Редовният спорт повишава оценките в училище

14.02.2022 03:00 Павлина Трифонова
Отмяната на състезания и лагери заради коронавируса отказва някои малчугани дори от любимия футбол.
Децата биха спортували много неща, ако се забавляват.

Най-добър резултат дава по математика, показа проучване

Покрай пандемията всички намалиха сериозно физическата си активност и все по-често родители се оплакват, че трудно могат да мотивират своите деца да спортуват или играят на открито, което преди са правили с удоволствие. В резултат стават все по-закръглени и инертни, а перспективите да се върнат бързо към здравословно тегло и начин на живот все по-лоши.

“Не мисля, че скоро ще се справим с този проблем и че само редовно присъствено обучение може да го реши. Всички училищни медицински сестри сме много загрижени от случващото се, защото болестта на затлъстяването има голямо въздействие не само върху здравето, но и върху ученето на децата”, казва Кейт Кинг, президент на американската асоциация на училищните медсестри в Охайо. По думите ѝ съществуват редица изследвания, които показват, че

при спорт в

мозъка ни

се освобождават

ендорфини,

които подобряват

мисловната ни

дейност

и ни карат да се чувстваме по-добре. Също така правенето на почивки за физическа активност по време на учене помага на мозъка да обработва по-бързо информацията, която е получил.

Скорошно швейцарско проучване даже установи, че има връзка между спорта и получаването на високи оценки в училище. Учените от Университета в Женева са тествали нивата на знания и активност на 193 ученици от 8 до 12-годишна възраст от осем училища. Първо са ги подложили на совалка – бягане между две точки, разположени на 20 метра една от друга. Задачата е била да тичат напред-назад между тях с все по-бързо темпо. “В комбинация с фактори като височина, тегло, възраст и пол този тест ни позволи да оценим сърдечносъдовата форма на всeки участник в изследването”, обяснява Марк Янгюез, един от авторите му.

След това децата са били подложени на различни проверки за измерване на когнитивната им гъвкавост и способност да запомнят. Например имали са възможност за части от секунда да погледнат картинка с плуващи риби и да отговорят в каква посока се движи централната от тях или пък да запомнят за много кратко време поредица от числа, които по-късно да повторят в обратен ред. Също така е трябвало да свържат цифри, отговарящи на букви, във възходящ ред според мястото, на което те се намират в азбуката. Учените са измервали различни показатели като прецизност и бързина на даваните отговори. Освен това са призовали децата да продължат с физическата активност и са сравнили получаваните оценки от тях в училище по френски език и математика за трите последни срока, докато се е провеждало проучването.

Така са установили, че спортуващите редовно дават по-добри училищни резултати, като физическите упражнения са най-полезни при постигане на напредък по математика. Те все още не могат да кажат защо е точно така, но смятат, че се дължи на факта, че спортът

подобрява

изпълнителните

функции

и мисловната гъвкавост, което помага при трупане на знания по предмети, изискващи конкретни и структурирани отговори.

До подобен извод стига и професор Чарлз Хилман от Университета в Бостън в свои по-ранни изследвания. Той също открива връзка между физическата подготовка и способността да превключваме между задачи, както и да съхраняваме и обработваме информация в умовете си.

Затова отказът от спорт не е само проблем на физиката и на него

не трябва да се

гледа единствено

като на регулатор

на теглото,

който може да бъде заменен с ограничаване на яденето. Още повече че редица други проучвания показват колко важно е балансираното хранене при подрастващите за тяхната умствена дейност. Например изследване на университета в Пенсилвания е установило, че децата, които ядат риба поне веднъж седмично, имат по-висок коефициент на интелигентност и спят по-добре.

Така че час по-скоро трябва да намерим начин да върнем децата към естественото им състояние на игра и движение. Психолози предупреждават, че това няма да е никак лесно, докато съществуват коронавирусни ограничения, забраняващи лагери и спортни състезания, които са сериозен стимул за подрастващите да тренират. Някои малчугани вероятно ще бъдат притиснати да догонват пропуски в училище, които са направили по време на онлайн обучението, и това ще е за сметка на времето им за физическа активност. Други с напредване на възрастта просто ще се откажат, защото не смятат, че са толкова добри в спорта, за да му отделят време, когато са затрупани с други предизвикателства.

И точно тук е ролята на родителите, които трябва да продължават да насърчават децата към физическата активност като част от нещата, помагащи да бъдат здрави и успешни в живота. Да им съдействат да открият спорт, който ще ги прави щастливи, като инвестират средства в неща като клуб, екип и оборудване. За възрастните това вероятно не е от толкова голямо значение, но подходящи модерни дрехи и обувки могат да помогнат на по-срамежливи тийнейджъри да тръгнат на фитнес или да карат колело.

Разбира се, основният фокус трябва да е забавлението. Децата няма да започнат да се занимават с нещо, ако то не им харесва. А и

когато са

радостни от

някаква дейност,

те искат

да я продължат,

независимо колко трудности срещат. Ако постигат резултати и усилията им са забелязани и похвалени, те се чувстват уверени да опитат и с нещо друго.

Най-добрият начин за осигуряване на редовна физическа активност е чрез включването ѝ в ежедневния график на малчугана. Това може да стане чрез ходене пеша, с колело или тротинетка до училище. В предучилищна възраст е достатъчно просто да си играят няколко пъти на ден, като биват развивани двигателни умения като скачане, катерене и хвърляне.

От 6 до 17-годишна възраст вече задължително трябва да имат поне час физическа активност всеки ден. Пак може да е свободна игра, разходка или бягане, но е по-добре да се насърчават към определен спорт, тъй като така по-лесно могат да си създадат здравословен модел, към който да се придържат цял живот. Сред подходящите са плуване, гимнастика, тенис, каране на колело, ски, кънки и колективни спортове като футбол, волейбол и баскетбол. Най-добрият вариант е да се опитва от повече неща в ранна възраст, тъй като това трупа физически опит, а както стана ясно, и знания.

Други от Спорт

Стефан Стоянов ще води "Ботев"(Пд) до края на сезона

Стефан Стоянов ще води "Ботев" (Пловдив) в оставащите три мача от първенството на Еfbet лига, съобщиха от клуба.  Днес  той направи първа тренировка начело на "канарчетата"

"Ботев" (Пд) играе 2 мача с гръцкия "Арис" в памет на Тоско Бозаджийски

"Ботев" (Пловдив) уреди 2 приятелски срещи с гръцкия гранд "Арис" (Солун). Двата "жълто-черни" отбора ще играят в памет на Тоско Бозаджийски. Големият привърженик на "канарчетата" загина

"Ботев" (Пд) загуби с 1:2 от "Арда" за "сбогом" с Бруно Балтазар

"Арда" победи с 2:1 "Ботев" (Пд) в Кърджали среща от 33-ия кръг на Първа лига. Домакините успяха да обърнат резултата, след като преди почивката изоставаха в резултата

Пловдивчанинът Димитър Кузманов отпадна на квалификациите от турнира "Ролан Гарос"

Димитър Кузманов отпадна в първия кръг на квалификациите на Откритото първенство на Франция по тенис за мъже и жени „Ролан Гарос". Пловдивчанинът отстъпи с 3:6

Бойко Борисов стана шампион по футбол при ветераните, тигрите биха с 5:3 "Ботев" (Снимки)

Воденият от Бойко Борисов тим на "Витоша" (Бистрица) стана шампион на България по футбол при ветераните. Във финалния двубой, игран пред над 1000 зрители на новоизградения стадион в Пловдив

>