Направете сух шампоан с царевично нишесте, какао и етерично масло
За да не се омазнява косата ви твърде често,
я измивайте веднъж на всеки три дни
Стрес, често измиване, климатични условия, нездравословно хранене, хормонален дисбаланс, наследственост или неправилна козметика водят до бързото омазняване на косата. Много голям процент от хората имат този проблем. Мазната и мръсна коса най-вече не е красива. Тя е резултат от интензивното отделяне на естествени секрети. Един от основните съвети за намаляване на омазняването на скалпа е да спрете да докосвате прекалено често косата си. Постоянното сресване пък стимулира отделянето на мазнини, разпространявайки ги от скалпа по дължината на косата. Затова е хубаво да минавате с гребен само сутрин и вечер. Едно от най-важните неща е да намалите миенето на косата. Твърде честото къпане отнема естественото омазняване на скалпа, затова трябва да разредите постепенно измиванията. Препоръчително е това да се случва на всеки 3 дни или най-много през ден.
Ако все пак косата ви изглежда мазна, а искате да ѝ вдъхнете блясък и обем, може да ползвате сух шампоан. В магазините продават много видове, но вие може да си направите и сами вкъщи. Сухите шампоани хем поддържат косата чиста, хем не се налага да я миете всеки ден, което я изтощава и изтънява бързо. Те не заместват изцяло измиването, но освежават косъма, като почистват скалпа и отстраняват частиците, които омазняват косата. Много са удобни за ползване, ако бързате и нямате време да я миете, сушите и стилизирате. Освен това придават обем.
Бързо и лесно вкъщи може да си забъркате няколко съставки за сух шампоан. Ако имате по-тъмна коса, хубаво би било да ползвате какао на прах. Затова смесете 1/4 ч.ч. от него, 1/4 ч.ч. царевично нишесте и 7-8 капки етерично масло по ваш избор. Разбъркайте добре и съхранявайте в плътно затворено бурканче. Нанасяйте с по-голяма четка за грим в корените. След това трябва да сресвате хубаво и да оформите с пръсти.
Ако имате светла коса, вместо какао трябва да ползвате сода бикарбонат. Необходимите продукти са същите като за другата рецепта: 1/4 ч.ч. хлебна сода, същото количество царевично нишесте и около 8 капки етерично масло. После нанасяте и оформяте с четка. Ако искате по-голям обем, може да стилизирате със сешоар.
Може да направите по-голямо количество от сухия шампоан, като смесите половин чаша царевично нишесте, 2 супени лъжици какао на прах - за хората с по-тъмна коса, и 10 капки етерично масло. Ако косата ви е червена или кестенява, използвайте 2 супени лъжици канела.
Хубаво е да знаете, че сухият шампоан помага само на косата, не и на кожата на главата. Затова не очаквайте той да премахне замърсяванията от скалпа. За да не запушите порите, използвайте сухия шампоан само един път в седмицата. След това измивайте косата си с шампоан.
Малко по-сложна рецепта за сух шампоан включва: царевично нишесте, какао, 5 капки етерично масло от розмарин, 1 чаена лъжичка цинков оксид, който се продава в аптеките, и 1/4 чаена лъжичка зелен чай. Какаото и царевичното нишесте попиват мазнината от скалпа и в същото време укрепват косата. Маслото от розмарин освежава и регулира омазняването, зеленият чай защитава косата, а цинковият оксид лекува себорея.
Ако нямате толкова време и продукти, може набързо да забъркате в равни пропорции овесено брашно и сода бикарбонат. Най-важното е да държите сместа в плътно затваряща се кутийка, бурканче или шишенце.