40 години майсторене на празнични фенери
С малка пила в едната ръка и чук в другата, Дзоу Хунда тъкмо привършва с една партида декоративни фенери. 73-годишният майстор неуморно създава празнични фенери през последните 40 години в село Байюн към град Уънчан в провинция Хайнан, разказва в репортаж Радио Китай.
Типичната структура на традиционния занаят включва фенери с йероглифи, които носят късмет, като „фу“ и „си“, означаващи богатство и щастие.
Празникът на фенерите, който тази година се пада на 15 февруари, е завършекът на Китайската нова година.
В Уънчан хората обикновено „изпращат светлини“, за да отпразнуват празника и изразят своите желания и очаквания, една традиция датираща от преди повече от 100 години.
С настъпването на вечерта се запалват фенерите. Придружени от звуците на гонгове и барани децата носят малки фенери, докато възрастните традиционни фенери на рамо, с което започва „парадът на фенерите“ .
Всъщност постоянството на майсторите на фенери поддържа традициите живи.
За Дзоу Пролетният празник е най-натовареното време през годината. В този период той изработва фенери всеки ден, като му остава едва три четири часа сън на вечер. Тази година той успял да направи около 500 фенера, които са изпратени на хора в околните близо 120 села.
Изработката на фенер обикновени включва три етапа - рамкиране, декоративно изрязване на хартия и облепване.
Рамката на фенера се изработва от бамбук, който е обикновено двугодишен, не прекалено млад, но и не прекалено стар. „Ако е по-мек, ще се свие лесно, ако е твърде стар, ще се счупи лесно“, обяснява Дзоу, като добавя, че колкото по-точно изрязано е дървото, толкова по-добре ще се получи фенера.
Декоративното изрязване е свързано много с дизайна, който обикновено заимства симетрични модели, така че светлината да се излъчва по-добре от вътрешността.
Техниката по облепване на хартията се е подобрила през последните години. Дзоу казва, че в миналото се е използвало лепило под формата на паста, но се е втвърдявало за една вечер. „Сега използваме обикновено лепило, което е по-ефикасно“.
За Дзоу красотата на традиционните фенери се крие във взаимодействието между светлината и декоративно изрязаната хартия.
„Истинската същност на традиционното народно изкуство се разкрива, когато светлината преминава през изрязаната хартия“, каза майсторът. Той отбелязва, че шоутата с фенери в големите градове изглежда обръщат внимание единствено на външния вид, губейки от традиционния чар на фенерите.
Времето и усилията необходими за изработката на фенери доведе до спад в броя на занаятчиите, занимаващи се с това изкуство. Дзоу обаче не се отказва, тъй като изпитва особена привързаност към традиционния занаят.
„Изпращането на светлини е наш местен обичай и е много известен. Ако никой не прави фенери народният занаят ще бъде изгубен“, казва Дзоу пред Радио Китай.
Днес неговите две внучки, както и синът му и снаха му се занимават с изработката на традиционни фенери.