В сезона на романтичните измами сме
Празници като Свети Валентин увеличават рисковете от мними обожатели
Анна се присъединява към международния сайт за запознанства Zoosk през февруари 2019 г., след като четири години води самотен начин на живот, възстановявайки се емоционално от брак, белязан от насилие. Тя е финансов специалист в Англия, минала е 50 г. и се чувства готова да потърси отново партньор.
В сайта попада на мъж, който се представя за Андрю, красив български вносител на храни, живеещ в Лондон. Още с първата размяна на информация онлайн тя се чувства заинтригувана от него. Започват да разговарят с часове по телефона всеки ден. “Той ме обсипваше с любов и внимание. Ако си представите захарно петле, аз бях дръжката му, а той захарта, увита около мен. Имах чувството, че летя”, разказва жената пред “Гардиан”, която отказва да разкрие истинската си самоличност и се представя просто като Анна.
Точно когато планират първа среща на живо, той обявява, че трябва спешно да замине в командировка във Франция, но продължават да се чуват всеки ден или да си разменят съобщения онлайн. На петата седмица от запознанството им той за първи път иска пари назаем от нея. Твърди, че му трябват, за да покрие пристанищни такси. “Каза ми, че има криза в бизнеса и се нуждае от помощ. Звучеше много притеснено, съжалих го и реших да му помогна”, спомня си Анна.
След това молбите му стават все по-чести и за по-големи суми. Първо казва, че дъщеря му е болна. По-късно съобщава, че е починала и няма пари да репатрира тялото ѝ от Франция до България. В един момент съобщава, че е взет за заложник от лихвари. “Бях много разстроена. Казваше, че го държат в стая без прозорци и го бият. Изпрати ми снимка на счупената си ръка”, обяснява жената. Тя се опитва да провери неговите твърдения, но винаги получава документи, които по някакъв начин доказват необходимостта от исканите суми. Например съобщение от френска траурна агенция, на която да преведе парите. Когато изразява някакви други съмнения, Андрю винаги успява да разсее нейните страхове и да я “всмуче обратно във всемогъщия си любовен балон”.
До лятото на 2021 г. двамата така и не успяват да се срещнат, но Анна вече му е дала 350 000 паунда. Той продължава да твърди, че е заложник и тя се опитва чрез френска група във фейсбук за изчезнали лица да потърси информация за него. Когато публикува снимката от профила му Zoosk, ѝ казват, че всъщност това е фотография на мексикански актьор. “Опитаха се да ми обяснят, че съм била измамена, но не можех да повярвам. Казах им, че съм водила и видеоразговори с него и знам, че изглежда така. Тогава научих, че подобни измамници използват технология за наслагване на снимка върху движещ се образ”, разказва жената.
Преминава през редица емоционални състояния, преди да се реши да се обърне за помощ към британския център за киберпрестъпления Action Fraud. От неговите експерти разбира, че е станала жертва на така наречените романтични измами в интернет, които буквално са експлодирали по време на пандемията, докато много самотни хора бяха лишени от социални контакти, оставайки в къщи. Само във Великобритания са докладвани 8863 подобни случая между ноември 2020 и октомври 2021 г. Смята се, че са изгубени общо 68 млн. паунда, което е повече от измамите с онлайн пазаруване, равняващи се на около 63 млн. паунда годишно.
Често извършителите на романтични злоупотреби се активизират около празници като Свети Валентин и Коледа, когато самотните хора са най-уязвими. От Action Fraud казват, че срамът и стигмата на жертвите понякога са толкова сериозни, че те не само не търсят помощ, когато съмненията им се засилват, но не съобщават дори и за крупни измами, от които са пострадали.
