СОС: Русия да даде шанс на мира, подобна военна агресия напомня за отминали епохи
Категорично осъждаме решението на руския президент Владимир Путин да започне пълномащабни военни действия срещу Украйна като стъпка от систематичното нарушение на международното право, започнало с анексирането на Крим и признаването на самообявилите се за независими държави области в Източна Украйна. Абсолютно неприемливо за нас е посегателството върху териториалната цялост на една суверенна европейска държава. Никакъв исторически прочит не оправдава военната интервенция, загубата на човешки животи и унищожени съдби. Това се казва в декларация, приета от Столичния общински съвет днес. Общата позиция е била обсъдена на извънреден председателски съвет преди началото на сесията, а декларацията бе изчетена от председателя на СОС Георги Георгиев.
"Изразяваме възмущението си, че Руската федерация еднолично сложи край на възможностите за дипломатическо решение на напрежението между двете страни, а преговорите бяха заменени с едностранни военни действия на територията на съседна суверенна държава. Подобна военна агресия напомня за отминали епохи, които се надявахме да са останали в историята. Възкресяването им в съвременния свят поставя цялото човечество и най-важните постижения на нашата цивилизация от последните 70 години пред сериозна опасност. Призоваваме Руската федерация да даде шанс на мира и да се върне на масата на диалога, където дипломацията да предотврати по-нататъшна ескалация на конфликта. Обръщаме се към руските граждани да използват всички законови средства, за да спрат безумната война, която започна тяхното правителство. Имперските амбиции и военната агресия нямат място в днешния свят", се посочва в декларацията.
Столичните общински съветници настояват "защитата на живота и здравето на цивилните граждани в региона да бъде абсолютен приоритет и изразяваме пълната си подкрепа за народа на Украйна и неговия европейски мирен избор".
"Световната демократична общност, към която принадлежи и България трябва да се обедини около ценностите, изградили европейската цивилизация и не допусне силово прекрояване на границите на една суверенна държава. Подкрепяме заявената от президента и премиера готовност на българската държава да предприеме незабавни действия за защитата на правата и законните интереси на българите, живеещи в Украйна, като им окаже необходимата подкрепа, включително чрез осигуряване на възможности за приемането им в България. Призоваваме българския президент и правителството да предприемат действия и наравно с нашите евро-атлантически съюзници да защитят принципите на международното право, да гарантират националния интерес на страната ни и общите ни ценности", се казва още в декларацията.
Тя бе приета в края на днешната сесия на СОС с 41 гласа "за", 1 - "против" и двама "въздържали се". В гласуването не уччаства групата на БСП.
"Да изчакаме националната позиция и да не бързаме като парле пред майка си. Тъй като не очакваме да се съобразите с това, групата на БСП засега ще се въздържи и ще изчака националната позиция", обясни председателят на групата на БСП в СОС Калоян Паргов.
Предложението му за отлагане на декларацията обаче не бе прието.
Ситуацията в Украйна стана повод в началото на сесията Методи Лалов да поиска СОС да разгледа доклад за преместването на паметника на Съветската армия, който е внесен отдавна.
"Това решение зависи от държавните институции, а не от СОС. Нееднократно ви призовавах да поправите доклада и да си свършите работата докрай. Този доклад трябва да е придружен от проект за преместването на паметника и от всички действия, които общината трябва да предприеме. В случая обаче става дума за държавна собственост, а не за общинска. Затова е необходимо становище от Министерство на културата, за да можем да разгледаме доклада", обясни председателят на комисията по култура и образование Малина Едрева.