Зърното с 10-годишен максимум
Засега обаче хлябът не поскъпва
Фючърсите на пшеницата и царевицата поскъпнаха значително, като зърното стигна 10-годишен максимум, а цената на соята в Китай нараства до най-високото си ниво от 2012 г., съобщи CNBC.
Русия и Украйна генерират около 29% от световния износ на пшеница, 19% от световните доставки на царевица и 80% от световния износ на слънчогледово масло.
Изпълнителният директор на Софийската стокова борса Васил Симов обаче заяви, че все още е рано да се правят заключения за трендовете, защото борсовата търговия в западното полукълбо завършва доста по-късно. На сесията на Софийската стокова борса, приключила в 14 часа в четвъртък, не са отбелязани каквито и да било движения в цените на основните борсово търгувани стоки: горива, метали, пшеница, слънчоглед и т.н.
“Дори няколко дни няма да са достатъчни, за да се правят изводи, а и българският пазар е твърде малък и до него трендовете достигат поне със седмица-две закъснение”, каза той.
Шефката на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Марияна Кукушева също смята, че е рано да се гледат борсовите индекси на зърното. “Това, че някъде по света нещо е подскочило за един ден, нищо не значи. В България зърненият баланс е вързан до новата реколта. Повече трябва да се притесняваме, че това е война за енергоизточници и онова, което предстои да се случи с цените на природния газ, би могло да бъде притеснително не само за производството на хляб, а и на много други храни и стоки”, каза пред “24 часа” Кукушева.
Председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Костадин Костадинов заяви пред “24 часа”, че пряко отражениe върху зърнопроизводството у нас не се очаква. “Забележете, че котировките на борсата в САЩ рязко подскочиха, но след това паднаха, макар и не точно до старото си равнище. Това е първоначална реакция, което е нещо нормално, такава ситуация е царство за спекулантите”, каза той.
Костадинов също подчерта, че истинските притеснения идват от енергоизточниците. От една страна, зърнопроизводителите използват торове, чиито цени много пряко зависят от цената на природния газ. От друга страна, идва времето на пролетната сеитба и браншът е принуден да купува сега горивото на висока цена, а не е сигурно, че догодина, когато дойдат приходите от засятото сега жито, те ще са достатъчно високи, за да компенсират разходите.
“Нашият износ е изцяло за ЕС, от Украйна и от Русия нито внасяме зърно, нито изнасяме, но все пак това е в нашия Черноморски регион. Когато друг път е имало конфликти в тази зона, минават 4-5 години, докато ситуацията със зърнения пазар изцяло се успокои”, каза още Костадинов.