София прави първата у нас правна клиника за жертви на домашно насилие
Създаваме и втори кризисен център за пострадали жени и деца от цялата страна, обяви шефът на СОС Георги Георгиев
Първата у нас правна клиника за предоставяне на безплатна юридическа помощ на жертви на домашно насилие създава Столичната община. Инициативата е на кмета на София Йорданка Фандъкова и на председателя на Столичния общински съвет Георги Георгиев.
"Става дума за един изключително сериозен проблем - домашното насилие. Всички данни сочат, че по време на пандемията заради изолацията тези случаи се увеличават. Това е изключително тревожна тенденция. Преди около два месеца бях на протеста "Нито една повече". Там чух разказите на две жени, пострадали от домашно насилие. Оттогава работим по тази тема с редица неправителствени организации, които работят в тази област, анализирахме с тях най-сериозните проблеми и сме готови да представим два нови проекта. От една страна става дума за държавна политика, но Столичната община е доставчик на над 100 социални услуги и може да допринесе за каузата "Нито една повече", обясни Георгиев.
В момента в столицата има един кризисен център за жертви на домашно насилие с капацитет от 8 места. През 2020 г. в него защита са получили над 40 жени, а на още 60 са предоставени различни услуги - например консултации.
По данни на националния омбудсман издадените ограничителни заповеди са над 3000, като 2/3 от тях са за защита на жени и деца.
"Затова удвояваме капацитетът на кризисния център и разкриваме още един с 10 места. Надяваме се, че така ще можем да помогнем на още поне 130-140 пострадали. Не въвеждаме критерий за постоянен или настоящ адрес в София. Този център ще дава подслон и защита на пострадали от домашно насилие от цялата страна. Те ще могат да останат до 6 месеца в кризисния център, освен подслон там те ще получават и психологическа помощ. Издръжката ще е за сметка на общинския бюджет, от който за тази услуга се предвиждат 160 000 лв.", добави Георгиев.
Очаква се новият център да заработи до лятото, тъй като първо ще бъде обявен конкурс за избор на неправителствена организация, която ще го управлява и ще предоставя услугата. Вече се проучват няколко имота, в които да се помещава центърът. Решението за точната локация ще остане анонимно и предстои да бъде определено от СОС на закрито заседание, което Георгиев предстои да свика.
Другата нова услуга в подкрепа на жертви на домашно усилие, която ще бъде създадена в София, е разкриване на правна клиника. Тя ще е първата у нас и в нея щристи ще предоставят безплатна правна помощ на пострадалите, ще изготвят необходимите документи за издаване на ограничителна заповед, ще представляват жертвите в съда и др. За тази услуга също ще бъде обявен конкурс за избор на организация, която да я предоставя, а разходите ще са за сметка на общинския бюджет.
"Надяваме се, правната клиника да помага на между 80 и 100 пострадали от домашно насилие годишно", обясни Георгиев и уточни, че и двамата доклада ще бъдат внесени тази седмица в СОС, като се надява да получат подкрепа от всички политически групи.
"Не за първи път София е иноватор в социалните услуги, които след това се припознават от държавата. Надяваме се, че и този път това ще се случи. Тази година предстои да разкрием още 7 нови социални услуги, а общия брой на тези, които предоставяме е над 100. Те включват както услуги от резидентен тип, така и почасови такива като дневните центрове, например", каза зам.-кметът по социални дейности Албена Атанасова.
Георгиев обясни и, че в момента има работна група, която подготвя промени в Закона за защита от домашно насилие. Една от нужните промени, според него, е създаване на регистър на издадените ограничителни заповеди, тъй като в момента едно РПУ не знаело колко ограничителни заповеди е издало съседното РПУ.