Пътните фирми още не са получили парите си за 2021 година (Обзор)
МРРБ: Ще се плати до юли, но ревизията на свършеното не е приключила
Пътностроителните фирми все още не са получили парите за извършените от тях текущи ремонти през миналата година, алармира в понеделник Браншова камара “Пътища”. Тези пари не са предвидени и в проекта на бюджета за 2022 г., а в същото време държавата не е предвидила никакви други възможности, например цедиране на вземанията или факторинг, пише в отворено писмо на камарата.
Към края на август м.г. камарата претендираше за около 800 млн. лв. само за зимното поддържане и текущия ремонт на пътищата към онази дата. От АПИ тогава
признаха, че
дължат
741 млн. лв.,
като най-големите единични суми бяха към “Автомагистрали” ЕАД и “Грома Холд”.
Тогавашният служебен министър на регионалното развитие Виолета Комитова заяви, че никой не оспорва извършената работа, но
трябва да се
направи ревизия
на всичко,
защото в бюджета за пътно поддържане за 2021 г. са били предвидени само 480 млн. лв. за тази цел.
Междувременно обаче държавата склони пътните фирми да се откажат доброволно от все още действащите тогава многогодишни договори за текущо поддържане на пътищата, за да може да се започне на чисто.
В понеделник от МРРБ заявиха, че тази ревизия на практика
все още
продължава
“Дейностите се проверяват от междуведомствена работна група, в която участват съветник на министър-председателя, заместник-министри на регионалното развитие и благоустройството и на финансите, както и експерти от двете ведомства. Анализират се месечните, допълнителните и извънредните задания, възлагани на фирмите, и се прави ценови анализ”, казаха от ведомството.
Освен това от министерството на вицепремиера Гроздан Караджов твърдят, че споразуменията с пътностроителните фирми са парите да бъдат платени до юни-юли.
Те не са предвидени в проектобюджета за 2022 г., защото ще се осигурят с нарочно решение на Министерския съвет.
Нямало е и как в бюджета да се впишат суми, които все още не са изяснени, гласи отговорът на МРРБ. Това на практика означава, че сумата от 741 млн. лв., която АПИ призна миналата година, може да намалее.