставят на власт проруско правителство, а украинците посрещат руските войски като освободители. Това не се случи.
Путин стана жертва
на собствената си
пропаганда
Украинците защитават своята независимост. Те се бият и за да ги победи, Кремъл ще трябва да разрушава градове и да убива хиляди хора, които говорят руски и се молят на същия Бог.
- Установеният след студената война европейски ред приключи, казвате вие. Периодът, който се задава, по какво ще се различава от нея? Струва ли си да си припомняме Карибската криза?
- Ако Путин остане на власт, бъдещето на Европа е конфронтация с Русия. Но това не е просто връщане на студената война, каквото я помни моето поколение, а нещо много по-страшно, защото ние днес живеем на един клик един от друг и защото всичко, което ни свързва - свободата да правим бизнес, да пътуваме, да се четем едни други,
се превръща в оръжие,
с което се опитваме
да се унищожим.
В новата студена война най-страшното не са ядрените оръжия, а това че животът ни ще се превърне в низ от специални операции.
- Някои подозират двойнственост в поведението на България в сегашната ситуация. За какво трябва да си дават сметка българските политически лидери?
- България има нужда от вътрешна сплотеност. Корабите потъват в океана не защото има вода около тях, а защото водата е влязла в тях.