Лорер: Чакаме мащабни инвестиции за улавяне на въглероден двуокис
- ще спасяваме висококвалифицирани кадри от Украйна, които да дойдат да работят у нас
- първият Институт за докторанти по изкуствен интелект, който се прави съвместно с швейцарски университет и Софийския университет, ще отвори през април
Министерството на иновациите води разговори за няколко много мащабни инвестиции за прихващане на въглероден двуокис в следващите 3-4 години в Северна България.
Това заяви министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер по време на изслушване в Комисията по икономическа политика и иновации в парламента.
Той припомни, че по Закона за насърчаване на инвестициите са предвидени 9 млн. лв. по основния бюджет, както и 13 млн. лв. в резерв за насърчаване на инвестиции. В последните седмици министерството е водило разговари за няколко инвестиции: за соларни панели край Хасково за 300 млн. лв., открит е завод край Пловдив за електровелосипеди за 80 млн. лв., турска инвестиция за 10-15 млн. лв. за високотехнологични влакна, разширение на завод за части за автомобили за 100 млн. Водени са разговори и за няколко проекта за военни производства, които касаят поръчки и на Министерството на отбраната.
По темата ниършоринг обаче сме "изпуснали влака в последните години", каза Лорер. Затова и е пропаднала инвестиция на един от най-големите производители на чипове, който в последните години правила проучване за завод в Европа, но България не се е включила.
Готови сме да помогнем на висококвалифицирани специалисти, работещи в Украйна, да дойдат у нас. Става въпрос за кадри, работещи в развойни центрове в Украйна на компании, позиционирани в България. Това може да бъде катализатор за допълнителни разговори за кадри и от Грузия, Беларус, каза още Лорер.
Министърът даде подробности и за програмата за енергийна ефективност по REACT EU. В момента се водят преговори с ЕК средствата да се увеличат двойно. С тях ще могат да се финансират материали и оборудване като термопомпи, слънчеви колектори, топлообмени, компресори. Размерът на финансирането ще е между 50 и 150 хил. лв., но предприятията ще трябва да участват самостоятелно с 50%. До 10 дни програмата ще се пусне за обществено обсъждане.
До края на март трябва да бъде внесен последния вариант на програмата „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ след изчистване на забележките от ЕК. По график би трябвало през есента да се пуснат първите конкурси за кандидатстване.
През април ще отвори първият Институт за докторанти по изкуствен интелект, който се прави съвместно с швейцарски университет и Софийския университет. Идеята е тези кадри след това да привличат компании от сектора на високите технологии Частично по плана за възстановяване и през новия програмен период пък ще се дофинансират докторантски програми с водещи университети за развитие на високотехнологични кадри у нас.
ББР мисли върху продукт за подкрепа на стартъпи, който да представлява съвместно финансиране заедно с фондовете - модел, който е много популярен на Запад.