“Много от нас имат рани от минали връзки, напредваща възраст или външен вид, които ни правят по-лесна плячка на някой, който обещава любов. Изкушаващо е да игнорираме съмненията и да видим това, което искаме да видим. Този когнитивен процес е известен като слепота за предателство. Понякога хората имат представа за случващото се, но страхът от изоставяне е твърде голям, за да му се противопоставят”, обяснява английският терапевт Оливия Джеймс. Според нея романтичната измама е просто по-екстремна версия на нещо, което много от нас са преживявали. Затова не е необичайно, че се пренебрегват някои от нейните признаци и се дава воля на спасителна фантазия. Просто си казват, че ако успеят да помогнат на този човек, ще могат да изживеят щастливо и своя любовен романс, допълва Джеймс. Затова и последиците от този вид престъпления са доста тежки. Пострадалите се чувстват напълно дестабилизирани. Спират да се доверяват на себе си или на някой друг, старадат от психически разстройства. Като хора ние се нуждаем от връзки с другите, така че да бъдеш предаден от някого, когото смяташ за твоя сродна душа, е невероятно трудно, посочва английската терапевтка пред “Гардиан”. Общественият натиск за намиране на постоянен партньор също увеличава податливостта на жертвите, особено след определена възраст.
“Изглежда, най-голям риск има за тези над 45 г., особено жени. До тази възраст те обикновено имат успешен бизнес, притежават къща или са получили наследство. Измамниците са манипулативни и използват различни техники, за да опознаят своите жертви, преди да се свържат с тях онлайн”, казва Саманта Купър, която управлява разследваща компания, специализирана в любовни измами. По думите й в повечето случаи нещата се случват така, че е невъзможно да се върнат дадените пари. Така че справянето с тези престъпления може да дойде преди всичко с превенция и насърчаване на пострадалите да говорят, за да предпазят други да се поддадат.
Две дами например обединяват усилията си, за да вкарат в затвора за 10 г. изпечен манипулатор. Ричард Робинсън ловува в социалните мрежи за самотни жени. Свързва се с тях. Представя се като мъж мечта и бързо им предлага брак. Сключването му обаче започва да се бави, тъй като той твърди, че има проблем с финализиране на развод. Междувременно убеждава новата си любима да продадат нейния дом, за да си купят заедно по-голяма къща. Щом това се случи, прибира парите от нейния имот и изчезва.
“Постъпих невероятно глупаво, но той беше толкова убедителен. Сега съм с разбито сърце и не вярвам на собствената си преценка. Чувствам се много самотна, но не знам как някога ще мога да се доверя на някого отново”, каза 62-годишната Карол, която попада в мрежите на Робинсън през 2015 г. Представяйки се за Гари, за година той успява да я убеди да се сгодят и да продадат къщата ѝ.
Някои жертви са замесени в пране на пари
По време на пандемията банковите преводи, свързани с романтични измами, са се увеличили с 20%, съобщи Би Би Си. Освен това все повече жертви са изложени на риск от съдебно преследване, тъй като се оказва, че неволно са прали пари за престъпни банди по молба на фалшивите им онлайн гаджета. Например австралийка, която смята, че се е влюбила в американски военен, в крайна сметка става част от схема за узаконяване на 150 000 австралийски долара.
Затова специалисти по киберпрестъпления съветват да не давате на никого достъп до банковата си сметка, да не превеждате пари и да не теглите заем в полза на друго лице, особено ако скоро сте го срещнали онлайн. Да използвате функциите за обратно търсене на изображения в интернет, за да видите дали снимката на човека, с когото си пишете, не е фалшива.
Ако усетите, че сте попаднали в схема за измама, не премълчавайте, а незабавно се свържете с банката си и ги уведомете за случващото се. Не предоставяйте на никого копия от лични документи като паспорт и шофьорска книжка, дори интернет обожателят ви да твърди, че са му необходими за резервация за съвместно пътуване или наемане на хотел. Следете дали променя каналите за комуникация с вас, тъй като повечето измамници срещат жертвите си в сайтове за запознанства, но веднага ги молят да пренесат общуването си чрез социални медии или по телефона, където разговорите по-трудно могат да бъдат проследени и документирани.