Стоян Панчев: Реалистично е 15% от пушачите да преминат на алтернативи в следващите 5-10 години

14.02.2022 09:01 Христо Николов
Стоян Панчев

При 50% отказ от конвенционалните цигари смъртните случаи в България ще намалеят с 4 хиляди на година, казва икономистът

- Господин Панчев, от изследването на ЕКИП за ефектите върху обществото от преминаването към алтернативи на конвенционалните цигари, което сте ръководили, се вижда, че тютюнопушенето сред най-младите е намаляло с приблизително 5% за времето между 2014 и 2020 г., докато същото не се отнася за по-високите възрастови групи. Как можем да си обясним това?

- Като промяна в потребителските навици, свързана с това какво е модерно да употребяват по-младите пушещи и непушещи. Не смятам, че причината са някакви специални програми, които са ги разубедили да не пушат, някакви образователни цели, които се преследват и т.н. По-скоро самите потребители в този възрастов диапазон са насочили вниманието си към други неща. Тук става дума за намаляване на пушенето изобщо, а не за пренасочване към други тютюневи изделия. В момента са по-популярни здравословни тенденции в начина на живот, младите изобщо имат други виждания за живота.

- Кои са четирите главни заболявания, чиято първопричина е тютюнопушенето и за чието превъзмогване обществото харчи най-много средства?

- Употребата на тютюневи изделия е в основата най-вече на мозъчните инфаркти, второто са заболявания на органите на кръвообращението, например аневризми, запушвания на кръвоносни съдове. На трето място е ракът на белия дроб и на други дихателни органи и на четвърто – хроничната обструктивна белодробна болест. Това са хората, които често боледуват от бронхопневмония и други последици от увредата на белия дроб.

- А защо използвате три различни сценария за преминаване на пушачите към алтернативи на конвенционалните цигари, с 1%, с 15% и с 50% от пушачите? Защо не разгледате примерно възможността за 100% предпочели други тютюневи изделия или изобщо отказ от тютюн?

- Не го разглеждаме, защото ни се струва нереалистично. Ние разглеждаме само достъпните на българския пазар алтернативи. У нас имаме достатъчно мерки за ограничаване на тютюнопушенето – програми за отказ, забрани за тютюнопушене на работното място, в закрити обществени помещения и т.н. Всички те работят, но не водят до този ефект, който е желан, камо ли пък до 100% отказ от тютюнопушене.
Затова се опитваме да разглеждаме сценарии, които са по-близки до действителността. Първият вариант – с 1%, е базов минимален ефект, който със сигурност е постигнат вече. Ако са 3%, ефектът върху разходите за обществено здраве ще е три пъти колкото този при 1%. Към 2022 г. със сигурност имаме повече от 1% преминали на алтернативни форми за употреба на тютюн и затова вторият сценарий – с 15%, го разглеждаме като постижение, към което можем реалистично да се стремим за следващите 5 до 10 години. Тогава ще имаме много сериозни ефекти върху публичните разходи за здравеопазване.

- Кои са най-големите публични разходи за здравеопазване, които се спестяват при различните сценарии и от какво най-вече идва това спестяване?

- Това са свързаните с удължаване на продължителността на живота разходи и тези, свързани с увеличаване на производителността на труда, защото хората остават по-дълго на пазара на труда. Например разходите, които плаща здравната каса и бюджетът на министерството на здравеопазването за тези четири главни болести.

- Подлежат ли смъртните случаи, свързани с тези четири заболявания, на цифрово изражение и какво би било то?

- Възможно е да имаме намаляване на смъртните случаи. Ако разгледаме най-положителния сценарий – този с 50% промяна на потребителските навици, с над 4 хиляди могат да бъдат намалени смъртните случаи за една година, което е сериозен ефект. А този ефект се свързва с ефекта от увеличената производителност на труда, защото повече хора ще присъстват по-дълго на пазара на труда.

- А какъв е крайният кумулативен ефект от преминаването на пушещите към алтернатива на конвенционалните цигари?

- Годишно загубите, свързани с тютюнопушенето са около 4,4 млрд. лв. Смятаме, че ако 50% от пушачите преминат към алтернатива, ефектът ще бъде спад с 41% на тези 4,4 млрд. лв., или с други думи – 1,8 млрд. лв.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>