Защо татусът разделя млади и стари
Татуировките не са явление на нашето съвремие. Още от древността те са се използвали, за да покажат определен социален статус, например. За общества като Индия татуировките са ярък културен феномен.
Днес освен с културата и традициите на определени общности татуировките са модерни и като начин да покажеш себе си, да се чувстваш по определен начин.
В проучването на “Тренд” правят впечатление няколко тенденции. Първата - възрастта е ключов фактор във възприемането на татуировките. Възрастните хора в големи дялове не одобряват тази форма на изразяване, а и в някаква степен са склонни да стигматизират хората с татуировки.
Младите, от друга страна, са по-положително настроени към татуирането и татуираните хора. За тях това е начин да покажат индивидуалност, да заявят себе си, да покажат принадлежността си към нещо, символ са и на желанието за бунт. Тъкмо затова най-често татуировките се правят в младежките години.
От друга страна, впечатление прави и още един елемент - високите дялове хора, които приемат хората с татуировки като склонни към криминални прояви и употребяващи наркотици и алкохол. Това също не крие особена изненада. В общественото съзнание т.нар. мутри и затворници например нерядко се татуират, за да изразят себе си. Такъв тип образи с рисково поведение са основен източник на модели, които създават негативни възприятия и стереотипи у хората по темата. В Япония например татуировките са забранени, защото в японската култура татуировките са свързани предимно с мафията Якудза.