20 лв. ще стигне буркан с български мед, пчелните семейства масово измират
Украински и китайски имитации подбиват пазара, все повече пчелари се оттеглят от бизнеса
От 12 на 20 лева ще скочи цената на буркан пчелен мед, прогнозираха производители от Пловдивско навръх професионалния си празник свети Харалампий. Причината са малките количества, които са извадили м.г.
През 2021 г. цената на дребно за буркан от 0,7 кг е нараснала с 2 лева и се предлага между 12 и 15 лева в големите вериги и по пазарите, обясни пред „24 часа“ потомственият пчелар Борис Бормалийски. Той се занимава с производство на пчелен мед от 20 години и в момента се грижи за 1100 кошера в хисарското село Черничево. На същото мнение е и колегата му от дружество „Акация“ в Пловдив Николай Гайдев.
Причината за по-високите цени са лошата година и по-малките количества от кошер. Ако в преди нормалният добив е бил 20 кг, сега в някои случаи е паднал до 5-6 кг.
„Близо 20% от пчелните семейства в Пловдивска област са загинали през 2021 г.“, предупреди Гайдев. По думите му цената се вдига и заради поскъпналите консумативи – от една страна. От друга – все повече пчелари се отказват от бизнеса.
„Не сме приоритет на държавата и миналата година дори ни бяха отнети плащанията по схемата Де минимис. Колкото и да бяха нищожни – 5-6-7 лв. на кошер, все пак сумите бяха от помощ поне за консумативи“, коментира Гайдев.
Другият проблем, с който се сблъскват производителите, е нискокачественият украински и китайски мед, който подбива българския пазар и удря производителите на едро. Заради вноса през миналата година едровата изкупна цена на родния мед е била 5,50 лв. за килограм.
„Цените на тока не са ни проблем, защото те не участват в нашето производство, но стойността на един кошер е скочила от 50 на 150 лева заради дървения материал - 900 лева за кубик“, обясняват пчеларите. Поскъпнали са и рамките, и други аксесоари.
Истинският проблем обаче е в измирането на пчелните семейства, единодушни са в бранша. „Имам колеги, при които е погинал 100% от пчелинът“, разказва Борис Бормалийски.
Основните причини, по общо мнение, са недобросъвестните зърнопроизводители, които пръскат земеделските култури в забранен часови пояс. А другата е синдромът на празния кошер. Това е мистериозното изчезване на пчелите, което все още никой не може да обясни, нито да каже поради каква причина и къде изчезват.
Според производители теориите за изчезването на пчелите са много. Една от тях е свързана с климатичните промени.
В български условия част от обяснението се крие в пестициди, внасяни от Турция, които са нерегламентирани според изискванията на ЕС.
"За съжаление у нас младите пчелари намаляват, а старите се отказват именно заради високата смъртност на пчелите, както и цената на меда", обобщават от бранша.
Въпреки трудностите от пловдивското дружество "Акация" отново се готвят за пролетния базар на пчелни продукти. Той ще се открие на 4 март на малката главна, малко след Римския стадион.